Je zaujímavé pozorovať, že aj napriek rastu akciových trhov šplhajúcichna nové maximá a rastu cien komodít, si stále uvedomujeme, že doba jeneistá. Musíme si ale uvedomiť, že známky oživenia musia vychádzať z reálneho dopytu, ktorý zabezpečia iba firmy a spotrebitelia.
Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) upozornila na skutočnosť, že to, čo sa nebude investovať do ťažby a spracovania ropy teraz, tak či tak zaplatíme v budúcnosti na efektivite, respektíve v neefektivite. Firmy a domácnosti prispievajú k nižšej spotrebe ropy. Mnohí možno nižšiu spotrebu fosílnych palív aj uvítajú, ale odložené investície do tejto oblasti nás aj tak dobehnú. Práve budúca neefektivita bude hlavnou príčinou cenového nárastu v dlhodobejšom horizonte. Táto neefektivita ju bude tlačiť hore. To však nie je dobrá správa pre akcie. Inými slovami, nenechajte sa zmiasť krátkodobými trendmi a majte na pamäti, že oživenie musí byť podložené fundamentálnymi údajmi.
Nesmieme zabudnúť ani na stranu ponuky. V tejto chvíli sú zásoby ropy a plynu v USA na vysokých hodnotách, dokonca prekračujú obvyklé maximá. Tí, ktorí dôkladnejšie sledujú údaje o zásobách vedia, že cena ropy a výška ich zásob spolu veľmi nesúvisia a korelácia medzi nimi je pomerne nízka. Napriek tomu si však myslíme, že v dlhšom časovom horizonte sa zásoby a cena ropy ovplyvňujú.
Okamih, kedy môžeme očakávať koniec súčasnej neistoty, je v tejto chvíli najväčšou neznámou. Napriek známkam oživenia je namieste opatrnosť a je lepšie počítať s tým, že to ešte bude nejaký čas trvať. Keď sa obhliadneme späť na vývoj ceny ropy do okamžiku, kedy začala šplhať k svojim maximám na úrovni 148 USD/barel zistíme, že sme zatiaľ došli iba do polovice cesty. Ropa sa teraz totiž obchoduje na úrovni 78 USD.
Pokiaľ porovnáme graf indexu S&P500 s grafom ceny ropy uvidíme veľmi vysoký stupeň korelácie (vzájomnej závislosti). Mnohí totiž veria, že keď ceny akcií stále rastú, tak je to známka ekonomického oživenia. V krátkom časovom horizonte je to iste pravda.
Údaje o americkej nezamestnanosti poslali nedávno ceny akcií dole a s nimi taktiež poklesla aj cena ropy o 2 USD za barel. Na druhý deň začali rásť cena ropy aj ceny akcií. Pokiaľ si na chvíľu odmyslíme akcie, tak cena ropy na úrovni 76,50 USD naznačuje, že je z krátkodobého pohľadu veľmi dôležitou cenovou hladinou. Pokiaľ platí krátkodobý vzťah medzi akciami a ropou, tak to znamená, že najskôr uvidíme pokles cien akcií a až potom pokles ceny ropy.
V dlhšom časovom horizonte si však stojíme za tým, že hlavnými faktormi, ktoré budú ovplyvňovať trh s ropou, budú fundamentálne údaje - dopyt a ponuka. Čo vieme určite je fakt, že cena ropy je v tejto chvíli príliš vysoká. Taktiež vieme, že dopyt je veľmi nízky a okamih plného oživenia veľmi neistý. IEA pomenovala konkrétne Asociáciu krajín juhovýchodnej Ázie. Tu vidí priestor pre rast dopytu počas nasledujúcich 20 rokov až o 75 percent. Práve dopyt sa môže stať zdravým motorom rastu, ktorý sa v týchto častiach sveta zdá stabilnejší.
Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank