Obávaná drahota je už tu, slovenský trh s potravinami zasiahlo v októbri prudké zdražovanie. Ukazuje to analýza Inštitútu finančnej politiky (IFP). Ceny potravín na Slovensku zaznamenali v októbri nečakaný nárast o 1,7 % oproti septembru, čo vyvoláva obavy medzi domácimi spotrebiteľmi.
Mohutné zdraženie zasiahlo celú eurozónu. „Naša rýchla analýza cien potravín v eKase naznačuje, že zdraželi najmä oleje a tuky (maslo, rastlinné oleje) a zelenina,“ uviedli analytici IFP. Celkovo však ceny rástli naprieč takmer všetkými kategóriami potravín – viac než 80 % z nich sa zvýšilo o viac ako 1 % a viac než 60 % o viac ako 2 %.
Grafy ukazujú vývoj infláciu a vývoj cien vybraných potravín. Rast cien sa následne odráža na komoditnom trhu. Posledný graf zobrazuje očakávanú infláciu na Slovensku.
Oleje a tuky sú poriadne „mastné“
Zvýšenie cien postihlo najmä oleje, čo analytici pripisujú zhoršeným klimatickým podmienkam u hlavných európskych vývozcov, ako je Ukrajina a Rumunsko. Slabá úroda slnečnice, spôsobená extrémnym suchom a horúčavami, viedla k poklesu objemu a kvality produkcie. „Tohtoročná úroda na Ukrajine klesla o 8,8 %, zatiaľ čo úroda na hektár bola nižšia až o približne 12 %,“ doplnili analytici IFP. Znížený obsah oleja v slnečnicových semenách sa priamo premietol do nárastu cien slnečnicového oleja na trhu.
Kľúčovú úlohu pri raste cien zohráva aj situácia na globálnych komoditných trhoch. Potravinový index FAO, ktorý sleduje vývoj cien potravinových komodít, dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 18 mesiacov, čo je dôsledkom výrazného zdražovania viacerých surovín. „Index nahor potiahli najmä oleje (repkový, slnečnicový a pod.), ktorých ceny v priemere vzrástli medzimesačne až o 7,3 %,“ dodali analytici IFP. Podobne zdraželo aj maslo, ktorého cena v októbri zaznamenala rekord, hoci v novembri došlo k miernemu poklesu.
Aspoň mäso zlacnelo
Výnimkou v cenovom raste zostáva mäso, pri ktorom ceny kuracieho a bravčového mierne klesli. Tento pokles je však relatívne malý a zrejme nezvráti celkový trend zdražovania v iných kategóriách potravín. Rast cien je očividný aj pri obilninách, kde cena pšenice zaznamenala mierny nárast.
Slovenskí spotrebitelia čelia náročnému obdobiu, keďže očakávajú, že rast cien potravín bude pokračovať aj v budúcom roku. Inflácia v potravinovom sektore zasahuje najmä nízkopríjmové skupiny, pre ktoré sú potraviny výraznou položkou v spotrebnom koši. Aj preto mnohí sledujú vývoj cien s obavami.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.