Na jednej z najväčších slovenských hydinových fariem vypukla vtáčia chrípka. Ako prvý o tom informoval portál Poľnoinfo.sk. Celý chov je teraz potrebné vybiť, aby sa ochorenie nešírilo ďalej. Farma spoločnosti Novogal, a.s. v Dvoroch nad Žitavou patrí k významným producentom vajec na Slovensku. V predvianočnom období, kedy je po vajíčkach zvýšený dopyt, preto hrozí ich zdraženie.
Vtáčia chrípka na veľkej farme na Slovensku
V pondelok 21. októbra 2024 bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) v Nových Zámkoch hlásený hromadný úhyn 500 sliepok, čo viedlo k okamžitej reakcii veterinárnych orgánov. Veterinárny lekár odobral vzorky piatich uhynutých nosníc a zaslal ich do Národného referenčného laboratória, ktoré nasledujúci deň potvrdilo prítomnosť vysokopatogénnej aviárnej influenzy (HPAI) – známej ako vtáčia chrípka.
RVPS Nové Zámky zaviedla ochranné opatrenia vrátane vyhlásenia 10-kilometrového pásma dohľadu okolo ohniska, zahŕňajúceho obce v okresoch Nové Zámky a Komárno. Zakázali akýkoľvek presun hydiny, vtákov či ich produktov do a z pásma dohľadu. Chovatelia sú povinní okamžite hlásiť príznaky nákazy, ako pokles krmiva, vajec či zvýšenú úmrtnosť. Obce musia do 15. novembra predložiť RVPS zoznam chovov hydiny a vtáctva.
Čo to urobí s cenou vajec
Tento prípad nie je ojedinelý, keďže na Slovensku už bol v októbri zaznamenaný prípad vtáčej chrípky u uhynutej volavky v Národnom parku Veľká Fatra. Navyše, situácia eskaluje aj v Českej republike, kde v Hodoníne, len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc, zaznamenali ôsme ohnisko v komerčnom chove hydiny. Pandémia vtáčej chrípky v tomto roku v Česku postihla už 27 menších chovov. Epidémia v takomto veľkom chove sa však doteraz Slovensku vyhýbala.
Ako upozorňuje Denník N, nie je vylúčené, že dôjde ku zdraženiu vajec a tiež hydinovéo mäsa. Výpadok produkcie z takéhoto veľkého chovu môže vytvoriť tlak na cenu a zvlášť, keď prichádza v čase predvianočných nákupov. Novogal pokrýva asi 15 % celoslovenskej spotreby vajec. Má dve farmy, spomínanú v Dvoroch nad Žitavou so 400 000 sliepkami a menšiu v Leviciach s asi 200 000 sliepkami. Práve väčšiu farmu je potrebné celú vybiť. Ako Denníku N potvrdil ústredný riaditeľ ŠVPS Martin Chudý, Novogal už na tejto farme rozbehol komplexnú likvidáciu sliepok pomocou plynových komôr.
„Sliepky nestačí vybiť iba v prvej hale, kde sa objavila nákaza, ale nákaza sa rýchlo šíri po celej farme. Už vo štvrtok mal chovateľ uhynutých až vyše 50-tisíc sliepok,“ hovorí Chudý. Slovensku zlikvidovaním tohto chovu vypadne asi 10 % spotreby vajec, no nahradiť tento výpadok nebude jednoduché. „Je to o to vážnejšie, že problém s nákazou má celá Európa a ohniská rýchlo pribúdajú. Aj preto, že po záplavách máme stále zaplavené mnohé oblasti, a na nich sa zdržuje voľne žijúce vtáctvo, ktoré šíri nákazu,“ hovorí Chudý.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.