Pravidlo pre neisté časy: Potvrdením oživenia je rast reálneho dopytu

Alan Plaughmann | rubrika: Článok | 19. 11. 2009
Hoci sa objavujú známky globálneho ekonomického oživenia, je načase si pripomenúť, že dostupnosť úverov je stále obmedzená a spotrebitelia, tak ako aj investori, trpia v tomto smere určitým nedostatkom a väčšina hľadá istú formu útechy vo vládnych stimuloch.
Pravidlo pre neisté časy: Potvrdením oživenia je rast reálneho dopytu

Zdroj: Shutterstock

Je zaujímavé pozorovať, že aj napriek rastu akciových trhov šplhajúcichna nové maximá a rastu cien komodít, si stále uvedomujeme, že doba jeneistá. Musíme si ale uvedomiť, že známky oživenia musia vychádzať z reálneho dopytu, ktorý zabezpečia iba firmy a spotrebitelia.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) upozornila na skutočnosť, že to, čo sa nebude investovať do ťažby  a spracovania ropy teraz, tak či tak zaplatíme v budúcnosti na efektivite, respektíve v neefektivite. Firmy a domácnosti prispievajú k nižšej spotrebe ropy. Mnohí možno nižšiu spotrebu fosílnych palív aj uvítajú, ale odložené investície do tejto oblasti nás aj tak dobehnú. Práve budúca neefektivita bude hlavnou príčinou cenového nárastu v dlhodobejšom horizonte. Táto neefektivita ju bude tlačiť hore. To však nie je dobrá správa pre akcie. Inými slovami, nenechajte sa zmiasť krátkodobými trendmi a majte na pamäti, že oživenie musí byť podložené fundamentálnymi údajmi.

Nesmieme zabudnúť ani na stranu ponuky. V tejto chvíli sú zásoby ropy a plynu v USA na vysokých hodnotách, dokonca prekračujú obvyklé maximá. Tí, ktorí dôkladnejšie sledujú údaje o zásobách vedia, že cena ropy a výška ich zásob spolu veľmi nesúvisia a korelácia medzi nimi je pomerne nízka. Napriek tomu si však myslíme, že v dlhšom časovom horizonte sa zásoby a cena ropy ovplyvňujú.

Okamih, kedy môžeme očakávať koniec súčasnej neistoty, je v tejto chvíli najväčšou neznámou. Napriek známkam oživenia je namieste opatrnosť a je lepšie počítať s tým, že to ešte bude nejaký čas trvať. Keď sa obhliadneme späť na vývoj ceny ropy do okamžiku, kedy začala šplhať k svojim maximám na úrovni 148 USD/barel zistíme, že sme zatiaľ došli iba do polovice cesty. Ropa sa teraz totiž obchoduje na úrovni 78 USD.

saxo_4_1.jpg 

Pokiaľ porovnáme graf indexu S&P500 s grafom ceny ropy uvidíme veľmi vysoký stupeň korelácie (vzájomnej závislosti). Mnohí totiž veria, že keď ceny akcií stále rastú, tak je to známka ekonomického oživenia. V krátkom časovom horizonte je to iste pravda.

Údaje o americkej nezamestnanosti poslali nedávno ceny akcií dole a s nimi taktiež poklesla aj cena ropy o 2 USD za barel. Na druhý deň začali rásť cena ropy aj ceny akcií. Pokiaľ si na chvíľu odmyslíme akcie, tak cena ropy na úrovni 76,50 USD naznačuje, že je z krátkodobého pohľadu veľmi dôležitou cenovou hladinou. Pokiaľ platí krátkodobý vzťah medzi akciami a ropou, tak to znamená, že najskôr uvidíme pokles cien akcií a až potom pokles ceny ropy.

V dlhšom časovom horizonte si však stojíme za tým, že hlavnými faktormi, ktoré budú ovplyvňovať trh s ropou, budú fundamentálne údaje - dopyt a ponuka. Čo vieme určite je fakt, že cena ropy je v tejto chvíli príliš vysoká. Taktiež vieme, že dopyt je veľmi nízky a okamih plného oživenia veľmi neistý. IEA pomenovala konkrétne Asociáciu krajín juhovýchodnej Ázie. Tu vidí priestor pre rast dopytu počas nasledujúcich 20 rokov až o 75 percent. Práve dopyt sa môže stať zdravým motorom rastu, ktorý sa v týchto častiach sveta zdá stabilnejší.

Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank saxo.jpg 

Alan Plaughmann

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok