Pri súčasných cenách a inflácii sú už aj potraviny investíciou, ktorú treba dobre zvážiť. Existujú totiž potraviny, ktoré vám vedia zarobiť peniaze, ak ich nekupujete na spotrebu, ale práve na investovanie. Nehovoríme o „zlatých“ tehličkách masla, ale o komoditách, ktoré zaznamenávajú rast.
Ceny poľnohospodárskych komodít, ako sú káva, kakao a cukor, podliehajú výrazným zmenám v dôsledku širokého spektra faktorov vrátane klimatických podmienok, dopytu na svetových trhoch a geopolitických udalostí. Tieto výkyvy predstavujú výzvu aj príležitosť pre investorov, ktorí sa zameriavajú na obchodovanie s týmito komoditami.
Káva: Druhá TOP komodita hneď po rope
Káva patrí medzi najpopulárnejšie soft komodity na burzách, pričom jej cena je silno ovplyvnená sezónnymi a klimatickými faktormi. „Každý, kto by rád obchodoval kávu, by mal dobre preskúmať trh a najmä to, aké faktory na kávu pôsobia,“ zdôrazňujú analytici XTB. Brazília, Vietnam a Kolumbia sú hlavnými producentmi, pričom káva sa obchoduje prevažne vo forme dvoch druhov zŕn – Arabica a Robusta.
Arabica, známa svojou jemnou chuťou a vyššou cenou, tvorí približne 60 % celosvetovej produkcie. Naopak, Robusta je lacnejšia a menej náročná na pestovanie, čo ju robí prístupnejšou pre komerčné použitie. Káva sa obchoduje prostredníctvom futures kontraktov na newyorskej komoditnej burze ICE/NYBOT, ktorá ponúka jednu z najstarších foriem tohto kontraktu na svete.
Na cenu kávy má v súčasnosti vplyv najmä klimatická zmena, ktorá spôsobuje ťažkosti pestovateľom kávy. V dôsledku toho jej cena môže vzrásť o 10 až 30 %. Pitie kávy sa teda predraží, ale zároveň to znamená zaujímavú príležitosť.
Kakao: Ceny na 46-ročnom maxime
V roku 2023 cena kakaa dosiahla historické maximum, čo analytici pripisujú slabým úrodám v západnej Afrike, ktorá je kľúčovým regiónom pre pestovanie kakaovníkov. Obmedzené dodávky a vysoký dopyt po kakau budú držať ceny tejto komodity vysoké aj počas väčšiny budúceho roka.
Afrika, predovšetkým Pobrežie Slonoviny a Ghana, pokrýva až tri štvrtiny celosvetovej produkcie kakaa. Podobne ako pri káve, kakao ovplyvňuje sezónnosť a ekonomické faktory, pričom dopyt po tejto komodite rastie najmä v čase ekonomického rozmachu. Tento trend je viditeľný hlavne v Ázii, kde záujem o čokoládu neustále stúpa.
Investovanie do komodít: Výzvy a príležitosti
Obchodovanie s komoditami ako káva, kakao a cukor môže byť ziskové, no zároveň spojené s vysokou volatilitou a teda vysokým rizikom. Faktory ako klimatické zmeny, geopolitická nestabilita a meniaci sa dopyt na svetových trhoch môžu spôsobiť nečakané cenové výkyvy. Pre úspešné investovanie je dôležité poznať trhové podmienky a pravidelne sledovať aktuálny vývoj.
„Pred investovaním do týchto komodít je vhodné konzultovať s finančným poradcom a zvážiť individuálnu investičnú stratégiu a toleranciu rizika,“ radia odborníci z XTB.
Soft komodity ako káva, kakao a cukor poskytujú široké možnosti nielen prostredníctvom futures a CFD kontraktov, ale aj nepriamo cez akcie spoločností, ktoré tieto produkty spracúvajú alebo distribuujú. Napríklad, americký reťazec Starbucks a výrobné giganty ako Nestlé či Kraft Foods môžu byť zaujímavými alternatívami pre investorov, ktorí hľadajú expozíciu na trhoch s týmito komoditami.
Investovanie do soft komodít si vyžaduje dôkladnú analýzu a neustále sledovanie trhu. Výkyvy cien sú síce rizikom, ale aj príležitosťou, najmä pre investorov, ktorí dokážu predvídať trendy a správne načasovať svoje kroky. Káva, kakao a cukor ostávajú zaujímavými možnosťami pre diverzifikáciu portfólia, pričom každý z nich má svoje špecifiká, ktoré môžu priniesť zisk tým, ktorí im rozumejú.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.