Ceny nehnuteľností sú na Slovensku priepastné, najmä pokiaľ ide o novostavby. Ako poukazuje portál Nehnuteľnosti.sk, za cenu bytu v novostavbe v bratislave si môžete v Poltári kúpiť aj šesť bytov, čo je jedna menšia bytovka. Rozdiely sú dané najmä kúpsychopnosťou obyvateľstva, ale aj
Kde sú peniaze, tam sa stavia
Na Slovensku je momentálne v ponuke približne 28-tisíc novostavieb, čo predstavuje asi tretinu všetkých bytov a domov dostupných na trhu a tento podiel sa drží stabilne od roku 2023, kedy sa vo väčšej miere začali predávať tzv. nehnuteľnosti z papiera – teda projekty, ktoré ešte neboli dokončené, no už sa aktívne obchodujú.
Z regionálneho pohľadu je jednoznačným lídrom Bratislavský kraj, kde sa nachádza takmer polovica všetkých novostavieb – konkrétne 13 000, čo predstavuje 43 % z celkovej ponuky nehnuteľností v regióne. Podobne vysoké čísla vykazuje aj Trnavský kraj, kde novostavby tvoria 41 % všetkých inzerovaných nehnuteľností. Podľa Michala Pružinského, Head of Sales portálu Nehnuteľnosti.sk, to „odzrkadľuje silnú ekonomickú aktivitu a vysoký dopyt po bývaní, ktoré podporujú dynamický rozvoj nových rezidenčných projektov“.
V niektorých okresoch sa nestavia vôbec
Zaujímavý obraz poskytuje aj pohľad na satelitné lokality v okolí veľkých miest, kde novostavby získavajú dominantné postavenie. V okrese Senec napríklad dosahujú až 71 % z celej ponuky, v Malackách je to 59 %, v Dunajskej Strede 55 % a v Pezinku 47 %, čo poukazuje na to, ako sa dopyt po bývaní presúva aj mimo samotné krajské mestá. Silnú prítomnosť novostavieb badať aj v niektorých okresoch mimo západu – napríklad v okrese Bytča v Žilinskom kraji, kde tvoria až 60 % ponuky, hoci celkový priemer kraja je len 26 %. V Prešovskom kraji, kde je podiel novostavieb 24 %, dominujú najmä okresy Prešov, Poprad a Kežmarok, ktoré zažívajú rozmach vďaka výstavbe rekreačných nehnuteľností v blízkosti Tatier.
Nehnuteľnosti.skNa opačnej strane spektra sú regióny, kde je výstavba nových bytov a domov minimálna – Trenčiansky kraj eviduje iba 17 %, Nitriansky 16 %, Košický 15 % a Banskobystrický kraj dokonca len 9 % novostavieb v rámci celej ponuky. Najvypuklejšie sa slabá výstavba prejavuje v okresoch ako Medzilaborce, Snina a Gelnica, kde sa v roku 2024 neponúkala na predaj ani jedna novostavba, čo podľa analytikov jasne odráža nižšiu ekonomickú aktivitu a stagnáciu v týchto oblastiach.
Cenové rozdiely sú priepastné
Ceny novostavieb kopírujú tieto regionálne rozdiely. Najdrahšie nehnuteľnosti nájdeme v bratislavských okresoch, kde sa cena za meter štvorcový pohybuje nad hranicou 3 500 eur, pričom v samotnom Starom Meste presiahla úroveň 5 700 eur/m². Vysoké ceny si držia aj krajské mestá ako Košice, Banská Bystrica, Trnava a Žilina, ale tiež turisticky atraktívne lokality ako Poprad, Liptovský Mikuláš a Banská Štiavnica, kde je dopyt po rekreačných novostavbách na vzostupe.
Naopak, najlacnejšie novostavby možno nájsť v Poltári, kde meter štvorcový stojí menej ako 950 eur, podobne je na tom Rožňava či Vranov nad Topľou – v týchto regiónoch je slabší dopyt, nízka ekonomická aktivita a výstavba sa tam rozvíja len veľmi pomaly. Podľa Pružinského „regionálne rozdiely v cenách novostavieb odrážajú nielen dostupnosť bývania, ale aj kúpyschopnosť. Bratislava a krajské mestá si dlhodobo udržujú vysoké ceny vďaka stabilnému dopytu a neustálej výstavbe. Naopak, v menej rozvinutých regiónoch je situácia opačná – výstavba nových projektov sa javí ako málo perspektívna. Tento trend sa pravdepodobne v najbližších rokoch bude prehlbovať“.
Nie je novostavba ako novostavba
Zaujímavosťou je aj samotná definícia novostavby, ktorá nie je jednotná pre všetkých hráčov na realitnom trhu. Podľa vyhlášky Úradu geodézie, kartografie a katastra SR ide o stavbu, od ktorej kolaudácie neuplynulo viac ako 10 rokov, no na realitnom portáli Nehnuteľnosti.sk táto hranica neplatí a rozhoduje inzerent alebo správca Trhových reportov, ktorý môže za novostavbu označiť aj nehnuteľnosti v rôznych fázach výstavby alebo dokončené pred viac ako 10 rokmi.
Aj napriek tomu sú tieto dáta podľa analytikov považované za spoľahlivé, pretože „za novostavbu sa často považujú aj nehnuteľnosti v rôznych fázach výstavby alebo tie, ktoré boli skolaudované pred viac ako 10 rokmi. Napriek tomu je podiel nesprávne označených nehnuteľností minimálny, preto aj v tejto analýze považujeme kategóriu novostavieb za relevantnú a presnú," dodáva Michal Pružinský z Nehnuteľnosti.sk.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.