Býčia nálada opantala zlato, neskôr sa pridala aj ropa

Ole Sloth Hansen | rubrika: Článok | 22. 10. 2009
Na komoditných trhoch máme za sebou niekoľko zaujímavých týždňov. Ceny hnané likviditou, rastom na akciových trhoch a slabým dolárom, prerazili smerom hore.
Býčia nálada opantala zlato, neskôr sa pridala aj ropa

Zdroj: Shutterstock

Týždeň na komoditných trhoch

Rope sa po piatich mesiacoch podarilo prelomiť smerom hore pásmo, v ktorom bola zovretá. Nasledovala tak zlato, ktoré sa podobnou cestou vydalo ešte týždeň predtým. Akciové trhy boli hnané hore zotrvačnosťou a dobrými výsledkami za 3. štvrťrok. To všetko prispelo k oslabeniu dolára a jeho pád podporil aj rast cien energií.

Do ropy vošla býčia nálada

Pohyb ceny ropy mimo vytvoreného pásma prišiel v týždni, kedy správy americkej Energetickej informačnej agentúry ukázali býčie, pozitívne očakávania a dali tak obchodníkom signál, na ktorý čakali. Kontrakt na novembrovú dodávku ropy tak vytvoril minulý piatok nové maximum roku 2009 na úrovni 78,17 USD/barel.

saxo_1_2.jpg

Hlavným impulzom rastu bol prepad zásob zemného plynu o 5,2 miliónov barelov, namiesto očakávaného nárastu o 0,8 miliónov barelov. Zaujímavé je, že za prepadom zásob stála znížená aktivita rafinérií, spôsobená slabým dopytom. To znamená, že trh bude nasledujúce reporty o stave zásob sledovať veľmi pozorne.
Budúce týždne nám jasne naznačia, čo nás bude čakať do konca roka. Mnohí správne argumentujú, že prelomenie pásma smerom hore môže pokračovať v rastúcom trende, ktorý pozorujeme už od marca. Ďalšou významnou úrovňou z pohľadu technickej analýzy je cena 90 USD. Ta je 50-percentnou hladinou Fibonachiho návratu z klesajúceho trendu minulého roka.

V tejto chvíli potrebujeme potvrdenie prelomenia, a tak hľadáme nákupnú príležitosť, ktorá by mohla vzniknúť poklesom ceny smerom k hodnote 76,30 USD/barel. Stop loss príkaz by mal byť umiestnený na hodnote minulého maxima, teda na úrovni 75 USD pre novembrový kontrakt. Budúci týždeň síce tento kontrakt vyprší a začne sa obchodovať kontrakt decembrový, ale uvedené úrovne sú platné aj pre ten decembrový.

Cenový rast by malo zlato potvrdiť miernou korekciou

O zlate je stále populárne hovoriť, že chráni proti inflácii. Myslíme si, že to nie je úplne presné. Zlato je ochranou proti nestabilite. Má tendenciu rásť tak v prípade neočakávanej inflácie, ako aj  neočakávanej deflácie. Preto cena tohto kovu rástla v rokoch 1982 a 1985-1987. Takisto sa mu extrémne darí aj teraz, keď USA zažívajú prvú defláciu od roku 1955. V dôsledku toho tak vidíme potenciál rastu ceny zlata po prelomení hladiny 1000 USD až k cenám 1100 USD, a ďalej k úrovni 1300 USD za uncu. Cesta k tomuto cieľu však bude posiata častými korekciami.

Udržateľnosť momentálneho cenového rastu by zlato malo potvrdiť tak, že po dosiahnutí maxima na úrovni 1072 USD/uncu uvidíme určitý pokles ceny, ktorý otestuje silu rastového trendu.

saxo_2_2.jpg

V tejto chvíli sú na trhu otvorené veľké špekulatívne stávky na ďalší rast a určitá konsolidácia je nutná k tomu, aby cenový nárast bol udržateľný.
Technicky je možný návrat k maximu z roku 2008, teda cene 1032,72 USD/uncu a na tejto cene odporúčame kupovať. Z krátkodobého pohľadu, hlavný faktor ovplyvňujúci cenu - dolár, našiel na úrovni 1,500 za EUR určitú podporu. Takže sa na menovom páre EURUSD dá čakať určitá konsolidácia, než americká mena začne opäť oslabovať. Ďalšou úrovňou podpory pre cenu zlata sú hodnoty 1024 USD a 985 USD.

Mráz a dážď podporili rast cien agrokomodít

Cena cukru sa za posledný rok viac ako zdvojnásobnila a predminulý týždeň sa opäť vydala hore. Pokiaľ prelomí úroveň 24,90 USD, tak pre marcový kontrakt ICE NYBOT by to mohlo byť nákupný signál na rast ceny až k hranici 40 USD.

saxo_3_1.jpg

V uplynulých týždňoch si našli cestu k vyšším cenám taktiež obilniny a sója. Pomohlo im niekoľko faktorov - slabý dolár zvýšil na medzinárodných trhoch konkurencieschopnosť amerických farmárov a tiež nepriaznivé počasie spôsobené mrazmi a dažďom. Teploty pod bodom mrazu pravdepodobne zapríčinia nižšie výnosy. Ako veľké škody vznikli, na to je ešte skoro hľadať odpoveď.

Vidíme, že klesajúci trend bol prerušený a nákupné príležitosti budeme hľadať v decembrových kontraktoch kukurice na úrovni 350 USD, pšenici na 480 USD a sójových bôbov za 945 USD.

Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank saxo.jpg 

Ole Sloth Hansen

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok