Viac istôt, ale aj šialene vysoké pokuty. Do sveta kryptomien prichádzajú nové pravidlá

Redakcia | rubrika: Čo sa deje | 28. 6. 2024
Európska únia prijala komplexný regulačný rámec pre kryptoaktíva, známy ako MiCA, ktorý má za cieľ zvýšiť transparentnosť, zamedziť podvodom a zjednotiť fungovanie kryptoaktív naprieč krajinami.
Viac istôt, ale aj šialene vysoké pokuty. Do sveta kryptomien prichádzajú nové pravidlá

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Ak vlastníte kryptomeny alebo s nimi obchodujete, pripravte sa na to, že sa vás bude týkať nová regulácia. V tlačovej správe na to upozorňuje advokátska kancelária Highgate Law & Tax.

S nárastom popularity kryptoaktív na Slovensku aj vo svete sa zvýšila potreba ich regulácie. Európska únia reagovala prijatím komplexného regulačného rámca známym ako The Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA). Tento rámec prináša jasné predpisy na zvýšenie transparentnosti v oblasti kryptoaktív, zamedzenie ekonomickým a spotrebiteľským škodám či podvodom a zjednotenie fungovania kryptoaktív naprieč krajinami.

Lepší komfort, ale vysoké sankcie

Podľa odborníkov z advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax nové nariadenia zlepšia podnikateľský a klientsky komfort. Upozorňujú však na prísne sankcie za nedodržiavanie pravidiel. Kryptoaktíva momentálne vlastní viac než pol miliardy ľudí, vrátane približne 300-tisíc Slovákov. Bitcoiny a ďalšie virtuálne meny budú po novom regulované podobne ako bankový sektor.

Ustanovenia MiCA týkajúce sa rizikových stablecoinov nadobúdajú účinnosť 30. júna, pričom celá regulácia bude platná od 31. decembra. „MiCA je pre budúcnosť digitálneho finančného sveta veľmi dobrá správa a zásadný krok vpred. Na Slovensku sme doteraz žili vo vákuu, kde bola regulácia minimálna,“ povedal advokát Peter Varga z Highgate Law & Tax, ktorý sa špecializuje na finančnú reguláciu.

Regulácia však podľa neho prináša aj mnohé výzvy, napríklad v nejednotnom výklade práva a rozdielnych pravidlách v rôznych štátoch pri cezhraničných transakciách. MiCA je postavená na princípoch regulácie cenných papierov a prináša komplexný rámec pre trh s kryptoaktívami v EÚ. Aplikáciou zásad z tradičnej finančnej regulácie vytvára jednotné prostredie, v ktorom môžu poskytovatelia služieb kryptoaktív voľne pôsobiť v rámci celého kontinentu bez potreby samostatných licencií v každom členskom štáte.

Zdroj: peniaze.sk

Regulácia sa zjednotí

Pred prijatím MiCA museli klienti pri emisii tokenov na Slovensku a ich distribúcii v iných krajinách poznať regulácie každého štátu. MiCA by mala tento nekomfort odstrániť prostredníctvom pasportizácie, prinášajúc vyššiu mieru predvídateľnosti a stability. „Regulácia zároveň umožňuje využívanie technológie DLT pri vytváraní klasických finančných nástrojov, ako sú akcie alebo dlhopisy, aj keď infraštruktúra na Slovensku ešte nie je pripravená,“ vysvetľuje Varga. MiCA však zatiaľ neadresuje decentralizované financovanie (DeFi) ani neupravuje NFT, čo môže spôsobovať viaceré nejasnosti.

Nové pravidlá prinášajú zmeny aj pre obchodníkov poskytujúcich služby kryptoaktív na Slovensku. Po novom budú môcť podnikať až po získaní licencie, ktorú dostanú len po splnení viacerých podmienok. Budú musieť preukázať nielen svoju kapitálovú pripravenosť, ale aj dodržiavanie zásad obozretného podnikania. MiCA prinesie firmám, najmä startupom, zvýšenie byrokracie a nákladov. „Firmy poskytujúce služby v oblasti krypta budú musieť spĺňať prudenciálne požiadavky, požiadavky na organizáciu a riadenie spoločnosti a zároveň byť transparentné voči verejnosti. Toto by však malo byť vyvážené výhodami prístupu k jednotnému európskemu trhu a vyššej dôveryhodnosti zo strany spotrebiteľov,“ hovorí Varga.

Na dodržiavanie nariadenia MiCA bude dohliadať Národná banka Slovenska (NBS). Tá bude oprávnená udeľovať povolenia emitentom tokenov viazaných na aktíva a poskytovateľom služieb kryptoaktív, ako aj sankcionovať porušenie povinností vyplývajúcich z MiCA. „Za podnikanie bez povolenia podľa MiCA hrozia fyzickým osobám pokuty do 700-tisíc eur a právnickým osobám až päť miliónov eur,“ varuje Varga. Pokuty môžu dosiahnuť aj tri až 12,5 percenta celkového ročného obratu alebo dvojnásobok dosiahnutých ziskov či zabránených strát.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bitcoin nie je kryptomena, hovorí Michl. Nová stopa, kto je Satoshi Nakamoto. Týždeň v kryptomenách

25. 2. 2025 | Tomáš Krause

Bitcoin nie je kryptomena, hovorí Michl. Nová stopa, kto je Satoshi Nakamoto. Týždeň v kryptomenách

Argentínsky prezident propagoval kryptografický podvod. Guvernér ČNB našťastie chápe rozdiel medzi krypto a bitcoinom. Máme ďalšieho Satoshiho Nakamota. Nemusíte byť hacker, aby ste... celý článok

Burzám sa míňajú bitcoiny. Oslavujeme výročie bitcoinu za dolár. Týždeň v kryptomenách

18. 2. 2025 | Tomáš Krause

Burzám sa míňajú bitcoiny. Oslavujeme výročie bitcoinu za dolár. Týždeň v kryptomenách

Hlad po bitcoine neslabne, ako dlho budú mať burzy čo predávať? Pamätáte sa, kedy bitcoin stál dolár, kedy desať a kedy sto? Presadí Trump bitcoinovú rezervu, alebo nepresadí? A nebude... celý článok

Týždeň v kryptomenách: Prázdna bitcoinová čakáreň. Investori prišli o balík

10. 2. 2025 | Tomáš Krause

Týždeň v kryptomenách: Prázdna bitcoinová čakáreň. Investori prišli o balík

Český prezident podpísal daňové úľavy pre krypto, americký prezident pripravil investorov o miliardy. Bitcoiny nikto neposiela, transakčné poplatky sú rekordne nízke, mať bitcoin v... celý článok

Česká centrálna banka by mohla kúpiť horu bitcoinov. Európska je v šoku. Týždeň v kryptomenách

3. 2. 2025 | Tomáš Krause

Česká centrálna banka by mohla kúpiť horu bitcoinov. Európska je v šoku. Týždeň v kryptomenách

Guvernér ČNB by chcel kúpiť bitcoiny, možno až za 175 miliárd korún, pričom americké bitcoinové ETF by mali mať možnosť bitcoiny vyberať. Kritik bitcoinu, teda peňazí zločincov, ide... celý článok

Trump okráda svojich voličov, Kimovi hackeri burzy. Týždeň v kryptomenách

27. 1. 2025 | Tomáš Krause

Trump okráda svojich voličov, Kimovi hackeri burzy. Týždeň v kryptomenách

Trump nemá žiadne zábrany využívať svojich voličov - ale Rossa Ulbrichta predsa prepustil z väzenia. Šéf BlackRock hľadá bitcoiny v hodnote 700 000 dolárov, vo Francúzsku uniesli spoluzakladateľa... celý článok