Inflácia na Slovensku v apríli opäť spomalila, pričom sa dostala na úroveň 2,1 %. Údaje zverejnil Štatistický úrad SR. Je to najnižšie za posledné tri roky.
Tento trend spomalenia je významný, keďže oblasti ako potraviny a bývanie, ktoré zaujímajú takmer polovicu výdavkov slovenských domácností, ukázali len minimálne zvýšenie cien, komentuje Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
Potraviny v apríli 2024 zlacneli
Ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročne stagnujú, pričom niektoré produkty ako sladké potraviny a ovocie zaznamenali nárast o 4,2 %, resp. 4,1 %. Naopak, ceny mlieka, syrov a vajec poklesli až o 5,7 %. Zákazníci tak za potraviny v apríli 2024 platili približne rovnaké sumy ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roku, čo dokazuje, že aj napriek vysokým úrovniam inflácie v rokoch 2022 a 2023 sa situácia stabilizuje.
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, poznamenáva: „Rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov 2022 a 2023 len tak 'nevymažeme', a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné tri roky, t. j. ak sme napríklad v apríli 2021 urobili nákup za 100 eur, tak v apríli 2024 nás vyšiel na takmer 143 eur.“
Oblasť bývania zaznamenala v apríli iba symbolický rast cien o 0,1 %, pričom najvýznamnejší pokles sa týkal imputovaného nájomného, ktorý klesol o 1,2 %. Ceny energií, ako sú elektrina a plyn, tiež klesli o 1 %, čo naznačuje možnú stabilizáciu v tejto kriticky dôležitej sekcii výdavkov domácností.
Zlozvyky zdraželi
Medzi ďalšími segmentmi spotrebiteľského koša výrazne rástli ceny alkoholu a tabaku, čo analytici pripisujú zvýšeným spotrebným daniam, pričom alkohol zdražel o 8,1 % a tabak až o 9,7 %. Sektor dopravy videl robustný rast, najmä v oblasti leteckej dopravy, kde ceny vyleteli o 62 %. Vzdelávanie a zdravotníctvo tiež zaznamenali značný rast cien, s nárastom o 9,8 %, resp. 7,3 %, čo nesie s sebou vážne dôsledky pre rodinné rozpočty.
V posledných dvoch rokoch sme svedkami vysokej úrovne inflácie, ktorá nepriaznivo ovplyvnila hospodárenie domácností na Slovensku. Táto situácia oslabila reálny rast platov a znížila hodnotu úspor na bankových účtoch. Inflácia pokračovala v tlaku na úroky na bankových vkladoch už siedmy rok v rade, čo viedlo k znehodnocovaniu peňažných úspor.
Riešením, ako sa vyrovnať s dlhodobými dôsledkami inflácie, je investovanie. V priebehu posledných siedmich rokov sa ukázalo, že akciové a realitné fondy dokázali držať krok s infláciou, čo ponúka istú ochranu pred jej negatívnymi efektmi.
V roku 2023 bol nominálny rast platov na Slovensku slušný, avšak stále nižší než bola inflácia, čo znamená, že reálne mzdy Slovákov pokračovali v poklese, hoci menej prudko než v roku 2022. Jednoducho povedané, Slováci mohli za svoje platy kúpiť menej tovarov a služieb než v predchádzajúcom roku. Očakáva sa, že v roku 2024 bude nominálny rast platov pomalší, podobne ako inflácia.
Časy divokého zdražovania sú za nami
Inflácia na Slovensku v roku 2023 dosiahla celoročnú úroveň 10,5 %. V priebehu tohto roka sme zaznamenali postupné spomaľovanie inflácie, kde sa z januárovej úrovne vyše 15 % dostala na menej ako 6 % v decembri. Tento trend spomaľovania pokračoval aj na začiatku tohto roka, kedy v apríli dosiahla inflácia len 2,1 %. Za prvý štvrťrok tohto roku inflácia dosiahla priemernú úroveň 2,9 %.
Analytička Eva Sadovská si myslí, že v budúcnosti môžeme očakávať pomerne stabilné čísla, pokiaľ ide o infláciu. „Odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb zatiaľ držíme na úrovni cca 3 %, nevylučujeme ale ani nižšiu priemernú úroveň,“ komentuje analytička.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.