Nachádzame sa v situácii, kedy sa vývoj trhov dá len veľmi ťažko predvídať. Odrazilo sa to taktiež v časovom horizonte tržných stratégií, niekotrí investori začali používať krátkodobé stratégie - s výhľadom na 3 mesiace, čo je rozdiel oproti predtým bežnému jednému roku.
Ukážme si príklad na zlate. Súčasný nárast pozícií v zlate by priniesol výnos 10 - 12 % v prvých mesiacoch tohto roku. To predstavuje dobrú návratnosť investície, obzvlášť v tak krátkom časovom horizonte. Väčšina dlhých pozícií je tlačená presvedčením, že zlato predstavuje bezpečie v dobe nezvyčajnej volatility na finančných trhoch. Ale je stále ťažšie veriť, že zlato je skutočná záchrana, keď vývoj za posledných niekoľkých týždňov potvrdzuje, že cena zlata sa z jedného týždňa na druhý zmení až o 20 %. Je zrejmé, že mnohí investori sa priklonili k stratégii "keď nie je čo kupovať, kúpime zlato".
Prešibané zlato
V súčasnej dobe vidíme zlato, a taktiež striebro, omnoho viac ako objekty pre obchodovanie, než uloženie peňazí. Radíme vyhnúť sa slepej dôvere, že dlhé pozície nenesú žiadne riziko. Našim cieľom zostáva zlato na 780 USD pre budúce 3 mesiace.
Neisté tri mesiace pre striebro
Nedávno publikované údaje o výkonnosti priemyslu ukazujú, že cena striebra sa môže dostať pod tlak. V niektorých krajinách sa dovoz znížil až o 70 %. Všeobecne, nedostatok reálneho dopytu prenáša problém do budúcnosti a preto nemáme dôvod sa domnievať, že dôjde k oživeniu. Dokonca, nedostatok dopytu môže ovplyvniť dodávky a dramaticky ovplyvniť ceny, najmenej pre nasledujúce 3 mesiace.
Vývoj cien ropy diktujú ekonomické podmienky spoločností
Slabý dopyt na trhoch s energiami tiež ovplyvnil cenu ropy typu WTI Crude. V súčasnej dobe je dodávok ropy typu WTI viac než dosť. Opakované obmedzenia produkcie vyhlásené OPEC nemali na trh zatiaľ žiadny vplyv. Vývoj trhu diktujú ekonomické podmienky spoločností. Avšak, zaznamenali sme mierne náznaky zotavenia.
Korekcia kontaga ropy WTI (rozdiel v cenách ropy dodanej nasledujúci mesiac a o rok) až o 20 % ukazuje, že nie je záujem o fyzické dodávky ropy za 30-35 USD za barel. V cenách surovej ropy však dochádza k pozitívnemu vývoju. Napriek tomu, že ceny ropy môžu poklesnúť pod hranicu z minulého roka a v priebehu 2009 môžu smerovať až k 25 dolárom za barel, v rámci časového horizontu 3-6 mesiacov ostávame optimistickí.
Keď zhodnotíme nedávnu minulosť, vidíme, že investori boli v minulých rokoch pri nákupe komodít neistí. To vychádzalo z obáv, že dopyt príliš prevyšoval ponuku. V skutočnosti sa naše obavy nenaplnili. Zostalo presvedčenie, že sme prehnane hodnotili dopyt, zvlášť v vzťahu k ekonomickej recesii v nasledujúcich rokoch. Neistota, aká existuje v súčasnej dobe, na trhoch ešte nikdy nebola.