Na Slovensku momentálne prepukla epidémia slintačky a krívačky, čo je mimoriadne nákazlivé ochorenie zvierat, ktoré môže mať výrazný vplyv na farmársku produkciu. Čoraz častejšie sa hovorí o ekonomických vplyvoch epidémie, teda najmä zdražovaní hovädzieho mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov. Ako však konštatuje analytik Marek Nemky z XTB v najnovšom komentári, nemusí to byť také zlé, ak sa ochorenie nerozšíri ďalej.
Tisícky zvierat musia vybiť
Choroba sa šíri rýchlo a núti farmárov okamžite konať – nakazené či ohrozené zvieratá musia byť bezodkladne utratené, čím sa zastaví produkcia na postihnutých farmách. Situácia pripomína krízu z roku 2001 vo Veľkej Británii, kde epidémia postihla viac než 2000 fariem, spôsobila stratu šiestich miliónov zvierat a spôsobila škody presahujúce 6,5 miliardy eur.
„Rýchla reakcia je kľúčová pre minimalizáciu väčších strát, a preto sú teraz stanovené prísne podmienky na zadržanie choroby. Okrem toho môže dočasne dôjsť k pozastaveniu obchodu s farmárskymi produktmi a živými zvieratami v postihnutých oblastiach, čo má za cieľ zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy. Tento krok môže v krátkodobom horizonte spôsobiť ekonomické straty a miestne zvýšiť ceny postihnutých produktov,“ uvádza analytik.
Dramatické zdražovanie nemusí prísť
Pokiaľ ide o potenciálny vplyv na ceny v supermarketoch, situácia zatiaľ nevyzerá dramaticky. Slovensko aj Maďarsko totiž patria medzi menších producentov mlieka a hovädzieho mäsa v rámci EÚ. Slovensko ročne vyprodukuje približne 813-tisíc ton mlieka, čo predstavuje len 0,56 % produkcie Únie, Maďarsko s 1,73 milióna ton dosahuje 1,19 %.
V oblasti hovädzieho mäsa ide o ešte menší podiel – na Slovensku sa ročne zabije asi 24-tisíc kusov dobytka, v Maďarsku 84-tisíc, zatiaľ čo celková produkcia v EÚ dosahuje 22,35 milióna kusov. „Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dopady na lokálny trh by mohli byť značné, avšak na európsky trh to výrazný dopad mať nebude,“ konštatuje Nemky.
Hrozba zdražovania tu stále je
Avšak situácia by sa mohla podľa odborníka zmeniť, ak by sa choroba rozšírila do väčších producentov ako Poľsko, ktoré má 9 % podiel na európskej produkcii. V takom prípade by sa už dalo očakávať citeľnejšie zdraženie mäsa a mliečnych výrobkov v regióne. Zatiaľ je však epidémia vnímaná ako lokálny problém, podobne ako nedávno v Nemecku, kde sa vďaka rýchlej identifikácii a zásahom podarilo nákazu eliminovať bez ďalšieho šírenia.
Z aktuálnych dát vyplýva, že na Slovensku bolo zasiahnutých približne 2771 kusov hovädzieho dobytka, čo je len zlomok z celkových 400-tisíc kusov. Výraznejšie sú zasiahnuté dojnice – z približne 110-tisíc na Slovensku bolo postihnutých 1700 dojníc, teda 1,55 %. Aj keď ide o stratu, v širšom pohľade by vplyv na ceny v obchodoch mal byť minimálny.
„Táto situácia nám ukazuje, že i keď epidémia postihuje istý podiel farmárskeho sektora, v širšom kontexte slovenského poľnohospodárstva ide stále len o relatívne malé čísla, čo by malo znamenať iba obmedzené ekonomické následky,“ dodáva analytik.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.