Nielen cola a ovocné nápoje, ale aj obľúbený instantný kakaový nápoj, instatntná káva 3v1 či populárne „energeťáky“. Novej dani z dielne vlády Roberta Fica neunikne žiadny nápoj, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo. Či už ide o hotové, alebo instantné nápoje alebo sirupy, zdražovanie pocítime na všetkom.
V prípade spomínaného instantného kakaového nápoja, šumienky či instantného čaju by mohla cena vyletieť až o viac ako 4 eurá za kilogram výrobku. Návrh zákona, ktorý rezort financií dal do pripomienkového konania, obsahuje nielen navrhované sadzby, ale aj orientačný výpočet, koľko by sme si mali po novom priplatiť. 400g balenie instantného „kakauka“ by mohlo zdražieť na takmer 8 eur, čo je o 35 % viac, ako platíme dnes. Sadzba dane nebude percentom z ceny výrobku, ale pevnou sumou za jednotku.
Ministerstvo financií zverejnilo podrobnosti o plánovanej dani, ktorá by mala byť zavedená na sladené nealkoholické nápoje od 1.1.2025. Návrh bol predložený do pripomienkového konania, a tak máme informácie o tom, ako by nová daň mohla ovplyvniť ceny produktov na pultoch obchodov. Bude to zahŕňať nielen nápoje sladené cukrom, ale aj inými sladidlami.
Ministerstvo financií očakáva, že najvýraznejšie zdraženie postihne instantné nápoje a sirupy. V prípade šumienok by cena mohla stúpnuť až o 40 percent, v prípade instantnej kávy (3 v 1) o 36 percent a instantného kakaového nápoja o 35 percent. Cena klasických sirupov by mohla vzrásť až o viac ako 30 percent.
Taktiež sa predpokladá, že 0,5-litrová colová malinovka zdražie o 8 percent a 1,5-litrová ovocná malinovka až o 21 percent. Energetické nápoje by mohli zdražieť o vyše desatinu a ceny nektárov by mohli stúpnuť takmer o 10 percent. Menej výrazné zdraženie sa očakáva u mliečnych a jogurtových nápojov.
Čo sa týka príjmov z novej dane, najväčšie výnosy by mali prísť práve z predaja sladených a ochutených nealkoholických nápojov, ako sú klasické kolové a ovocné malinovky, z ktorých sa ročne predá viac ako 475 miliónov litrov, čo by mohlo priniesť viac ako 71 miliónov eur. Energetické nápoje by mali prispieť sumou vyše 9 miliónov eur a džúsy viac ako 7 miliónov eur.
Legislatívny proces týkajúci sa dane zo sladených nealkoholických nápojov sa má uzavrieť do 10. mája tohto roku, pričom následne bude návrh predložený na rokovanie vlády. Ak bude schválený, nová daň by mala nadobudnúť platnosť od 1. januára 2025.
V pripomienkovom konaní sa už vyjadrili viaceré organizácie. Väčšina z nich, napríklad Klub 500 či SPPK, si myslí, že zavedenie tejto dane nie je dobrým krokom, pretože chýbajú dôkazy o účinnosti takejto dane z iných krajín v redukcii obezity. Zároveň má negatívny vplyv na znevýhodnené skupiny a nízkopríjmových spotrebiteľov. Aliancia obchodníkov SAMO dodáva, že spotreba sladených nápojov na Slovensku klesá, zatiaľ čo spotreba nesladených nápojov rastie.
Podobný názor má aj Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM). Spolu s Komorou daňových poradcov varujú pred nákupnou turistikou, pri ktorej štát pcidhádza o peniaze nielen z novej dane, ale aj z DPH. „V prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné navýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín. Vzhľadom na priemerné ceny nealkoholických nápojov v SR, ktoré sú nad priemerom v okolitých krajinách sa dá očakávať výrazný nárast cezhraničných nákupov v prihraničných oblastiach, čo spôsobí aj pokles odbytu iných potravín a pokles príjmov potravinárov aj lokálnych predajcov v daných oblastiach,“ píše sa v pripomienke od AVNM.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.