Materská či rodičovská vás nesmie znevýhodniť. Takto vás pred zamestnávateľom chráni záko

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 29. 11. 2024
Zákonník práce priznáva rodičom najmenších detí viaceré benefity. Už samotná možnosť platenej materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky je veľkou výhodou. Tým to ale nekončí. Ako novopečený rodič požívate počas ich čerpania osobitnú ochranu. Čo si voči vám zamestnávateľ môže dovoliť a čo už naopak nie?
Materská či rodičovská vás nesmie znevýhodniť. Takto vás pred zamestnávateľom chráni záko

Zdroj: Shutterstock

Materská, otcovská a rodičovská dovolenka sú spojené s určitými právami, ktoré váš zamestnávateľ musí rešpektovať. Z akých dôvodov s vami v tomto období môže rozviazať pracovný pomer? Na akú mzdu máte nárok po návrate do práce? A ako sa posudzuje vaša dovolenka za kalendárny rok? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky.

Aj na materskej a rodičovskej môžete dostať výpoveď, ale len výnimočne

Čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky zakladá výhodu tzv. ochrannej doby. Ide o časový úsek, v ktorom zamestnávateľ spravidla nemôže ukončiť pracovný pomer výpoveďou.

Zákaz výpovede sa vzťahuje na obdobie:

1) čerpania materskej dovolenky,

2) odo dňa doručenia písomného oznámenia o predpokladanom dni nástupu na otcovskú dovolenku zamestnávateľovi (najskôr však 6 týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu) do skončenia otcovskej dovolenky,

3) čerpania rodičovskej dovolenky.

Ak vám dal zamestnávateľ výpoveď ešte pred začiatkom ochrannej doby a výpovedná lehota by tým pádom mala uplynúť počas jej trvania, skončí váš pracovný pomer uplynutím jej posledného dňa (tzn. v zásade so skončením vašej materskej, rodičovskej či otcovskej dovolenky). Uvedené nemusí platiť, ak zamestnávateľovi oznámite, že na predĺžení pracovného pomeru netrváte. 

Blížiaci sa pôrod alebo osobná celodenná starostlivosť o malé dieťa ale neznamená absolútny zákaz výpovede. Zamestnávateľ vám napriek ochrannej dobe môže dať platnú výpoveď v nasledujúcich prípadoch: 

1) ak sa zrušuje

2) ak sa premiestňuje a vy ste nedali súhlas so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce

Zákaz výpovede pre vás však v tomto prípade neplatí v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku do dňa, ktorý predchádza nástupu na otcovskú dovolenku (tzn. v dobe materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky zákaz platí). 

3) pri výpovedi z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer

Zákaz výpovede v uvedenom prípade neplatí v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku do dňa, ktorý predchádza nástupu na otcovskú dovolenku a v dobe rodičovskej dovolenky. Počas materskej a otcovskej dovolenky zákaz platí s tým, že ak vám bola výpoveď z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, doručená už pred nimi a výpovedná lehota by uplynula v dobe ich čerpania, skončí sa súčasne s materskou alebo otcovskou dovolenkou.

4) pri výpovedi pre stratu predpokladov na výkon dohodnutej práce z vašej vlastnej viny.

Pre úplnosť dodajme, že zamestnávateľ s vami počas čerpania materskej/otcovskej/rodičovskej dovolenky nemôže pracovný pomer skončiť okamžite. Na dobu odo dňa doručenia písomného oznámenia o predpokladanom dni nástupu na otcovskú dovolenku zamestnávateľovi do dňa predchádzajúceho nástupu na otcovskú dovolenku sa však uvedené obmedzenie nevzťahuje.

Ako ovplyvňuje materská, rodičovská či otcovská dovolenka štandardnú dovolenku? 

V období materskej, rodičovskej a otcovskej dovolenky vám zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie klasickej dovolenky. Pokiaľ vám vychádza termín nástupu na materskú či otcovskú dovolenku na obdobie, v ktorom čerpáte

štandardnú dovolenku, táto sa automaticky preruší. Ak si ju kvôli starostlivosti o dieťa nevyčerpáte ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, musí vám ju zamestnávateľ poskytnúť po skončení materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky.

