V tomto roku nezvyčajne teplá jar urýchlene naštartovala rast jahôd, čo umožnilo otvorenie prvých samozberových jahodovísk o 2 až 3 týždne skôr, než býva zvykom. Farmári preto otvárajú svoje polia už teraz a ľudia si môžu nazbierať prvé letné ovocie na desiatkach polí. Informuje o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Niektoré jahody môžu byť drahšie
Tieto teplotné výkyvy však priniesli aj jarné prízemné mrazy, ktoré sa negatívne podpísali pod kvitnúce sadenice. Lokálni pestovatelia sa snažili ochrániť budúce plody rôznymi spôsobmi: od zohrievania vzduchu sviecami až po nasadenie vrtuľníkov, ktoré tlačili teplejší vzduch k zemi. Napriek tomu sa očakáva, že úroda bude tento rok menšia približne o 40 percent oproti predpokladom.
Samozber jahôd sa tradične začína na juhu a juhozápade Slovenska, pričom sa očakáva, že postupne sa otvoria jahodoviská aj vo vyšších nadmorských polohách. Celkovo sa počíta s viac ako 40 jahodoviskami, ktoré budú tento rok k dispozícii pre zberačov.
Jahody kvitnú a dozrievajú vo viacerých fázach. Plody z prvej fázy sú väčšie a sú medzi zákazníkmi najžiadanejšie. Tieto jahody sú ideálne pre priamu konzumáciu čerstvého ovocia. Menšie jahody, ktoré dozrievajú v neskorších fázach, sú obzvlášť šťavnaté a sladké a hodí sa ich použiť na domácu výrobu džemov a na ďalšie spracovanie.
Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenska, zdôraznil význam kontaktu medzi pestovateľmi a zákazníkmi: „Pre nás pestovateľov je to obrovská satisfakcia, keď vidíme, koľko ľudí príde za úrodou. Je to príležitosť nielen pre zákazníka nazbierať si chutné jahody, ale aj pre nás, pretože bez pomocnej ruky by sme nemali šancu pozbierať všetko ovocie.“
Koľko budú stáť jahody?
Niektoré náklady na protimrazové opatrenia sa môžu odraziť v cene jahôd. Kde sa s mrazmi bojovalo intenzívne, môže dôjsť k zvýšeniu cien o 5 až 7 percent. Na miestach, kde mrazy neboli také intenzívne, ceny zostávajú nezmenené. Zákazníci by tak mali na väčšine samozberov zaplatiť rovnakú sumu ako vlani.
Minulý rok sa dalo kúpiť kilo vlastnoručne nazbieraných jahôd už od 3 eur za kilogram. Nazbierané jahody sa potom predávali okolo 4-5 eur za kilogram. Na sociálnych sieťach sa však dajú nájsť ponuky na jahody pod 3 eurá za kilogram.
Jahody každoročne otvárajú sezónu samozberov na Slovensku, a popularita tohto spôsobu zberu ovocia stále rastie. Okrem jahôd, niektorí pestovatelia ponúkajú na samozber aj iné druhy ovocia ako hrášok, marhule, broskyne a neskôr v sezóne aj jablká.
Podľa posledných štatistík sa jahody na Slovensku pestujú na ploche približne 200 hektárov s ročnou produkciou medzi 1000 a 1500 tonami.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.