V časoch, keď sa trhy otriasajú a ekonomická neistota narastá, investori často siahajú po tradičných hodnotách – a zlato je medzi nimi stálicou. Jeho lesk neoslepuje len zlatníkov, ale aj tých, ktorí hľadajú spôsob, ako uchovať hodnotu svojich peňazí, keď sa papierové meny otrasú v základoch.
V kontexte nedávnych udalostí na svetových trhoch a pri súčasných cenách by sa mohol nákup zlata za všetky úspory javiť ako dobrý nápad, no experti to neodporúčajú. Zlato je totiž nástroj na sporenie.
Zlato je veľmi tradičná investícia
Zlato má za sebou dlhú históriu. Už celé stáročia predstavuje symbol bohatstva a moci a dodnes si uchováva povesť tzv. bezpečného prístavu. Najmä počas hospodárskych kríz, inflácie či geopolitického napätia sa jeho hodnota zvyčajne zvyšuje, pretože investori hľadajú útočisko pred rizikom. Práve v čase neistoty stúpa dopyt po drahých kovoch, čo prirodzene zvyšuje ich cenu. V minulosti sme to videli napríklad počas finančnej krízy v roku 2008, ale aj počas pandémie COVID-19, keď ceny zlata vystrelili na historické maximá.
Investovanie do zlata môže mať niekoľko podôb. Najtradičnejšou je fyzické zlato – teda zlaté mince, tehličky alebo šperky. Výhodou je, že ho držíte fyzicky v rukách, nevýhodou sú náklady na jeho skladovanie, poistenie či riziko krádeže. Výhodou je, že väčšinou nie sú tak zaťažené maržami a poplatkami. Mince sú navyše pomerne dobre likvidné a môžete ich vymeniť za hotovosť prakticky kdekoľvek na svete.
Ďalšou možnosťou sú tzv. ETF fondy (Exchange Traded Funds), ktoré sledujú cenu zlata a dajú sa obchodovať ako bežné akcie. Pre tých, ktorí chcú investovať do zlata, ale nechcú ho mať doma, ide o jednoduchý a dostupný spôsob. Zároveň existujú aj akcie spoločností, ktoré zlato ťažia – tu však už investujete do biznisu, nie priamo do kovu, čo znamená vyššie riziko, ale aj potenciálne vyššie výnosy.
Zlato vám pasívny príjem neprinesie
Z pohľadu bezpečnosti treba zdôrazniť, že hoci sa zlato často označuje ako stabilné aktívum, jeho cena nie je imúnna voči výkyvom. Zlato neprináša pravidelný príjem, ako napríklad dividendy z akcií alebo úroky z dlhopisov. Jeho výnos je čisto založený na cenovom raste, ktorý závisí od nálady na trhu, inflácie, úrokových sadzieb a globálneho diania. Inými slovami, zlato vás nezachráni pred všetkým, ale môže byť súčasťou diverzifikovaného portfólia, ktoré zníži celkové riziko investora.
Finanční poradcovia často odporúčajú držať zlato ako doplnok. Kúpa fyzického zlata je dlhodobá investícia, nie investičný trhák, na ktorom za pár rokov zbohatnete, a preto by nemala chýbať v portfóliu nikoho, kto chce uchovať hodnotu svojho majetku pre ďalšie generácie. Zlato slúži na diverzifikáciu portfólia, odporúčame investíciu na úrovni 5 až 15 %,“ radí J&T Banka. Je to totiž forma zabezpečenia, nie hlavný ťahúň ziskov. V čase inflácie si však zlato tradične udržiava svoju kúpnu silu, čo môže byť výhodné najmä vtedy, keď peniaze strácajú hodnotu.
Zaujímavosťou je aj to, že niektoré centrálne banky po celom svete v posledných rokoch zvyšovali svoje zlaté rezervy, čo len potvrdzuje jeho význam v globálnom finančnom systéme. Zlato je jednoducho vnímané ako aktívum, ktoré si zachováva hodnotu aj v tých najťažších časoch.
Zlato nie je čarovný elixír, ktorý vyrieši všetky investičné dilemy. Nie je to ani cesta k rýchlemu zbohatnutiu. Ale ako forma ochrany a uchovávateľ hodnoty môže byť mimoriadne užitočné – najmä v časoch, keď sa všetko ostatné zdá byť na vode. V konečnom dôsledku ide o to, aký postoj má investor k riziku a aké miesto chce zlatu vo svojom portfóliu priradiť
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.