Víťazkou československej investičnej súťaže spoločnosti X-Trade Brokers sa stala pani Zuzana Holienčinová z Trnavského kraja. Svoj počiatočný vklad v hodnote 10 000 eur dokázala za mesiac obchodovania zhodnotiť až na 420 000 eur. Opýtali sme sa preto pani Zuzany na jej investičnú stratégiu.
Dobrý deň pani Holienčinová, čo bolo Vašou hlavnou motiváciou pre prihlásenie sa do súťaže?
O súťaži som sa dozvedela priamo od XTB e-mailom. Motiváciu som v podstate nemala nijakú, tá prišla až o niekoľko dní, keď som videla, že som medzi tými najlepšími hráčmi v priebežnom poradí. Tak som sa snažila získať PDA v prvom týždni, čo sa mi aj podarilo. Neskôr som videla, že v rebríčku som stále v top 10, takže získanie hlavnej výhry sa mi nezdalo celkom nereálne. To bola moja motivácia po zvyšok súťaže.
Aká bola Vaša investičná stratégia? Mali ste už dopredu ešte pred začatím súťaže premyslené, ako budete postupovať? Držali ste sa Vášho „plánu“ alebo ste museli v priebehu súťaže stratégiu meniť?
Moja stratégia spočívala v agresívnom štýle obchodovania, a to prvé dva týždne súťaže. Pozície som držala otvorené krátku dobu, do jednotlivých obchodov som išla s maximálnym rizikom, ak sa trh nepohyboval podľa mojich predstáv, zatvárala som čo najmešie straty. Neskôr som stratégiu zmenila, až som mala „nahraté“, tak som všetko stavila na korekciu trhu a za všetky peniaze som predala ropu, ktorej cena sa mi zdala príliš vysoká, no nevyšlo to. Tak som sa vrátila na trh EURUSD, na ktorom som urobila najviac svojich obchodov, nakúpila som, samozrejme za všetko, a nad 1,5000 som zasa za všetko predala. A po niekoľkých dňoch, keď nastala korekcia na väčšine trhov, som na tom zarobila a to bolo to rozhodujúce. Myslím si, že bez agresívneho obchodovania sa takáto krátkodobá súťaž vyhrať nedá.
Investujete aj v reálnom živote, ale bola toto Vaša prvá skúsenosť s investovaním?
Spolu s mojím manželom máme u XTB reálny účet, ktorý sme si založili po minuloročnej súťaži, takže takmer rok obchodujem aj reálne.
Mnohých čitateľov a obzvlášť čitateľky iste zaujíma, čím sa živíte?
Vyštudovala som FF UKF v Nitre a pracujem ako učiteľka. Momentálne som však už druhý rok na materskej.
Do akej miery vyžaduje je investovanie časovo náročné? Obchodovali ste len určité hodiny, napríklad ráno od 8.00 do 10:00 alebo poobede, alebo bolo nutné „sedieť pri počítači celý deň“?
Časová náročnosť je individuálna, závisí od štýlu obchodovania. Ja som prvé dva týždne obchodovala hlavne v najvolatilnejšom čase, a to najmä počas americkej seansy a po vyhlasovaní makroekonomických dát. Niekedy som pri notebooku sedela len pár minút, ale boli aj dni, keď som obchodovaniu venovala aj niekoľko hodín. Časovo najmenej náročné boli posledné dva týždne súťaže, kedy som mala otvorené veľké obchody a trh som už viac-menej len sledovala.
Myslíte si, že pokiaľ by ste neboli na materskej dovolenke, mohli by ste sa s rovnakou intenzitou venovať obchodovaniu aj popri zamestnaní?
Obchodovaniu sa dá venovať aj popri zamestnaní, no s takou intenzitou ako pri tejto súťaži určite nie. Moja materská dovolenka mi v tomto smere bola určite výhodou.
Dáte našim čitateľom pár tipov, ako zostať „obraze“ a nestratiť prehľad o tom, čo sa deje na kapitálových trhoch?
Treba sledovať ekonomické portály, ktoré prinášajú aktuálne informácie prakticky okamžite, dajú sa na nich zistiť ako technické, tak aj fundamentálne dáta, rozbory atď.
Ďakujem za rozhovor,
Miroslava Hrášková, Finance.sk
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.