Dokonca 6 komodít posilnilo o viacej ako 20 percent. Ropa bola zastúpená tromi futures kontraktmi, zvyšné 3 miesta pripadli na pomarančový koncentrát, pšenicu a kukuricu. Trh s komoditami minulý týždeň pokračoval už v niekoľko mesiacov trvajúcom raste tlačený hlavne zásobami likvidity, oslabujúcim dolárom a pokračujúcim optimizmom na akciových trhoch.
Investori aj minulý týždeň hľadali zaistenie proti ďalšiemu oslabovaniu dolára v komoditách. Podľa Bloombergu v 3. kvartáli zvýšili hedžové komoditné fondy aktíva o 7,3% na hodnotu 60 mld. dolárov.
Zlato sa ustálilo v pásme 1 043 USD až 1 070 USD za uncu. Nedávne oslabenie USD mu nedalo nový impulz k rastu, a tak je stabilizácia pred ďalším rastom na mieste. Sledujte podporu na úrovniach 1 043 USD a 1 032 USD/uncu a rezistenciu na hladinách 1 070 USD a 1 083 USD.
OPEC-u sa nepáči rast ceny bez rastu dopytu
Ropa v minulom týždni dosiahla nové maximá a pripísala si už štvrtý týždeň rastu za sebou. Sektoru pomohlo hlavne zlepšujúce sa ekonomické prostredie a klesajúce zásoby zemného plynu. Aj napriek nedávnemu posilňovaniu sa zemnému plynu nepodarilo preraziť cenové rozpätie, v ktorom sa obchoduje od júna tohto roku. Katalyzátorom ďalšieho rastu bude tak znižovanie zásob ako aj definitívne potvrdenie rastúceho dopytu.
Minulý štvrtok kartel OPEC trochu prekvapivo uviedol, že na decembrovom zasadnutí navrhne možné zvýšenie produkcie. To ukazuje, že rýchlosť oživenia je skutočne nečakaná. Natíska sa však otázka, či oživenie nie je príliš rýchle. Jedným z aspektov, ktoré OPEC sleduje, je oslabovanie USD, keďže to bude nepochybne ďalšou príčinou rastu. To vedie k zamysleniu sa na tým, nakoľko môže cena rásť bez toho, aby došlo k reálnemu dopadu na dopyt. Nie je v nikoho záujme, aby sa barel ropy opäť predával za 100 USD zvlášť v okamžiku, kedy oživenie je skutočne krehké. Z vyjadrení OPEC-u je zrejmé, že zdieľa práve tento pohľad.
Ako sa môže chovať cena ropy v nasledujúcich týždňoch? Platný prielom ceny na úrovni 75 USD/barel spustil u investorov, ktorým sa darilo počas letných mesiacoch obchodovať ropu v úzkom pásme, pokrývanie špekulácií na pokles. Toto momentum technicky viedlo k ďalšiemu nákupu od fondov, ktoré podľa momenta investujú. Toto všetko pomohlo rope prekonať hladinu 80 USD za barel.
Saxo Bank si nemyslí, že by komodity mali pred sebou iba cestu hore. Na decembrových dodávkach ropy WTI Crude sa tvorí nové pásmo s vrcholom medzi 85 a 90 USD. Na cene 82,10 USD/barel sa nachádza 100-denný kĺzavý priemer. Táto rezistencia zatiaľ prekonaná nebola a indikátor relatívnej sily – Index RSI – vykazuje na týchto úrovniach silnú naakumulovanosť. Pokles je limitovaný cenou 75 USD/barel. Až porušenie rastúceho trendu by znamenalo obchodovanie pod úrovňou 70 USD/barel.
Zásoby zemného plynu sa blížia k maximálnej kapacite
Podľa posledného reportu sa novembrový kontrakt zemného plynu opäť obchodoval za 5 USD. To aj napriek tomu, že v novembri opäť vzrástli zásoby na rekordné úrovne, už 4. týždeň za sebou. Podľa Úradu pre energiu vzrástli podzemné zásoby plynu na 3,734 biliónov kubických stôp a blížia sa tak ku svojej kapacite vo výške 3,9 biliónov.
Historicky zásoby rastú do polovice novembra. Potom, ako počas chladného počasia rastie dopyt, začnú klesať. Preto je dobré sledovať predpoveď počasia na nasledujúce týždne. Môže to napovedať, či teploty podporia ceny plynu. Pre ďalší rast ceny sú nevyhnuté klesajúce zásoby a celkové obnovenie dopytu.
Meď je živená čínskym dopytom
Cena medi sa vyvíjala podobne ako pri rope. Opustila pásmo, v ktorom sa pohybovala 3 mesiace. Prieraz však nebol nasledovaný žiadnou dodatočnou cenovou rally. Preto k tomu, aby sme videli ďalší rast, je ešte potrebné potvrdenie ďalšími signálmi. Pokiaľ na konci týždňa sa zatvorí decembrový kontrakt nad cenou 300 USD, bude to signál k rastu na úroveň 310 USD a potom na 325 USD.
Rast ceny nasledoval po tom, čo Čína zvýšila v 3. štvrťroku spotrebu o 8,9%. Stalo sa tak v dôsledku fiškálneho stimulu, rekordných pôžičiek a obáv o dodávky z Chile a Peru.
Dážď a sneh tlačil kukuricu hore
Minulý mesiac kukurica posilnila o 30% a aj minulý týždeň cena našla podporu po tom, čo dážď a sneh na stredozápade USA spomalili zber úrody. Na dôvažok, nedávny rast ceny vrátil do hry výrobu etanolu ako náhradu ropy.
Vyzerá, že septembrové minimá sme pri cene kukurice definitívne opustili. Teraz sledujeme júnové kontrakty cenu 450 a potom 485 USD. Aj na kukurici ukazuje index relatívnej sily RSI naakumulovaný stav, čo v krátkodobom výhľade môže predstavovať riziko. Návrat ceny späť k úrovni 390 USD je možný, ale súčasné úrovne podpory vyzerajú stabilne.
Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank