Od nedávneho oznámenia, že India nakúpila zlato odMedzinárodného menového fondu, poskočilo zlato o 12,3 percenta.
Pohyby na menových a akciových trhoch spolu s masívnym prítokom peňazí do komodít naďalej udávajú tón obchodovaniu tohto segmentu. Minulý týždeň bol posledným plnohodnotným týždňom z pohľadu trhov pred nadchádzajúcim sviatkom Vďakyvzdania v USA. Práve tento sviatok spravidla zahajuje útlm na trhoch, ktorý prichádza s koncom roka. V tejto dobe totiž investori, ako aj fondy, začínajú premýšľať, aké pozície zaujať počas pokojnejšieho decembra.
Koncom minulého týždňa zaznamenal útlm chuť k riziku a tak energie a priemyselné kovy odovzdali časť svojich nedávnych ziskov. Z množstva peňazí, ktoré pretečú finančným systémom, naďalej ťažia komodity. Tie slúžia jednak na diverzifikáciu (rozloženie) portfólia a jednak ako ochrana pred nezanedbateľným rizikom amerického dlhu a vývoja mien. Správy centrálnych bánk ukazujú, že do komodít bolo tento rok investovaných ďalších 60 miliárd USD, takže celková suma v tejto triede aktív predstavuje 240 miliárd dolárov.
Cenné aj priemyselné kovy vytvorili nové tohtoročné maximá a taktiež Baltic Dry Index, ktorý ukazuje náklady na prepravu komodít po svete, prudko rastie. Pokorenie maxím zlata z roku 2008 vidíme ako signál pre začiatok novej rally s úvodným cieľom 1300 USD a následným 5-ročným cieľom na úrovni 1500 USD/uncu. Zlato má tak pred sebou ešte dlhú cestu. Vývoj bude naďalej volatilný, s občasnými poklesmi, ale celkovo mieri cena hore.
Krátkodobo sa zlato nachádza v preakumulovanom pásme, a tak apelujeme na nových investorov, aby boli trpezlivejší a počkali si na korekciu smerom k úrovni 1 120 alebo 1 100 USD/uncu. Korekcia by mohla prísť pred nadchádzajúcim americkým sviatkom Vďakyvzdania, pretože na menovom páre EURUSD, ktorý je v korelácii (vykazuje závislosť) s cenou zlata, by mohlo dôjsť k vyberaniu ziskov.
Ropa v zajatí obáv z inflácie a slabnúceho doláru
Ceny energií sú naďalej poháňané budúcimi očakávaniami napriek tomu, že súčasný dopyt je stále slabý. Dopyt po zlate z rozvíjajúcich sa krajín vyvažuje pokles dopytu z vyspelých krajín. Dopyt po energiách tak súvisí predovšetkým s celkovým investičným dopytom po komoditách, ako zaistenie proti oslabujúcemu sa doláru. Tento rozpor tak uväznil cenu ropy v pásme 75-80 USD.
Hospodárske oživenie v posledných štvrťrokoch sa stále rodí v prostredí rastúcej nezamestnanosti v USA a kladie tak dôležitú otázku, kedy a ako silno sa zdvihne dopyt. V nadchádzajúcich mesiacoch by cenu ropy mali držať obavy z inflácie a slabého dolára.
Technicky cena ropy s januárovou dodávkou vytvorila býčiu vlajkovú formáciu v pásme 75-80 USD. Potenciál k ďalšiemu rastu je voľný, dokiaľ sa cena bude držať nad hladinou 75 USD.
Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank