Česká centrálna banka by mohla kúpiť horu bitcoinov. Európa je v šoku. Týždeň v kryptomenách

Tomáš Krause | rubrika: Článok | 3. 2. 2025
Guvernér ČNB by chcel kúpiť bitcoiny, možno až za 175 miliárd korún, pričom americké bitcoinové ETF by mali mať možnosť bitcoiny vyberať. Kritik bitcoinu, teda peňazí zločincov, ide do väzenia za korupciu. Zdanenie toho, čo nemáte, je vo Francúzsku bližšie k realite. Vládca Etherea rozdal úlohy na tento rok. Je tu ďalší Týždeň v kryptomenách.
Česká centrálna banka by mohla kúpiť horu bitcoinov. Európa je v šoku. Týždeň v kryptomenách
Podpoří bankovní rada nákup bitcoinů, nebo guvernér jen práší?
Zdroj: Pleska / Midjourney

Najzaujímavejšie veci týkajúce sa kryptomien sa u nás diali uplynulý týždeň. Hoci - začalo sa to za hranicami, keď guvernér Českej národnej banky Aleš Michl v rozhovore pre Financial Times oznámil plán predložiť bankovej rade návrh investovať až päť percent (!) celkových rezerv banky do bitcoinov. To by znamenalo nákup bitcoinov v hodnote 175 miliárd Kč. Pravidelný týždeň v kryptomenách od Peníze.cz.

Aleš Michl v rozhovore hovorí o tom, že bitcoin považuje za zaujímavé aktívum s nulovou koreláciou s dlhopismi, ktoré by preto mohlo pomôcť diverzifikovať rezervy. Spomenul tiež, že centrálna banka už diverzifikuje svoje portfólio, napríklad zvýšením podielu zlata.

A skutočne, po štvrtkovom zasadnutí si rada na návrh guvernéra nechala vypracovať analýzu, ktorá má posúdiť výhody a riziká "investovania do iných tried aktív". V tradične strohom a konzervatívnom oznámení sa nespomína, o akú "triedu aktív" ide, namiesto toho sa zdôrazňuje, že analýza je jedna vec a investičné rozhodnutie druhá. Pripomeňme si tiež, že guvernér má jeden hlas vo výbore, ktorý by nakoniec o investícii rozhodol.

Ak by Michlov nápad prešiel, Česká národná banka by bola prvou centrálnou bankou vo vyspelej ekonomike, ktorá by bitcoin zaradila medzi svoje rezervné aktíva.

Vývoj ceny bitcoinu

Zdroj: peniaze.sk

Dolár nevinný

Okrem médií vrátane svetových médií na Michlov rozhovor reagovali aj dve významné ženy. A boli to vyjadrenia ako deň a noc.

„Ak nie ste prvý, ste posledný. Amerika musí podniknúť rozhodné kroky na vytvorenie strategickej bitcoinovej rezervy a zabezpečiť si svoje miesto v 21. storočí," napísala na X vplyvná americká senátorka Cynthia Lummisová s odvolaním sa na Financial Times.

Anketa

Mala by ČNB kúpiť BTC?

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová sa naopak poponáhľala s kritikou Michlovho nápadu a vyjadrila presvedčenie, že žiadny členský štát EÚ nezaradí bitcoin do svojich rezerv. Podľa nej musia byť rezervy likvidné a bezpečné a nemali by byť zaťažené podozreniami z prania špinavých peňazí alebo inej trestnej činnosti. 

Takže pre mňa zostáva záhadou, prečo má Európska centrálna banka vo svojich rezervách americké doláre, ktoré zločinci používajú rádovo viac ako bitcoin.

NASDAQ chce umožniť výbery bitcoinov z ETF

Americká technologická burza NASDAQ podala žiadosť na americký regulačný orgán, Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC), o zavedenie "in-kind redemptions" - voľne preložené ako vyrovnanie v naturáliách pre bitcoinové ETF od spoločnosti BlackRock. 

