Slovenskom hýbe kauza hacknutého katastra nehnuteľností, ktorá má dopad na každého, kto by chcel predať alebo kúpiť nehnuteľnosť. Kataster je v čase vydania tohto článku mimo prevádzky už štvrtý deň.
Ministerstvo vnútra od prípadu dáva ruky preč, hackeri pýtajú sedemmiestnu sumu v dolároch a úrad katastra je nefukčný. Kto chce vykonať zmenu vo vlastníctve, musí si počkať. Nefukčný kataster totiž paralyzoval realitný trh. V niektorých prípadoch kúpy či predaja nehnuteľnosti by mohlo ísť až o mesiace čakania.
Kybernetický útok na online kataster
Slovensko čelí vážnemu kybernetickému útoku, ktorý zasiahol informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že ide o rozsiahly útok zo zahraničia, ktorý spôsobil nedostupnosť katastrálnych služieb od 7. januára 2025. Pracoviská katastrálnych odborov okresných úradov sú preto preventívne dočasne zatvorené.
Ako upozornil portál Živé.sk, môže ísť o najväčší kybernetický útok v histórii Slovenska. Web s odvolaním sa na informované zdroje uvádza, že je možné, že zálohy dát buď neexistujú, alebo sa nachádzajú na rôznych miestach a ich obnova by mohla trvať celé mesiace. To by mohlo mať naozaj vážne dôsledky pre vlastníkov nehnuteľností.
Nedá sa predávať, nedá sa kupovať
Realitný maklér Miroslav Antoška hovorí, že nefunkčný kataster a zatvorené úrady im komplikujú prácu. Prakticky nemôžu dokončiť ani začať žiadny predaj nehnuteľnosti.
„Nefunkčnosť online katastra nám komplikuje život najmä v tom, že my alebo inštitúcie si nevedia overiť právny stav nehnuteľnosti. Nedokážeme tak pokračovať v schvaľovaní úverov a znaleckých posudkov. Vážnejšia komplikácia je, ak klient, teda kupujúci, už urobil v banke vinkuláciu, alebo dal peniaze do úschovy notára, tak konanie na katastri prekročí lehotu a tieto peniaze prepadnú. Je to právne riešiteľné, ale je to veľká komplikácia,“ hovorí Antoška pre Peniaze.sk.
Dodáva, že mnohí ľudia začali proces kúpy nehnuteľnosti ešte vlani, aby stihli nižšiu sadzbu DPH. „Teraz doťahujeme dva developerské projekty, teda predaje v nich, ale nevieme sa pohnúť. Klienti chcú bývať, developer čaká na peniaze,“ vysvetľuje. „Nevieme nič vkladať do katastra, porušujú sa lehoty v zmluvách. Klienti musia byť opatrnejší, čo sa týka platieb za nehnuteľnosti, odporúčal by som zaplatiť plnú sumu až po prevode na katastri,“ dodal.
Dáta sa nestratia, ale trh stojí
Ak sa bojíte o svoje údaje o zmenách v katastri, nemusíte sa báť. Kataster uchováva všetky záznamy v papierovej podobe. Ako upozornil ostrieľaný investor a developer Milan Dubec, každý vlastník si vie údaje dohľadať v papierovom registri. „Ak viete, čo je vaše, viete si to v katastri dohľadať. Ak by ste o to prišli, nebude to vinou nefunkčnej online verzie katastra, ale chýbajúcej papierovej dokumentácie na katastri. Vtedy vás môže ešte zachrániť papierová verzia kúpnych zmlúv a potvrdení o vkladoch, ktorú máte vo svojich rukách vy,“ napísal na sociálnej sieti LinkedIn.
Výpadok online katastra však aj tak predstavuje problém pre každého, kto chce vykonať zmenu. Banky napríklad nemôžu vykonať záložné právo, a tak neschvaľujú hypotéky. „Zlou správou pre každého, kto pracuje či obchoduje s nehnuteľnosťami, je spomalenie prevodov na katastri. Ak sa digitálna verzia neobnoví (či už zaplatením výkupného, alebo obnovou zo zálohy), čaká nás dlhé obdobie, keď budú prevody a zápisy trvať celé mesiace. Pri 6 % úrokových sadzbách znamená mesiac čakania 0,5 % z hodnoty nehnuteľnosti. Ak teda developer čaká na prevod pre klienta 6 mesiacov, má to za následok 3 % nákladov navyše,“ upozorňuje známy realitný matador.
„To, že katastre nejdú, má dopad na kúpu nehnuteľnosti či čerpania úverov. Ľudia sa sťažujú na pokuty pre nedodržanie lehôt,“ upozorňuje na sociálnej sieti finančná konzultantka Katarína Köverová. Keďže sú katastrálne úrady až do odvolania zatvorené, nedá sa urobiť vklad ani iná zmena v katastri, ktorá je potrebná pre čerpanie hypotéky.
Kto bude zodpovedný?
Rezort vnútra informoval, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nenesie zodpovednosť za situáciu, keďže ÚGKK SR nepodlieha jeho rezortu. ÚGKK SR je podľa neho samostatným ústredným orgánom štátnej správy a minister vnútra nenesie za jeho činnosť zodpovednosť.
Prípadom sa zaoberá Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK, nástupca orgánu NAKA, pozn. red.). K nijakým zásahom do databázy katastra nedochádza, nemenia sa vlastníci ani vlastnícke vzťahy. Krízový štáb ÚGKK SR pracuje na obnove systému v čo najkratšom čase. Predseda ÚGKK Juraj Celler zdôraznil, že sa netreba obávať ani šíriť poplašné správy.
Kataster mal problémy už pred útokom. Slováci, pravdepodobne motivovaní vyššou sadzbou dane z pridanej hodnoty na nehnuteľnosti, nakupovali koncom roka novostavby viac. To zahltilo kataster, ktorý bol už aj tak personálne poddimenzovaný. Už v októbri 2024 Denník N upozorňoval, že na viacerých katastrálnych úradoch chýbajú ľudia a lehoty sa predlžujú. V Bratislave už pred koncom roka 2024 úrady meškali aj celý mesiac.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.