Lacnejšie potraviny patrili k highlightom predvolebnej kampane. Po mesiacoch nevyhnutných expresných zmien v trestnom zákone a neodkladnom odvolávaní odborníkov z dôležitých postov tu máme konečne aktivitu, ktorá má bojovať proti vysokým cenám. Má vzniknúť web, kde si budeme vedieť pozrieť ceny v jednotlivých obchodoch a porovnať si ich.
Netreba nič robiť, ceny sú v poriadku
Vládny plán na boj proti vysokým cenám na Slovensku v nasledujúcich rokoch sa sústredí na monitorovanie, analýzu a vyhodnocovanie cenového vývoja, všíma si portál O peniazoch. Ministerstvo financií predložilo novú Koncepciu cenovej politiky na roky 2024 až 2027 do medzirezortného pripomienkového konania, pričom zdôrazňuje, že zásadné zmeny v cenovej politike štátu sa neplánujú. Vláda sa zameria na zhromažďovanie a analýzu údajov, ktoré by mali byť základom pre prípadné budúce opatrenia.
Dokument sa odvoláva na celkovo štyri analýzy, ktoré porovnávajú spotrebiteľské ceny v rokoch 2022 až 2023. Prichádza k záveru, že ceny sú na Slovensku v poriadku a netreba s nimi nič robiť. „Analýza preukázala, že nie je ohrozená dostupnosť a spotreba základných potravín. Vzhľadom na tieto zistenia ministerstvo financií považuje realizáciu opatrení na podporu cenovej stability a dostupnosti základných potravín, ktoré boli súčasťou Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 2/2023, za dostatočné a zároveň, s ohľadom na cenový vývoj v posledných obdobiachza potrebné,“ uvádza sa v materiáli.
Síce nebudeme mať nižšie ceny, ale môžeme si ich porovnať
Jednou z najvýraznejších zmien má byť zavedenie nového webového portálu, kde budú verejnosti dostupné informácie o vývoji cien základných potravín. Tento portál by mal umožniť spotrebiteľom porovnávať ceny, sledovať cenovú históriu a analyzovať zmeny cien na regionálnej úrovni. Inšpiráciu pre tento projekt našlo ministerstvo v Maďarsku, kde podobný systém už funguje. Minister financií Ladislav Kamenický tento plán spomínal už začiatkom roka, pričom sa uvažovalo aj o možnosti odkúpiť systém od Maďarska.
Ministerstvo financií plánuje vytvoriť "cenové oddelenie", ktoré sa bude zameriavať na legislatívny rámec, zber dát, monitorovanie a analýzu cenového vývoja. Toto oddelenie bude zároveň zodpovedné za zverejňovanie informácií o cenách vybraných tovarov a poskytovanie odporúčaní vláde na základe vykonaných analýz.
V prvom kroku bude nový webový portál poskytovať porovnanie cien základných potravín, no v budúcnosti by mohli byť pridané aj ďalšie dôležité tovary, najmä ak sa vyskytnú nepriaznivé cenové výkyvy. Povinnosť zdieľať tieto informácie bude závisieť od výšky obratu predajcov, ale dobrovoľne sa budú môcť zapojiť aj iní predajcovia.
Zasahovať do cien je nebezpečné, tvrdí štát
Ministerstvo financií zdôrazňuje, že akékoľvek zásahy do tvorby cien v trhovej ekonomike sú mimoriadne nebezpečné a môžu mať negatívne dôsledky pre všetky subjekty na trhu. Preto sa sústredí najmä na analytický prístup a monitoring, pričom sa neplánujú výraznejšie zmeny v súčasnej cenovej politike, ktorá je v súlade s pravidlami Európskej únie.
„V trhovejekonomikeakékoľvek ekonomicky nepodložené zásahy do cenovejpolitikysú mimoriadnenebezpečnéz dôvodunegatívnychdopadov namikroekonómiua v konečnom dôsledku aj na makroekonomické ukazovatele. Pri zásahoch do trhovej ekonomiky je dôležitýsystém nastavenia, jeho transparentnosť, konzistencia a primeraná pružnosť v kombinácii s jednoznačne vymedzenou zodpovednosťou. Je potrebné uprednostniť podporu vhodného konkurenčného prostredia pred regulačnými zásahmi štátu, tak aby cenová politika nenahrádzala iné politiky štátu, ale ich podporovala a vytvárala ochranu spotrebiteľa pri vážnych zlyhaniach trhu,“ uvádza sa v dokumente.
Koncepcia cenovej politiky obsahuje aj ciele pre ďalšie rezorty. Napríklad Ministerstvo zdravotníctva by malo aktualizovať katalóg zdravotníckych výkonov, zatiaľ čo Ministerstvo dopravy sa má zamerať na reguláciu nájomného bývania. Vyššie územné celky by mali regulovať služby autobusových staníc.
Zároveň sa čaká na detaily ohľadom toho, kedy by mal nový webový portál začať fungovať, ako aj na ďalšie podrobnosti týkajúce sa jeho implementácie. Cieľom je poskytnúť spotrebiteľom a vláde nástroj na lepšie sledovanie a vyhodnocovanie cien, čo by mohlo prispieť k stabilizácii cenovej hladiny na Slovensku.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.