Vianoce sú obdobím hojnosti, kedy sa na stoloch objavujú tradičné koláčiky a zákusky, ale aj klobásky či domáce syry. Mnohí spotrebitelia však nemajú záujem o pečenie alebo sériovo vyrábané koláčiky zo supermarketu. Obracajú sa preto na rôznych predajcov domácich výrobkov na sociálnych sieťach. Ich kvalita je pritom veľakrát ešte horšia, ako tá supermarketová. Na Slovensku je navyše nelegálne predávať potravnárske výrobky bez riadneho oprávnenia.
Prečo sa vyhnúť „poctivým domácim“ výrobkom
Na fotografiách zo sociálnych sietí môžu vyzerať klobásky, syry či vianočné koláčiky naozaj poctivo a lákavo. Pokiaľ ich však nevyrobil profesionál v hygienických podmienkach, nemôžete vedieť, akú majú v skutočnosti kvalitu.
Mnohí ilegálni výrobcovia používajú na pečenie nepovolené suroviny, ktoré nakupujú cez e-shopy mimo Európskej únie, často z Číny alebo z Ukrajiny. Takéto výrobky nemusia spĺňať bezpečnostné normy a pri transporte dochádza k ďalším komplikáciám. Problémom je najmä nevhodné skladovanie a narušenie teplotného reťazca pri preprave. V balíkoch tak môžu vznikať toxické plesne, ktoré nie sú viditeľné voľným okom.
Pri domácich výrobkoch tiež neviete, v akých podmienkach ich niekto vyrobil. Kontrolované prevádzky musia mať bezchybne čisté plochy a stroje a pri výrobe používať hygienické ochranné prostriedky ako sieťky na vlasy či rukavice. Gazdinka, ktorá pečie krásne koláčiky, môže mať doma plesnivú kuchyňu plnú psích chlpov a piecť bez rukavíc. Rovnako nepoznáte ani zloženie výrobkov, ktoré vôbec nemusí byť také poctivé, ako predajca tvrdí, pretože to nikto neskontroluje.
Takisto netušíte, čo vám príde. Aj tento rok sa už objavili prípady, kedy ľudia zaplatili zálohy za vianočné pečivo, no predávajúci nedodali nič. Stáva sa tiež, že dostnú lacné pečivo z hypermarketu, no za cenu „pocivých domácich“ zákuskov. Pamätajte, že takéto výrobky nemôžete reklamovať, ak sa vám ich kvalita nepozdáva.
Predávate zákusky či klobásy? Pozor na pokuty
Nie každý predaj domácich vianočných koláčov je automaticky nelegálny. Dôležitým faktorom je, či osoba spĺňa podmienky na podnikanie. Ak predajca pečie koláče pravidelne, vo vlastnom mene a so zámerom zisku, potrebuje mať živnostenské oprávnenie. Bez neho sa dopúšťa neoprávneného podnikania, za ktoré môže dostať pokutu až do 1 659 eur. Ak však ide o činnosť, ktorá spadá pod remeselnú živnosť, napríklad výrobu pekárskych a cukrárskych výrobkov, pokuta môže dosiahnuť až 3 319 eur.
Slovenská legislatíva umožňuje príležitostné zárobky, ktoré nepresiahnu 500 eur ročne. Tieto príjmy sú oslobodené od dane, avšak ak túto hranicu prekročíte, musíte ich priznať. Príležitostným príjmom pritom nie je pravidelný predaj výrobkov, ktorý spĺňa znaky podnikateľskej činnosti, ako sú opakovaná výroba, predaj vo vlastnom mene a za účelom zisku.
Opatrnosť na prvom mieste
Pri nákupe od neoficiálnych predajcov riskujete nielen stratu peňazí, ale predovšetkým svoje zdravie. Domáce výrobky, ktoré prejdú rôznymi podmienkami skladovania a prepravy, môžu byť kontaminované a nevhodné na konzumáciu. V prípade zdravotných komplikácií sa navyše zákazník nemá na koho obrátiť, keďže neexistuje žiadna záruka ani možnosť reklamácie. Ak už chcete od niekoho kúpiť domáce výrobky, tak aspoň od niekoho, koho dobre poznáte a viete, ako produkty vyrába.
V čase Vianoc, keď ponuky neoficiálnych predajcov zaplavujú sociálne siete, je dôležité byť obozretný. Ak máte chuť na kvalitné a bezpečné výrobky, radšej sa obráťte na overených a registrovaných výrobcov, ktorí spĺňajú prísne hygienické a legislatívne normy.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.