Whiskey
Tento obilninový destilát sa za uplynulých 10 rokov stal jednou z najvýkonnejších tried aktív na trhu. Whiskey prekonala autá, drahokamy, vína a vlastne takmer všetko okrem kryptomien. Dôkazom sú údaje z indexov, ktoré sledujú ceny najvzácnejších whiskey fliaš:
- Apex 1000 (1000 vzácnych fliaš) – nárast hodnoty o 433,21 %,
- Rare Whiskey Icon 100 (100 zberateľských fliaš) – nárast hodnoty o 397,97 %,
- Rare Whiskey Vintage 50 (50 najstarších fliaš) – nárast hodnoty o 303,72 %.
Údaje sú z obdobia medzi rokmi 2012 a 2022. Nič však nenasvedčuje tomu, že by výkonnosť investícií do whiskey mala klesať. Záujem o tento nápoj je dlhodobo stabilný v Ázii, Európe aj Amerike. Vďaka tomu všetky predpovede o vývoji trhu s whiskey hovoria o pozitívnom trende. Ak vás táto forma investície zaujala, najlepšie bude nakupovať v overených obchodoch s destilátmi alebo na aukciách.
Umenie
Pokiaľ sa chcete zamerať na investičný horizont niekoľkých desaťročí, umenie môže byť vhodným nástrojom na ochranu hodnoty majetku. Umenie je síce veľmi široký pojem, no v tomto prípade sa bavíme najmä o obrazoch a sochách, ktoré sa v histórii osvedčili vďaka svojmu nie veľmi prudkému, no stabilnému rastu hodnoty. Ak umenie zaujíma aj vás, pokojne sa zapojte do dražieb v overených aukčných centrách.
Mei Moses Fine Art Index sa od roku 1950 venuje sledovaniu údajov z aukcií so vzácnym umením. Údaje z druhej polovice 20. storočia hovoria o 8,5 % ročnom zhodnotení. Od obrazov a sôch teda zázračné zárobky nečakajte. Ich investičný význam spočíva v izolácii trhu s umením od akciového trhu. V praxi to znamená, že keď hodnoty akcií prudko stúpajú a klesajú, s umením to takmer nič nerobí a drží sa svojho stabilného 8-percentného rastu.
Mince
K investovaniu do mincí sa dá pristupovať dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je investícia do mincí zo vzácnych kovov, ktoré sú často razené do zlata alebo striebra. Pokiaľ sa k nim chcete dostať overenou cestou, najlepšie je hľadať v zlatníctvach. Hodnota týchto mincí sa úzko viaže na hodnotu kovu, z ktorého sú vyrobené.
Druhou možnosťou je investovať do zberateľských alebo numizmatických mincí. V tomto prípade má materiál mince iba minimálny vplyv na jej hodnotu. Oveľa dôležitejšia je jej vzácnosť.
Niektoré mince bývajú razené pri pamätných udalostiach a výročiach v obmedzenom množstve. Na iných sa môže stať drobná chyba pri razení, ktorou sa odlíši malé množstvo mincí, čím sa z bežnej 2-eurovky stane zberateľský kúsok. Ak vás viac zaujala druhá možnosť, ideálne je sledovať numizmatické aukcie. Ešte predtým si však poriadne naštudujte tému zberateľských mincí, inak nebudete vedieť, za čo vlastne platíte.
Numizmatický sektor pritom konštantne rastie. Niekedy cena mincí vystrelí, ale málokedy sa prepadne. Príkladom sú napríklad Svätováclavské jednodukáty z bežných ročníkov. B roku 2000 ste si ho mohli kúpiť pod 100 eur. Dnes by ste túto mincičku prakticky kdekoľvek predali za viac ako 10 000 eur.
No a vzácnejší ročník 1929 sa predala v roku 2000 za niečo cez 100 eur, dnes by ste si mohli vypýtať aj 26 000 a predal by sa rýchlo. A to je len jeden z mála príkladov rastu ceny mincí v našom regióne. Niekoľko stonásobne podrástli ceny mincí Slovenského štátu a na vzostupe je aj František Jozef. Numizmatika je krásny koníček a skvelá investícia v jednom.
Autá
Milovníci áut dobre vedia, že hodnota áut nemusí iba klesať. Na to, aby ich hodnota rástla, musí auto spĺňať aspoň niektoré podmienky zberateľského kúsku, ako napríklad:
- Vzácnosť – čím menej rovnakých kusov, tým väčší záujem. Hľadajte preto limitované edície alebo veterány, z ktorých sa zachoval iba malý počet.
- Dizajn – zberatelia mávajú záujem o modely, ktoré do sveta automobilov priniesli niečo revolučné. Môžu to byť napríklad aerodynamické prvky v exteriéri alebo novinky v dizajne či komforte interiéru.
- História – ak sa dá preukázať, že konkrétne auto vyhralo určité preteky, použilo sa pri natáčaní populárneho filmu alebo patrilo konkrétnej celebrite, stáva sa z neho jediný kus na svete. To posúva investičný potenciál auta na úplne inú úroveň.
Treba si však uvedomiť, že investícia do auta nie je práve najjednoduchšou voľbou. Nákup nebýva problémom – zberateľské autá sa často predávajú na aukciách a ak chcete novú limitovanú edíciu, nakupujete priamo u výrobcu. Avšak na uskladnenie auta potrebujete garáž a často aj špeciálnu starostlivosť. Preto si najprv dobre rozmyslite, či pre vás nie je výhodnejšia iná forma investície.
Káva
Ak sa už dlhšie zaujímate o netradičné formy investovania, pravdepodobne neušla vašej pozornosti ani káva. Investori v tomto prípade využívajú neustály rozvoj trhu s kávou a jeho stabilitu. V prvom rade si treba uvedomiť, že káva sa pije po celom svete a aktuálne asi nepoznáme nápoj, ktorý by ju dokázal nahradiť. Svetová spotreba kávy stabilne rastie o 2 % každý rok.
Do kávy sa dá investovať rôznymi spôsobmi:
- nákup akcií kávových fariem,
- nákup akcií predajcov kávy,
- investícia do podielových fondov zameraných na kávu.
Aj pri investíciách do kávy nezabúdajte na diverzifikáciu. Platí to najmä v prípade, ak chcete nakupovať akcie menších fariem a lokálnych predajcov kávy. V takom prípade sa odporúča časť prostriedkov investovať do veľkej spoločnosti ako Starbucks. Hodnota jej akcií za posledných 5 rokov stúpla o viac ako 30 %, takže dokáže pokryť prípadné straty na menších firmách na trhu s kávou.
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.