Vecné vyplatenie je možnosť vybrať si svoj podiel z fondov neprepočítaný na hotovosť, ale priamo na aktíva držané fondom. V tomto prípade v bitcoinoch. Takýto mechanizmus sa bežne používa v iných ETF, ale v prípade kryptomenových ETF by bol novinkou.

Vykupovanie "v naturáliách" je prístupné len veľkým, inštitucionálnym investorom, ale nepriamo by z neho mohli profitovať aj malí investori znížením prevádzkových nákladov a zlepšením výkonnosti ETF. 

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) má zvyčajne 45 dní od podania žiadosti na rozhodnutie o zmene, prípadne môže požiadať o ďalších 90 dní na preskúmanie.

Podľa seba súdim teba

Bob Menendez, bývalý senátor a známy kritik bitcoinu, bol v stredu odsúdený na jedenásť rokov väzenia. Potrestaný bol za rozsiahlu korupciu; podľa súdu sa preukázalo, že Menendez bral úplatky vo forme zlatých tehličiek, hotovosti a luxusných darov; okrem toho bol odsúdený za 16 trestných činov vrátane vydierania a sprisahania, pričom pôsobil ako agent v službách Egypta.

Pikantné pre nás je, že Menendez bol známym kritikom kryptomien, najmä bitcoinu. Tvrdil, že bitcoin uľahčuje korupciu a pranie špinavých peňazí.

Okrem toho kritizoval Salvádor za jeho rozhodnutie prijať bitcoin ako zákonné platidlo. Miestny prezident Nayib Bukele dokonca zašiel tak ďaleko, že jeho aktivity označil za zasahovanie do suverénnych záležitostí svojej krajiny. Teraz na jeho odsúdenie reagoval sarkastickým komentárom: "Zlodej kričí: chyťte zlodeja".

Francúzsky bič na bohatých vrátane kryptoinvestorov

Nedávny nápad zdaniť to, čo nemáte, prešiel vo Francúzsku ďalším kolom. Pri prerokúvaní návrhu tohtoročného rozpočtu senátori zaklincovali návrh nahradiť existujúcu daň z majetku kontroverznou daňou z neproduktívnych aktív.

Obe dane sú zamerané len na úzku skupinu skutočne bohatých ľudí. Daňovníkom existujúcej dane z nehnuteľností (IFI) je osoba, ktorá vlastní nehnuteľnosti v hodnote viac ako 1,3 milióna eur, daňovníkom novej dane by mal byť každý, koho majetok k prvému januáru daného roka presiahne 2,57 milióna eur. Nehnuteľnosti by sa teda naďalej zdaňovali, ale pribudli by ďalšie aktíva: nevyužívané pozemky, finančné aktíva, kryptomeny alebo lietadlá a jachty.

Držitelia kryptomien vnímajú takúto daň ako daň z nerealizovaných ziskov.

Podľa navrhovateľa novej dane Albérica de Montgolfiera z pravicových Republikánov je nespravodlivé, že niektoré aktíva nepodliehajú súčasnej dani. Pritom investície do nehnuteľností a prenájmu „prispievajú k rastu a zároveň uspokojujú potreby domácností a podnikov", zatiaľ čo iné aktíva, ktoré nie sú zdaňované, ako napríklad kryptomeny, „jednoznačne neprispievajú k dynamike francúzskeho hospodárstva".

O návrhu rozpočtu musí ešte hlasovať Národné zhromaždenie, ktoré ho môže schváliť, neschváliť alebo revidovať. Podobne koncipovaná daň neprešla Národným zhromaždením v predchádzajúcich rokoch. Ak by to tento rok bolo inak, začala by sa uplatňovať už tento rok.

Ethereum: Vitalik plánuje

Vitalik Buterin zverejnil svoju víziu toho, na čo by sa mali vývojári Etherea zamerať v tomto roku. Podľa neho je to škálovanie prostredníctvom druhej vrstvy (L2), zlepšenie interoperability a bezpečnosti a posilnenie ekonomiky ETH. 

Kľúčovým prvkom škálovania je podľa neho zavedenie technológie "blob", ktorá zvýši kapacitu siete a umožní jej spracovať až 100 000 transakcií za sekundu, čo výrazne zníži náklady a zvýši efektivitu.

Ďalšou veľkou témou sú rollupy ako Optimism, Arbitrum alebo zk.money, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní decentralizácie a znižovaní poplatkov. Ethereum chce pracovať na zjednotení používateľského prostredia medzi L2 a hlavným blockchainom tak, aby celý systém pôsobil ako jedna platforma. 

Napokon, štandardizácia mostíkov medzi reťazcami by mala umožniť rýchlejšie vklady a výbery a lepšiu synchronizáciu medzi prvou a druhou vrstvou. Celkovo sa hovorí, že Ethereum pracuje na vytvorení škálovateľného, bezpečného a používateľsky prívetivého blockchainu, ktorý bude môcť slúžiť stovkám miliónov ľudí na celom svete.

Krátka poznámka pod čiarou: Crypto.com je jednou z prvých platforiem, ktorá oznámila odstránenie stablecoinu Tether (USDT) a deviatich ďalších tokenov zo svojej európskej ponuky. Ide o dôsledok novej regulácie kryptografických trhov v EÚ (MiCA).

Tomáš Krause

Prispievateľ webu Peníze.cz. Všetko o kryptomenách. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trump okráda svojich voličov, Kim burzových hackerov. Týždeň v kryptomenách

27. 1. 2025 | Tomáš Krause

Trump okráda svojich voličov, Kim burzových hackerov. Týždeň v kryptomenách

Trump nemá žiadne zábrany využívať svojich voličov - ale Rossa Ulbrichta predsa prepustil z väzenia. Šéf BlackRock hľadá bitcoiny v hodnote 700 000 dolárov, vo Francúzsku uniesli spoluzakladateľa... celý článok

Trumpova inaugurácia zatriasla kryptosvetom: Priniesla dva prezidentské coiny a bitcoin zlomil rekord

21. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Trumpova inaugurácia zatriasla kryptosvetom: Priniesla dva prezidentské coiny a bitcoin zlomil rekord

Svet kryptomien sa trasie v základoch po tom, čo Donald Trump a Melania Trumpová predstavili svoje vlastné kryptomeny. $Trump a $Melania okamžite vyvolali obrovský záujem investorov,... celý článok

Čoraz viac slovákov vlastní kryptomeny. Vedomosti nám však stále chýbajú, ukázal prieskum

13. 9. 2024 | Redakcia

Čoraz viac slovákov vlastní kryptomeny. Vedomosti nám však stále chýbajú, ukázal prieskum

Záujem Slovákov o kryptomeny stúpa. Kým v roku 2022 vlastnilo nejakú kryptomenu 5,8 % Slovákov, dnes je to podľa najnovšieho prieskumu 16 %. Čo však stojí za týmto nárastom a čo to... celý článok

3 zvláštne kryptomeny, do ktorých sa oplatí investovať

1. 8. 2024 | Vanessa Massayová/Kryptomagazín

3 zvláštne kryptomeny, do ktorých sa oplatí investovať

Dogecoin, kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, dnes patrí medzi vážnych hráčov na kryptotrhu. S podporou oddanej komunity a častými tweetmi Elona Muska, Dogecoin preukázal svoj potenciál... celý článok

Viac istôt, ale aj šialene vysoké pokuty. Do sveta kryptomien prichádzajú nové pravidlá

28. 6. 2024 | Redakcia

Viac istôt, ale aj šialene vysoké pokuty. Do sveta kryptomien prichádzajú nové pravidlá

Európska únia prijala komplexný regulačný rámec pre kryptoaktíva, známy ako MiCA, ktorý má za cieľ zvýšiť transparentnosť, zamedziť podvodom a zjednotiť fungovanie kryptoaktív naprieč... celý článok