Slováci čoraz viac nakupujú vianočné darčeky online. Majú z toho radosť nielen e-shopy, ale aj podvodníci. S blížiacimi sa Vianocami rastie nielen počet nakupujúcich, ale aj aktivita internetových podfukárov. Prehliadanie online obchodov je síce pohodlné, no môže sa rýchlo zmeniť na nočnú moru.
Zoznam falošných e-shopov
Ako informuje populárna stránka zameraná na digitálnu bezpečnosť INFO by MNK, na slovenskom internete momentálne operuje viac ako 1 200 podvodných e-shopov. Ich cieľom je okradnúť vás o peniaze, osobné údaje či digitálne súkromie. V tom lepšom prípade vám príde falošný tovar, za ktorý zaplatíte toľko, čo za pravý. Pre spotrebiteľov to znamená jediné: mať sa na pozore.
Tieto falošné obchody často vyzerajú na prvý pohľad vierohodne. Napodobňujú známe značky a lákajú na extrémne nízke ceny či výpredaje. Zameriavajú sa najmä na produkty ako značkové oblečenie, šperky, parfémy či drogériu. No za lákavými ponukami sa skrýva riziko – namiesto objednaného tovaru skončíte bez peňazí a v horšom prípade ešte aj s odcudzenými údajmi.
K dispozícii je aj zoznam falošných e-shopov. Ak si nie ste istí, či nakupujete v serióznom obchode, môžete si ho vyhľadať v tomto zozname.
3 kroky, ktoré odhalia podvodný e-shop
Stránka INFO by MNK poskytuje praktické tipy, ako odhaliť, že ide o podvod. Nasledujúce znaky by vás mali varovať:
1. Podozrivý názov domény
Podvodné e-shopy často obsahujú v názve slovíčka ako slovakia, slovensko, outlet, výpredaj či iné bežné vyhľadávané termíny. Príkladom môžu byť aj preklepy ako Slovesko, Merrel alebo Svarowski.
2. Veľké písmená a gramatické chyby
Ak narazíte na web, kde sú v texte veľké písmená na neobvyklých miestach alebo je text plný gramatických chýb, buďte opatrní. Napríklad frázy ako Doprava Zdarma alebo neprirodzené slovné konštrukcie môžu byť výsledkom automatického prekladu. Pozor si treba dávať aj na ikonky sociálnych sietí – ak po kliknutí na ne nedochádza k presmerovaniu na oficiálnu stránku značky, je to jasné varovanie.
3. Príliš nízke ceny
Všetci radi ušetríme, no ak sa ceny zdajú až príliš dobré na to, aby boli pravdivé, pravdepodobne ide o podvod. Pri podozrivo lacných produktoch riskujete nielen stratu peňazí, ale aj odcudzenie vašich údajov alebo súkromia.
Ako sa chrániť?
Aby ste sa vyhli nepríjemným skúsenostiam, riaďte sa týmito odporúčaniami:
Preverujte webovú stránku – hľadajte recenzie a skúsenosti iných zákazníkov. Ak je stránka nová alebo bez recenzií, je to varovný signál.
Porovnajte ceny – ak je rozdiel oproti bežným cenám priepastný, zbystrite pozornosť.
Skontrolujte kontaktné údaje – seriózny e-shop má vždy uvedenú adresu, telefónne číslo a IČO. Ak tieto informácie chýbajú alebo pôsobia nedôveryhodne, stránku opustite.
Plaťte bezpečne – využívajte platobné karty alebo overené platobné brány. Nikdy neposielajte peniaze priamo na účet.
Čo robiť, ak ste už naleteli
Ak ste tovar zaplatili kartou onlie a zrazu vám z účtu odchádzajú peniaze za veci, ktoré ste nekúpili, okamžite kontaktujte svoju banku a nechajte si kartu zablokovať. Ak boli z vášho účtu odoslané peniaze na podvodný účet, máte možnosť reklamovať transakciu priamo vo svojej banke. Banka posúdi vašu reklamáciu a vyhodnotí, či ste s transakciou súhlasili, alebo či ste napríklad chránili svoj účet dostatočne. Je dôležité poskytnúť banke čo najviac detailov o podvode – napríklad e-maily, potvrdenia o objednávke alebo komunikáciu s podvodným obchodom.
Ak pri nákupe stratíte väčšiu sumu peňazí, kontaktujte políciu. Prineste všetky dôkazy o transakcii, komunikáciu s e-shopom a prípadné potvrdenia o platbe. Hoci je šanca na získanie peňazí späť malá, nahlásenie pomôže úradom monitorovať a odhaľovať ďalšie podvody.
Podvodný obchod či stránku môžete nahlásiť Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá tieto aktivity monitoruje.
Predvianočné nakupovanie je skvelou príležitosťou na obdarovanie blízkych, no nemali by sme podceňovať riziká. Ako varuje stránka INFO by MNK: „Nešetrite na úkor bezpečnosti – namiesto výhodného nákupu môžete prísť o všetko.“ Preto si pri online nákupoch dvakrát premyslite, komu zverujete svoje peniaze a údaje. Radšej zaplatiť trochu viac v overenom obchode, než riskovať u podvodníkov.
Zostaňte ostražití a urobte tieto Vianoce bezpečnými nielen pre seba, ale aj pre svojich blízkych.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.