Znepokojujúcim faktom je miera korelácie (vzájomnej závislosti) a fakt, ako ľahko jedna udalosť môže spustiť reťazovú reakciu. Na to by sme mali pamätať v posledných týždňoch tohto roku, kedy nemôžeme vylúčiť krátkodobý pokles v dôsledku vyberania ziskov.
Krátky pohľad na výkonnosť väčšiny obchodovaných komodít v roku 2009:
Z celkového počtu 22 komodít, až 15 z nich vykazuje nárast ceny. Hoci zlato plní titulky novín, je až na 9. mieste. Najlepšie sa tento rok darilo medi, ktorá rástla až o 128 percent. Naopak najhoršie dopadol zemný plyn s prepadom o 74%.
Investori číhajúci na pokles vytlačili zlato k novým maximám
Od konca októbra zlato (aj napriek piatkovému výpredaju) posilnilo o 19,5 percenta. Koncom minulého týždňa však začalo vykazovať určitú slabosť. Stalo sa tak po tom, čo cena dosiahla nové maximum - 1 226,50 USD za uncu.
Časť rally môžeme prirátať zatváraniu krátkych pozícií. Podľa Komisie pre obchodovanie s komoditami, obchodníci vstupovali do týždňa, kde bol v USA sviatok - Deň vďakyvzdania, s množstvom predajných pozícií a piatkový vývoj im zo začiatku hral do kariet. Potom, pravdepodobne s ďalším oslabením USD, začali uzatvárať svoje pozície, teda začali nakupovať .
Technicky je zlato stále veľmi preakumulované, ale to mu nebráni v ďalšom raste. Známky slabosti môžeme pozorovať predovšetkým na spodnej časti trendového kanálu, alebo pri jeho prelomení na úrovni 1 186 USD. Pri tomto vývoji je podpora pre klesajúcu cenu na úrovniach 1 150 a 1 130 USD. Myslíme si, že korekcia by v tomto prípade bola veľmi zdravá, pretože technické indikátory sú už pomerne dlho uväznené v prekúpenej oblasti.
Niekoľko budúcich týždňov tak ukáže, či tendencia vyberať zisky bude väčšia, ako ochota akumulovať nové pozície. Otázkou však je, aká hlboká môže byť spomínaná korekcia. Piatkový prepad po dni Vďakyvzdania ukázal, že kupci číhajú aj na malé poklesy, ktoré využívajú k nákupom.
Pred začiatkom roku 2010 je zatiaľ ťažké vidieť niečo iné, ako pokračovanie rastu. Centrálne banky a ťažobné spoločnosti prestali predávať zlato. K rastu prispievajú taktiež obavy zo slabého dolára a z finančného stavu jednotlivých štátov.
Rast zásob a USD stláčajú cenu ropy
Ropa, rovnako ako zlato, prešla v piatok, po dni Vďakyvzdania, výpredajom. No napriek podpore vo forme slabého USD sa už nedokázala vrátiť a dosiahnuť nové maximá, alebo aspoň otestovať minulé maximá. Americké zásoby vzrástli na svoju najvyššiu úroveň od augusta tohto roku, na úroveň 339,9 miliónov barelov. Energetický úrad USA dokonca pokračuje v zdôrazňovaní nerovnováhy medzi dopytom a ponukou.
Zásoby v americkej Oklahome, ktorá je centrálnym miestom pre dodávky ropy, vzrástli za minulý mesiac o 20%. To vo svojom dôsledku prispelo k poklesu ceny januárovej ropy. Rozdiel ceny medzi ropou s dodaním v januári a vo februári tak vzrástol z 0,50 USD na 1,85 USD. To je ďalším dôvodom k tomu, aby ropa zostávala na mori. Počet tankerov skladujúcich ropu tak dosiahol v novembri nový rekord.
Na základe týchto skutočností a očakávaní trhu sa javí ako nepravdepodobné, že by cena zostávala vysoko nad 80 USD za barel. Na druhej strane, určitú podporu môžu tvoriť investície, ktoré plynú do komoditných fondov. Tie môžu cenu vyhnať na nové maximá, hoci podpora fundamentov je slabá. Piatkové zverejnenie nezamestnanosti v USA pozitívne prekvapilo, ropu v ďalšom raste však zabrzdil posilňujúci USD.
Techniky je teraz pravdepodobná korekcia a vyberanie ziskov. To by mohlo stlačiť cenu až na úrovne 72,90 USD/barel. V tejto chvíli obchodníci udržujú cenu v pásme medzi rezistenciou 79,65 USD a podporou 72,90 USD, kde je zároveň 100-denný kĺzavý exponenciálny priemer.
Plynu je nadbytok, pomôže mu iba veľmi tuhá zima
Zásoby zemného plynu pokračujú v raste a minulý týždeň dosiahli 3,837 miliárd kubických stôp (2 miliardy boli evidované v predošlom týždni). Ponuka je teraz o 14% vyššia (pozri graf dole) ako pred rokom. Pokiaľ nenastane naozaj tuhá zima, bude jej výška tlačiť na cenu zemného plynu smerom dole.
Graf: zásoby zemného plynu
Zotavenie sa cien plynu, v porovnaní s cenami ropy, je viacej ako chabé. A to aj napriek obrovskému množstvu peňazí, ktoré tečú do sektoru komodít. V budúcich týždňoch očakávajte zvýšenú volatilitu. Je možné, že sa cena plynu pokúsi testovať hlavnú úroveň 5,40 USD.
Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank