Oplatí sa kúpiť nehnueľnosť na Slovensku, alebo radšej počkať? Realitný trh sa dal v druhej polovici roka 2024 do pohybu. Viaceré banky znížili úrokové sadzby a očakáva sa ďalšie zníženie. To hrá do karát kupujúcim, no len dočasne. Vyšší dopyt totiž vždy znamená vyššie ceny. Ako ceny nehnuteľností ovplyvní zvýšená DPH v budúcom roku a oplatí sa v roku 2025 nakupovať, alebo radšej predávať?
Trendy na realitnom trhu na Slovensku začínajú vykazovať pozitívne zmeny, pričom odborníci zdôrazňujú viaceré faktory, ktoré ovplyvňujú dopyt, ceny a financovanie nehnuteľností. Realitný trh sa zdá byť na vzostupe po období stagnácie, čo potvrdzujú analytici aj finanční poradcovia.
Realitný trh ožíva
Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne, verí, že trh sa definitívne odrazil od dna a začína pomaly rásť. „Prvé dáta z Národnej banky Slovenska a zo Štatistického úradu naznačujú, že ceny už pravdepodobne dosiahli svoje minimum a začínajú postupne rásť,“ vysvetľuje Horňák. Upozorňuje, že aj keď je dopyt po hypotékach stále nízky, začína sa objavovať oživenie, najmä medzi kupujúcimi, ktorí sa zaobídu bez potreby úveru. „Hoci čísla ohľadom nových hypoték sú stále na nízkej úrovni, pozorujeme náznaky oživenia.“
Pre tých, ktorí zvažujú kúpu alebo predaj nehnuteľnosti, Horňák ponúka praktickú radu: „Ak sa na trhu objaví výhodná ponuka, je možné, že sa dlho neudrží, a teda by som s kúpou neváhal. Predaj je vhodnejšie zvážiť neskôr, pretože predpokladáme, že ceny nehnuteľností budú rásť.“ Jeho predpoveď rastu cien podporujú aj makroekonomické faktory, ako je neustály vysoký dopyt po bývaní v kombinácii s obmedzenou ponukou novostavieb. „Ponuka a dopyt na realitnom trhu sú dlhodobo nevyvážené, pričom dopyt je stále veľmi silný,“ dodáva.
Vyššia DPH = vyššie ceny novostavieb
Jedným z kľúčových faktorov, ktorý podľa Horňáka prispeje k rastu cien, je aj zvýšená DPH, ktorá ovplyvní developerské projekty a tým aj predajnú cenu nehnuteľností. S tým súhlasí aj Peter Horčiak, úverový špecialista finančno-poradenskej spoločnosti Simplea: „DPH je plošná daň, bude sa preto týkať všetkých a určite sa pretaví aj do cien nehnuteľností, a to najmä novostavieb.“
Zvýšené náklady na stavebné materiály, prácu a prevádzkové náklady prinesú nevyhnutný nárast cien nehnuteľností. Horčiak varuje, že okrem zvýšenej DPH bude trh ovplyvnený aj novou transakčnou daňou pri finančných operáciách, čo ďalej zvyšuje náklady developerov.
Z hľadiska úrokových sadzieb Horňák verí, že výhody prichádzajúce zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) budú mať pozitívny vplyv na dostupnosť úverov. „ECB začína znižovať sadzby a očakáva sa, že v budúcom roku by mohli klesnúť ešte o ďalší percentuálny bod,“ vysvetľuje Horňák, čím poukazuje na možný pokles úrokov na hypotékach. Predpovedá, že sadzby sa stabilizujú okolo úrovne 3 %, čo by malo stimulovať dopyt po úveroch. „Do budúcnosti nie je úplne vylúčené, že by sme sa mohli dočkať ešte nižších úrokových sadzieb, ak sa ekonomika stabilizuje a inflácia výrazne klesne.“
Horčiak tiež očakáva, že banky začnú so znižovaním úrokových sadzieb na hypotékach v priebehu štvrtého kvartálu 2024. „Banky ešte vyčkávajú a šetria si svoje kampane práve na záver roka,“ hovorí s nádejou, že boj o trhový podiel v oblasti hypoték bude na Slovensku pokračovať aj v budúcom roku, aj keď pomalšie ako v ostatných krajinách eurozóny.
Obaja odborníci sa zhodujú, že realitný trh má pred sebou obdobie rastu, pričom ceny nehnuteľností budú zrejme pokračovať v náraste. Dopyt zostáva silný, ponuka obmedzená, a v kombinácii so znižujúcimi sa úrokovými sadzbami na hypotékach by sme mohli byť svedkami postupného oživenia na trhu.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.