Na začiatku bol pohyb hore odštartovaný obavami o zdravie globálnych akciových trhov. Tieto však rýchlo vyprchali. No nie do doby, dokiaľ sa zlatu nepodarilo vytvoriť určité momentum smerom k psychologickej úrovni 1000 USD. V súčasnosti sa obchoduje blízko alebo mierne nad 1000 USD/uncu a očakáva sa pokus o dosiahnutie rekordného maxima z roku 2008 na úrovni 1032,70 USD/uncu.
Špekulatívne long pozície na newyorskej komoditnej burze COMEX sú na rekordných úrovniach. Malo by to trochu zaujímať investorov, ktorí vstúpili na trh nad hodnotou 950 USD. Pretože pokiaľ k oživeniu nedôjde, existuje riziko silného odpredaja (likvidácia long pozícií). Teraz je však pokračujúca slabosť USD hlavnou hnacou silou ďalšieho rastu. Pokiaľ sa podarí prelomiť staré maximá, tak existuje reálna pravdepodobnosť, že ho momentum poženie dopredu a môže byť vytvorené nové obchodné pásmo 1200 až 1300 USD/uncu. Rovnako tak platí, že pokiaľ sa prielom nepodarí, môže to odštartovať odpredaje, ktoré nás dostanú späť na hodnoty blízke 900 USD. Inými slovami, budúcich niekoľko týždňov môže rozhodnúť o smerovaní zlata na podstatnú časť roka 2010.
Ropa si udrží pásmo 60-65 USD
Ropa prežila leto v pásme, ktorého rozpätie malo hodnotu až 15 USD. Investori si vo zvýšenej miere prajú obchodovať v pásme a čakajú na definitívne potvrdenie, že najhoršia kríza za posledných 100 rokov je za nami. Dolár, rovnako ako zlato, bol v tomto období hlavnou inšpiráciou pre určenie smeru. Síce pomaly, ale globálny previs ponuky sa predsa začína znižovať, čo by malo viesť k tomu, že na začiatku nového roku bude systém dobre zásobený. Ropa sa drží v pásme 67 až 75,50 USD/barel a očakávame, že obchodníci budú pokračovať v obchodovaní v pásme. Ale musíme si dávať pozor na riziko prielomu, ktoré je podľa nás v najbližšej dobe najväčšie na strane dole. Prielom pod 67 USD spôsobí, že na trhu bude existovať možnosť pohybu k 60 USD, s ďalšou možnosťou prestrelenia k 200-dennému kĺzavému priemeru na 55 USD/barel, kde bude pevná podpora. Očakávame, že decembrová ropa sa bude obchodovať v pásme 60-65 USD a k oživeniu cien dôjde až v roku 2010, kedy dosiahnu maximá na úrovni medzi 80 a 85 USD/barel.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že by sme neradi dávali žiadne strednodobé odporúčania, pretože by sme si radi počkali na potvrdenie prielomu. Pri rope však odporúčame nakupovať pri zlome dole k 60 USD/barel, pretože sa nedomnievame, že pohyb trhu k hodnotám 50 -60 USD je udržateľný. Rovnako tak zlato zostává v pásme a čaká na potvrdenie prielomu.
Autor pracuje ako komoditný stratég Saxo Bank