ZEW alebo honba za púčikmi

Vojtěch Benda | rubrika: Článok | 9. 7. 2009
Už niekoľko mesiacov sú finančné trhy systematicky bombardované sériami negatívnych ekonomických správ. Niet divu, že citlivosť trhov voči negatívnym správam výrazne otupela.
ZEW alebo honba za púčikmi

Zdroj: Shutterstock

O to viac však investori hltajú správy pozitívnejšieho rázu, ktoré by mohli naznačiť blížiace sa dno ekonomickej recesie. Pre indikátory tohto typu sa vžil názov „green shoots“, slovensky „zelené výhonky“ alebo výstižnejšie „púčiky“. Vyhľadávanie púčikov ( či skôr ich vyhrabávanie zo snehových závejov klesajúcej svetovej ekonomiky) je momentálne „in“ a zmienky o nich prenikli dokonca aj do inak väčšinou prázdnych správ a prehlásení popredných centrálnych bánk (Fed, ECB).

Indikátory pravidelných prieskumov

Medzi také púčiky sa často radia popredné indikátory vzniknuté z pravidelných prieskumov, napríklad nemecké indexy sentimentu IFO, či ZEW, ktoré  po prudkých prepadoch na historické dno počas minulého roku vykazujú v posledných mesiacoch plynulé návraty k vyšším hodnotám. Tento týždeň prekvapil práve zmienený index ZEW mimoriadnym zlepšením nálady a rast pozitívnych očakávaní investorov, kedy sa jeho index pre hodnotenie eurozóny zvýšil o 3,6 bodu na 16,7 a priaznivý sentiment sa prelial i na ekonomiky strednej a východnej Európy, ktorým v júni oslovení investori zmenili známkovanie zo 14,4 na 20,4 bodov.

Ako zachádzať s predstihovými indikátormi

Pre niektorých účastníkov trhu predstavuje zlepšenie sentimentu jasný signál, že recesii  čo nevidieť odzvoní a podstatnejšie oživenie sa dá očakávať už v druhej polovici tohto roku. Ako vážne však brať posledný vývoj týchto „mäkkých“ ekonomických indikátorov? Matadori výskumu „informačnej vyťaženosti“ predstihových indikátorov, páni Philip Klein a Geoffrey Moore z amerického Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER), v jednej zo svojich prác vyslovili dve základné pravidlá, ako s rôznymi dostupnými predstihovými indikátormi zachádzať, respektíve akú im dávať relatívnu váhu.

Podľa Kleina a Moora je potrebné byť opatrný s urýchlenými závermi na základe indikátorov, ktoré síce preukazujú silnú predikčnú súvzťažnosť k vývoji hospodárskeho cyklu, avšak tomuto vzťahu chýba racionálne zdôvodnenie na základe ekonomickej teórie. Rovnako tak je potrebné obozretne nakladať s indikátormi, ktoré síce majú perfektné teoretické väzby na hospodársky cyklus, v reálnom svete je však ich schopnosť správne a s predstihom predpovedať body obratu hospodárskeho cyklu veľmi sporná.

Tri dôvody obozretnosti pri ZEW

Ohľadne indikátoru ZEW, ako trubača konca recesie, je potrebné byť na pozore z troch dôvodov:

  1. Dostupné historické údaje merania indexu siahajú „iba“ do 90. rokov a nedajú sa teda testovať ich schopnosti predpovedať začiatok a koniec recesie takého typu, aké ekonomiky zažili napríklad v tridsiatych či sedemdesiatych rokoch.
  2. Druhý dôvod je zlyhanie predpovedí ZEW v nedávnej minulosti, kedy inštitút predpovedal náznaky skorého obratu nemeckej ekonomiky smerom ku kontinuite.  Trvalejšie oživenie však prišlo až koncom roku 2003.
  3. Vývoj indexu „ZEW očakávanie“ vykazuje silnú koreláciu s indexom „ZEW hodnotenia“ súčasnej situácie, teda čím horšie vnímajú respondenti prieskum súčasnej situácie, tým väčšie nádeje vkladajú do budúceho vývoja.

Charakter a rozsah súčasných problémov finančného sektoru, či ekonomickej recesie, sa vymyká skúsenostiam posledných niekoľko dekád, a nedá sa teda ani vždy a všade spoliehať na predikčnú schopnosť mäkkých indikátorov, ktoré fungovali v minulých rokoch. Kľúčovým kompasom pri hľadaní dna budú pravdepodobne tentokrát  skôr indikátory trhu práce, teda nezamestnanosť, ponuka voľných miest a pod., signalizujúce prípadný obrat v dynamike spotrebiteľského dopytu.

Autor pracuje ako hlavný ekonóm ING Wholesale Banking ING_logo_100x40_bezOZ.gif

 



Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok