Aké budú otváracie hodiny obchodov počas sviatku v nedeľu 17. novembra? Podľa zákona musia byť zatvorené maloobchodné prevádzky, teda väčšina obchodov s potravinami a ďalším spotrebným tovarom. Reštaurácie a ďalšie služby môžu ostať otvorené. Prinášame vám prehľad otvorených prevádzok vo sviatok 17. novembra.
Otváracie hodiny vo sviatok 17. novembra
Hoci bude väčšina obchodov a supermarketov zatvorená, nájdu sa aj výnimky. Nakúpiť si môžete v prevádzkach, v ktorých vo sviatok pracuje priamo majiteľ. Otvorené budú obchody v nemocniciach, na letiskách a podobne, lekárne či predajne suvenírov.
Počas štátnych sviatkov môžu byť otvorené tieto prevádzky:
- Čerpacie stanice
- Lekárne
- Obchody na letiskách a v prístavoch
- Predajne v zariadeniach verejnej hromadnej dopravy
- Obchody v nemocniciach
- Predajne cestovných lístkov
- Predajne suvenírov
Živnostníci môžu mať otvorený obchod počas sviatku, ak predávajú osobne. Porušenie zákona môže viesť k pokute až do 100 000 eur od Inšpektorátu práce.
Svoje otváracie hodiny prispôsobia aj supermarkety. Predajne reťazca COOP Jednota budú vo sviatok 17. novembra zatvorené, no samoobslužná predajňa v Šalgočke bude otvorená bez personálu. Zákazníci na vstup potrebujú vernostnú kartu a predajňa je pre nic otvorená 24/7. Viac o fungovaní samoobsluhy v Šalgočke si môžete prečítať tu.
Reťazec Billa má už dlhší čas partnerstvo s čerpacími stanicami OMW, zákazníci si tak môžu nakúpiť počas sviatku v týchto spoločných prevádzkach na čerpacích staniciach. tie smú byť otvorené aj počas sviatkov. Mnohé čerpacie stanice práve kvôli sviatkom ponúkajú okrem bežného sortimentu aj potravinový tovar ako čerstvé pečivo, mäsové či mliečne výrobky.
Kaufland a Lidl otvoria vybrané prevádzky
Ďalšie dva veľké reťazce, Kaufland a Lidl, sa rozhodli upraviť otváracie hodiny predajní pred štátnym sviatkom, ale niektoré predajne budú otvorené aj nedeľu, teda priamo vo sviatok 17. novembra.
Hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová pre tvnoviny.sk potvrdila, že reťazec pred sviatkom predĺži otváracie hodiny 16. novembra od 6.30 h do 21.30 h, zatiaľ čo bežné dni pred sviatkom bude platný štandardný režim. „Ostatné dni vrátane víkendu (mimo 16. a 17. novembra) bude štandardná otváracia doba, a síce pondelok - sobota od 7.00 h do 21.00 h a v nedeľu od 8.00 h do 20.00 h,“ povedala Vargová.
Vysvetlila tiež, že tento rozpis sa nevzťahuje na predajne Kauflandu v bratislavských nákupných centrách Avion a Danubia, kde „platí štandardná otváracia doba po všetky dni, čiže aj pred štátnym sviatkom tak, že v Avione je počas všetkých dní otvorené od 8.00 h do 21.00 h a v Danubii pondelok - sobota od 7.00 h do 21.00 h a v nedeľu od 8.00 h do 20.00 h“.
Podobne sa rozhodla aj spoločnosť Lidl, ktorá tiež upraví otváracie hodiny. Adriana Maštalircová z komunikačného oddelenia Lidlu informovala, že v sobotu 16. novembra predajné hodiny predĺžia o 30 minút ráno aj večer. „Deň pred sviatkom, teda 16. novembra, sa otváracia doba našich prevádzok predĺži o 30 minút pred otvorením a 30 minút pred zatvorením. Štandardné predajne teda budú otvorené od 6.30 h do 21.30 h. Cez sviatok 17. novembra budú predajne zatvorené a od pondelka 18. novembra už budú všetky naše predajne otvorené v štandardných časoch,“ citujú hovorkyňu tvnoviny.sk.
História sviatku 17. novembra
Sviatok 17. novembra, dnes známy ako Deň boja za slobodu a demokraciu, má hlboké historické korene, ktoré siahajú až do obdobia druhej svetovej vojny. Tento dátum sa pôvodne viaže k udalostiam z 28. októbra 1939, keď sa v Prahe konala študentská demonštrácia k výročiu vzniku prvej Československej republiky. Protest sa skončil smrťou študenta Jana Opletala a uväznením mnohých ďalších, čo viedlo k nariadeniu zatvorenia českých vysokých škôl a represii voči študentom. Deväť študentských funkcionárov bolo popravených a stovky ďalších deportovali do koncentračných táborov. Svetové študentské organizácie sa rozhodli na tieto tragické udalosti nezabudnúť a 17. november bol v roku 1941 vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.
O päťdesiat rokov neskôr, presne 17. novembra 1989, sa v Prahe konala študentská demonštrácia, ktorá odštartovala Nežnú revolúciu. Študenti z Univerzity Karlovej po povolenej manifestácii na Albertove spontánne pokračovali smerom do centra mesta. Skandovali heslá za slobodu a niesli zapálené sviečky. Po ôsmej hodine večer sa proti nim tvrdo zakročilo – pri zásahu bolo zranených až 600 demonštrantov. Brutálny zásah polície viedol k vlnám odporu po celom Československu, kde študenti a herci zahájili štrajk, žiadali vyšetrenie incidentu a nakoniec aj koniec komunistickej moci. Výsledkom bol dvojhodinový generálny štrajk 27. novembra 1989 a pád komunistického režimu.
Na Slovensku sa sviatok 17. novembra v roku 1993 po osamostatnení krajiny stal pamätným dňom pod názvom Deň boja proti totalite. Od októbra 2001 je oficiálne štátnym sviatkom ako Deň boja za slobodu a demokraciu, kedy si ho rovnako pripomínajú aj v Česku. Na Slovensku zároveň ide o deň pracovného pokoja.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.