Peňažný trh je efektívnou alternatívou k terminovaným účtom. Tieto fondy sú najkonzervatívnejšou investíciou, pretože kolísavosť ceny ich podielového listu je veľmi nízka. Nízke riziko kolísavosti ceny týchto fondov je však zaplatené nízkym potenciálom výnosu. Fondy peňažného trhu v dlhom horizonte dokážu pokryť infláciu, prípadne priniesť len niečo málo nad ňou. Investori v podstate len investíciu do fondov peňažného trhu v dlhodobom horizonte dokážu pokryť infláciu, prípadne priniesť len niečo málo nad ňou. Investori v podstate len investíciou do fondov peňažného trhu uchovávajú kúpnu silu svojich peňazí. Fondy peňažného trhu tak tvoria v kontexte ostatných investícií (dlhopisových či akciových) najkonzervatívnejšiu možnosť ako investovať. V prípade zostavovania portfólia sú základom defenzívne zložky.
Zloženie portfólia
Vzhľadom k svojmu konzervatívnemu charakteru investujú fondy peňažného trhu len do krátkodobých dlhopisov a pokladničných poukážok. Ich splatnosť je veľmi krátka k čomu sa viaže nízka rizikovosť týchto dlhopisov, ale tiež nízky výnos. V portfóliách fondov peňažného trhu sa dá najčastejšie nájsť dlhové cenné papiere emitované štátom, ale veľmi často tieto fondy nakupujú tiež krátkodobé dlhopisy emitované nadnárodnými inštitúciami, ako napr. Európskou investičnou bankou tzv. fondy peňažného trhu s čistou investičnou stratégiou.
V niektorých prípadoch, a u tuzemských fondov peňažného trhu je to bohužiaľ častá prax, sa ale v portfóliách týchto fondov objavujú aj rizikové krátkodobé dlhopisy emitované firmami, tzv. fondy peňažného trhu s rizikovejšou stratégiou. Portfólia fondov, ktoré sú vnímane ako najkonzervatívnejšia časť investičného spektra, a ktorá by mala obsahovať skutočne len kvalitné a teda bezpečné (z hľadiska kolísavosti ceny) krátkodobé dlhopisy, obsahujú potom aj rizikové investície. Výsledkom je, že fondy peňažného trhu síce v niektorých častiach ekonomického cyklu zarábajú o niečo málo viac, pretože vyššie riziko je odmeňované vyšším zhodnotením, ale v momente, kedy sa firmám nedarí alebo kedy dochádza k problémom vo firemnom sektore, firemné dlhopisy strácajú, čo sa priamo odráža v cene fondov, ktoré do nich investujú. U fondoch s rizikovejšou investičnou stratégiou môže potom cena podielových listov i klesať.
Kríza zasiahla i fondy peňažného trhu
Reálne sme mohli tento vývoj u väčšiny tuzemských fondov peňažného trhu sledovať v uplynulých mesiacoch. I keď sa jedná o najmenej rizikovú kategóriu fondov, došlo u fondov peňažného trhu v minulých mesiacoch v súvislosti s finančnou krízou k nevídaným poklesom. Postihnuté boli predovšetkým fondy peňažného trhu s rizikovejšou investičnou stratégiou, ktoré sa snažili ponúknuť vyšší výnos pomocou investície do firemných dlhopisov alebo do štátnych dlhopisov zahraničných trhov, ktoré ponúkali vyšší výnos za vyššie riziko (Island). Výsledkom tejto stratégie bol nevídaný skokový pokles cien fondov peňažného trhu.
Podstatnú úlohu hrajú náklady fondu
Pri investícii do týchto fondov peňažného trhu je dôležité zamerať sa najmä na celkové náklady fondu, pretože časy, kedy korunové fondy peňažného trhu zarábali i 8 %, sú pri aktuálnych nízkych úrokových sadzbách nenávratne preč. V dobách, kedy fond peňažného trhu zarobil povedzme 8 %, sa náklady vo výške 1 % nezdali byť až tak podstatné, ale v momente, kedy majú fondy peňažného trhu potenciál zarobiť asi okolo 2 % za jeden rok, sú náklady veľmi dôležité. K tomu sa viaže taktiež daňové zaťaženie.
V akej mene investovať?
Veľmi dôležitá je u fondov peňažného trhu voľba meny, v ktorých fond investuje. Investícia je určená buď k dočasnému "zaparkovaniu" prostriedkov, alebo k defenzíve celkových investícií. Je preto nutné, aby investícia bola prevedená v mene, v ktorej sa investor pohybuje a v ktorej plánuje prostriedky neskôr utratiť. Pre slovenského investora je to teda primárne euro. Pri porušení tejto zákonitosti sa totiž z konzervatívnej investície stáva špekulácia na pohyb zmenného kurzu. Môže sa jednoduchšie stať, že fond peňažného trhu napr. v dolároch zarobí 3 %, ale euro k doláru posilni o 20 % a investor je tak v eurách 17 % v mínuse.
Autor je analytikom odborného časpotisu FOND SHOP.