Pri čerpaní materskej a otcovskej dovolenky sa bežná dovolenka nekráti. Kvôli rodičovskej dovolenke vám ju ale zamestnávateľ môže krátiť, ak ste odpracovali aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa klasická dovolenka poskytuje. Dovolenka sa kráti za prvých 100 zameškaných pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o 1/12.

Aj pri krátení vám ale zamestnávateľ musí poskytnúť aspoň 1 týždeň dovolenky, ak váš vzájomný pracovný pomer trval počas celého kalendárneho roka.

Na čo máte právo po návrate do práce? 

Po skončení materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky vás musí zamestnávateľ zaradiť na vašu pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko. Ak to nie je možné (napr. kvôli reorganizácii), musí vás zaradiť na prácu, ktorá zodpovedá vašej pracovnej zmluve.

Pokiaľ na vašom pracovisku medzičasom nastali zmeny, kvôli ktorým vám zamestnávateľ už nemôže prideľovať vašu pôvodnú prácu, ide o tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa, za ktorú vám patrí náhrada mzdy v sume vášho priemerného zárobku. Zároveň s vami ale môže v uvedenom prípade ukončiť pracovný pomer výpoveďou z tzv. organizačných dôvodov, ktorá je spojená s nárokom na odstupné.

Vaše pracovné podmienky po návrate do práce nesmú byť menej priaznivé; máte právo na prospech z každého ich zlepšenia, ktoré by sa na vás vzťahovalo, ak by ste na materskej či otcovskej dovolenke neboli. Po skončení rodičovskej dovolenky vám musia byť zachované všetky vaše práva v pôvodnom rozsahu. Mali by sa uplatňovať vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnych zmlúv či obvyklých postupov u zamestnávateľa. 

Príklad:

U zamestnávateľa je zavedený mechanizmus valorizácie mzdy, ktorý sa uplatňuje u všetkých zamestnancov. Žene, ktorá bola určitú dobu na materskej a následne rodičovskej dovolenke, by mala byť mzda v rámci valorizácie zvýšená rovnakým postupom ako v prípade iných zamestnancov; zvýšenie mzdy jej nemožno uprieť len preto, že posledné roky reálne nevykonávala prácu pre zamestnávateľa.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Materská 2024: Pozor na banálnu chybu, môžete prísť o celú dávku od štátu

9. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Materská 2024: Pozor na banálnu chybu, môžete prísť o celú dávku od štátu

Do nemocenského poistenia sa od roku 2024 ráta aj doba štúdia. Mnohé mladé ženy tak majú nárok na materskú dávku aj vtedy, ak otehotneli ešte počas štúdia. Mnohé sa však nevedomosťou... celý článok

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

30. 12. 2021 | Redakcia

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

Od 1. januára 2022 nastanú v oblasti sociálneho poistenia viaceré zmeny. Sociálna poisťovňa pripravila pre verejnosť prehľad týchto zmien a noviniek.

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

9. 11. 2021 | Redakcia

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

Ministerstvo práce pripravilo upravený zákon o sociálnom poistení. Novela, ktorú schválila vláda, prináša viaceré dôležité zmeny, týkajúce sa ochrannej lehoty pre tehotné ženy, ktorú... celý článok

Kto a kedy má nárok na pandemickú OČR-ku od septembra 2021?

20. 9. 2021 | Redakcia

Kto a kedy má nárok na pandemickú OČR-ku od septembra 2021?

Rodičia majú od začiatku školského roka nárok na pandemické ošetrovné (OČR), ak je trieda či škola uzavretá alebo majú dieťa v karanténe. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna... celý článok

COVID-19: kedy sa uznáva ako choroba z povolania a aké dávky možno žiadať?

18. 8. 2021 | Barbora Magočová

COVID-19:  kedy sa uznáva ako choroba z povolania a aké dávky možno žiadať?

Nakazili ste sa koronavírusom v práci? Čítajte, aké podmienky treba splniť, aby bol uznaný ako choroba z povolania a na aké nároky môžete pomýšľať v nadväznosti na rozsah poškodenia... celý článok