Investujeme do komodít - futures kontrakty

Lukáš Pololáník | rubrika: Článok | 20. 5. 2009
Investície do komodít sa odporúčajú skôr skúsenejším investorom. Pokiaľ už vás omrzeli akcie a láka vás viac adrenalínu, môžu byť futures kontrakty na komoditných trhoch pre vás to pravé.
Investujeme do komodít - futures kontrakty

Zdroj: Shutterstock

Na kapitálových trhoch všeobecne rozlišujeme dva druhy obchodov a to podľa toho, ako sa líši okamih uzatvorenia obchodu od okamihu jeho skutočnej fyzickej realizácie . Jedná sa o obchody promptné alebo spotové a o obchody termínové.

Termínové obchody

Zatiaľ čo promptné obchody sú charakteristické tým, že kupujúci a predávajúci majú záujem príslušný obchod nie len uzavrieť, ale taktiež ho takmer ihneď i fyzicky zrealizovať, u termínových obchodov je tomu inak. Existuje tu dlhšie, často i niekoľko mesačné časové obdobie medzi okamihom uzatvorenia obchodu a dohodnutým termínom realizácie.

Práve existencia tohto časového obdobia so sebou prináša možnosť s takýmito obchodnými kontraktmi ešte následne manipulovať rôznymi spôsobmi. Často sa tak samé obchodovateľné kontrakty stávajú predmetom ďalšieho obchodovania. Termínové kontrakty sa všeobecne nazývajú deriváty (viď on-line komodity a futures), lebo sú odvodené (derivované) od rôznych podkladových aktív. Podkladových aktív existuje veľké množstvo, môžu byť nimi napr. akcie, cudzie meny, obligácie, úrokové sadzby, burzové indexy alebo komodity.

Ako investovať do komodít?

Ak neberieme v úvahu promptné obchody (priame nákupy), ktoré sú nevhodné pre bežného investora, existujú dve možnosti, ako do komodít investovať. Prvým spôsobom sú investície do komoditných indexov prostredníctvom produktov vydávaných veľkými bankami. Druhou možnosťou je investovanie do zmienených futures kontraktov s dopredu zjednanou termínovou cenou, ktoré sú obchodované na organizovaných trhoch alebo burzách.

Margin – záloha na kontrakt

Ak chceme investovať formou futures kontraktu na určitú komoditu, skladáme iba zálohu (tzv. margin), ktorá predstavuje zlomok celkovej hodnoty kontraktu. Futures sú typickým marginovým produktom.  V skutočnosti toto množstvo komodity teda nakupujeme popr. ani nepredávame, ale iba ho kontrolujeme, preto nie je nutné platiť celú cenu, ale iba zmienený margin.

Pákový efekt obchodovania s komoditami

Veľkosť marginu sa obyčajne pohybuje v rozmedzí niekoľkých percent (5 – 30 %) z nominálnej ceny kontraktu. Všeobecne záleží na type podkladového aktíva a taktiež na volatilite. Požiadavky na margin si určujú burzy a môžu jeho výšku v závislosti na rôznych tržných faktoroch meniť. Vďaka marginu môžeme kontrolovať kontrakt za zlomok jeho ceny, avšak inkasujeme celý rozdiel z prípadného cenového posunu. Táto výhoda je označovaná ako efekt finančnej páky (pákový efekt).

Tým, že s minimálnou investíciou môžeme kontrolovať niekoľkonásobne väčšiu hodnotu komoditného kontraktu, máme možnosť realizácie vysokých ziskov, ale i strát. Miera zisku (straty) je závislá od sily aplikovanej páky, teda akú zálohu (margin) sme museli zložiť. Je logické, že čím menej vlastného kapitálu musíme zložiť za kontrakt určitej nominálnej hodnoty, tým väčšie bude pôsobenie páky.

Tabuľka ukazuje rentabilitu vlastných prostriedkov pri ich rôznom podiele na objeme investície (veľkosť zálohy, marginu) a rôznej výnosnosti portfólia (zmene ceny komodity). Je vidieť, že s klesajúcim podielom vlastných prostriedkov, ich rentabilita rastie. Tento efekt pôsobí samozrejme i opačným smerom.

Podiel vlastných prostriedkov na investíciu
Výnosnosť portfólia75 %50 %30 %20 %10 %5 %
5 %6,7 %10,0 % 16,7 % 25,0 % 50,0 % 100,0 %
10,0 % 13,3 % 20,0 % 33,3 % 50,0 % 100,0 %200,0 %
15 %20,0 %30,0 % 50,0 % 75,0 % 150,0 % 300,0 %
20,0 % 26,7 % 40,0 % 66,7 % 100,0 % 200,0 % 400,0 %

 

Kde sa obchoduje a s čím?

Futures kontrakty sa obchodujú na burzách po celom svete. Hlavné centrá môžeme nájsť v USA, Európe, Japonsku a Austrálii. Viac o komoditách sa môžete dočítať v sekcii Investovanie.

Dôležité je taktiež vedieť v akých jednotkách sa komodity obchodujú. Každý asi vie, že ropa sa obchoduje v bareloch. Jeden barel pritom odpovedá 159 litrom. Jednotkou obchodovania pšenice je zase bušl, ktorý predstavuje 27,2 kilogramov.  Bušl je aj jednotkou kukurice, avšak tu predstavuje bušl 25,4 kilogramov. Káva sa obchoduje v žokoch, pričom jeden žok je 60 kilogramov.

Na rôznych burzách sa môžu používať iné jednotky, napr. v Tokiu je cena kukurice vyjadrená v jenoch za 1 000 kilogramov.
Cena komodít býva všeobecne ovplyvnená sezónnosťou. Príkladom môže byť kukurica, ktorej cena klesá  na prelome roku. Naopak s blížiacou sa žatvou rastie. Ďalej napríklad ropa má najslabšie obdobie v druhom štvrťroku, naopak najsilnejšie vo štvrtom štvrťroku.

Lukáš Pololáník

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok