Dňa 15. augusta si svet pripomína Medzinárodný deň energetických nápojov, čo je vhodná príležitosť na zamyslenie sa nad rizikami spojenými s ich konzumáciou. Nezávislá spotrebiteľská organizácia dTest pri tejto príležitosti zverejnila výsledky svojho najnovšieho testu, ktorý sa zameriaval na zloženie energetických nápojov. Výsledky sú doslova šokujúce. Obyčajný energeťák môže rozleptávať zuby, v jednom nápoji sa dokonca našlo dvojnásobné množstvo kofeínu, aké telo dospievajúceho človeka znesie.
Napumpované kofeínom a cukrom
Energetické nápoje sa stali populárnym zdrojom rýchlej energie nielen pre dospelých, ale aj pre deti, čo je alarmujúci trend. Tieto nápoje sú obľúbené medzi študentmi, vodičmi a pracovníkmi na smeny, no obsahujú vysoké množstvo kofeínu a cukru, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Hoci poskytujú krátkodobé povzbudenie, nie sú vhodné pre každého a ich nadmerná konzumácia môže viesť k zdravotným problémom.
Kofeín, hlavná zložka energetických nápojov, sa v nich nachádza v rôznych množstvách, od 25 mg až po 200 mg na jedno balenie. Najvyššie dávky kofeínu, približne 150 mg, sa bežne nachádzajú v pollitrových baleniach. Nadmerný príjem kofeínu môže spôsobiť nervozitu, úzkosť a problémy so spánkom. Obzvlášť nebezpečné sú tieto nápoje pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti, ktoré môžu ľahko prekročiť maximálnu bezpečnú dennú dávku kofeínu. „Napríklad dvanásťročné dieťa s hmotnosťou okolo 42 kilogramov by za celý deň nemalo prijať viac ako 126 mg kofeínu. Laboratórium však odhalilo, že viac ako bezpečnú dennú dávku by im v jedinom balení dodalo rovno deväť z dvadsiatich testovaných vzoriek,“ varuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Okrem kofeínu obsahujú energetické nápoje aj ďalšie stimulanty, ako je taurín, ktorý podporuje mozgovú činnosť a fyzickú výkonnosť. Niektorí ľudia však môžu byť na taurín citliví. Ďalšou problematickou zložkou je cukor. Nadmerná konzumácia sladených nápojov môže viesť k nárastu hmotnosti a vzniku zubných kazov. Niektorí výrobcovia sa snažia znížiť obsah cukru použitím náhradných sladidiel, no aj tak sú niektoré nápoje extrémne sladké. „Niekoľko z testovaných nápojov obsahovalo viac ako 10 kociek cukru v jednom pollitrovom balení. To je dvakrát viac ako celodenná odporúčaná dávka pre deti,“ upozorňuje Hoffmannová.
Nápoj, z ktorého prídete o zuby
V Česku poslanci zo zdravotníckeho výboru navrhli novelu zákona, ktorá by obmedzila predaj energetických nápojov iba pre osoby staršie ako 18 rokov. Na Slovensku sa pripravuje podobná novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá by zakázala predaj nápojov obsahujúcich kofeín, taurín alebo draslík deťom mladším ako 15 rokov.
Energy drink si dnes môže kúpiť na Slovensku doslova ktokoľvek a kedykoľvek. V minulosti tu boli pokusy obmedziť ich predaj vekovou hranicou, a to dokonca na celoeurópskej úrovni. Na jar tohto roka putoval podobný návrh aj do slovenského parlamentu, no dodnes žiadny zákaz neplatí, zákon čaká na schválenie. Existuje iba vyhláška, podľa ktorej sa energeťáky nesmú predávať v školských bufetoch.
Najdôležitejšie zistenia podľa dTestu:
- Najvyšší obsah kofeínu – Prime Energy Drink a 196 mg kofeínu v balení. Nadbytok kofeínu vedie k nespavosti, zrýchlenému srdcovému tepu alebo nesústredenosti.
- Najvyššia dávka cukru – Big Shock Original a 66 g cukru v balení. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča deťom maximálne 25 gramov pridaného cukru denne.
- Najkyslejšie pH – Big Shock Original a 2,5 pH. Poškodenie skloviny nastáva pri hodnote pH nižšej ako 5,5.
Najdôležitejšie zistenia z testu dTestu zahŕňajú energetický nápoj Prime Energy Drink s najvyšším obsahom kofeínu, až 196 mg na balenie, čo môže viesť k nespavosti a nesústredenosti. Pre porovnanie, šálka espressa obsahuje v priemere asi 40 až 80 miligramov kofeínu. Prime uviedol na trh slávny youtuber Logan Paul spolu s ďalším youtuberom KSI a rozpútali doslova šialenstvo. Nápoj si obľúbili najmä deti. TV Markíza priniesla svojho času reportáž o nevhodnom zložení nápoja, ktoré u tínedžerov môže vyvolať až stavy podobné závislosti.
Big Shock Original vynikol vysokým obsahom cukru, až 66 g na balenie, čo je dvojnásobok odporúčanej dennej dávky pre deti. Navyše, rovnaký nápoj mal najnižšie pH hodnoty, čo môže poškodzovať zubnú sklovinu. Nápoj je príliš kyslý a pri dlhodobom pití leptá zuby.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.