Desať šokujícich predpovedí pre rok 2009. Tak je možné nazvať sériu článkov, ktoré sú na Finance.sk publikované každý týždeň. Predmet tretieho dielu pojednáva o indexe S&P500 a zamýšľa sa nad otázkou, akú úroveň v tomto roku dosiahne. Predchádzajúci druhý diel - Perspektívy rastu a prvý diel - Čína v roku 2008 = Spojené štáty v roku 1929? nájdete na uvedenej adrese.
Index S&P500 sa v roku 2009 dostane na úroveň 500. Hlavným dôvodom budú klesajúce zisky skôr než klesajúce pomery P/E (pretože nízke úrokové miery ospravedlňujú vysoké pomery P/E). Existuje niekoľko dôvodov, prečo budú zisky dalej klesať:
- Spotrebitelia nebudú môcť zvýšiť svoje úvery od bánk, pretože banky odpisujú straty a musia zmenšovať rozvahy.
- Cena finančných prostriedkov v podnikovom vzrástla predovšetkým pre spotrebu financovanú dlhmi.
- Celková hodnota nehnuteľností se zmenšuje a už ď alej nebude môcť slúžit ako kolaterál pre pôžičky.
- Spoločnosti obmedzia svoje investičné programy, čo poškodí obchodné modely B2B.
V dobe, keď sa globálna ekonomika zmenšuje a niekoľko ekonomík je v dezinflačnom alebo priamom dezinflačnom stave, je veľmi ťažké obhajovať býčiu stratégiu na akciových trhoch.
Najhoršie výnosy v 30. rokoch 20. storočia
Historické dôkazy týkajúce sa výkonnosti akcií v období dezinflácie sú veľmi jasné a veľmi negatívne. Počas 30. rokov 20. storočia akciové trhy v USA vykázali najhoršie výnosy. Zo svojho vrcholu index S&P500 poklesol o 84% v nominálnej hodnote. V Japonsku v 90. rokoch 20. storočia boli výsledky vidileľne lepšie, i keď stále dosť neveselé, indexy stratili 65% behom desaťročia. Inými slovami: v ekonomike, kde vládne dezinflácia, je lepšie sa akciám, ako triede aktív, vyhnúť alebo ich využit ku krátkemu predaju.
Očakávame, že globálne akciové trhy sa počas 1. polroka 2009 dostanú na minimum - pred možným odrazom späť v priebehu 2. polovice 2009. To je náš najlepší odhad, ale udalosti sa môžu odvíjať inak; pokiaľ sa uskutoční významné oživenie medvedieho trhu na začiatku 1. polroka 2009 z dôvodu precenených akciových trhov na konci roku 2008 a dôjde k odpredaju v 2. polroku 2009 kvôli dalším revíziám negatívnych príjmov a neuspokojivým výhľadom na oživenie v roku 2010. Každopádne v roku 2009 očakávame nové značné minimá pre globálne akcie. Od akciových trhov očakávame v roku 2009:
Tabuľka: Globálne akcie v roku 2009
| USA | Európa | Japonsko |
---|
Celkový výnos | -15,5 % | -17% | 1,5% |
---|
Kapitálové zisky | -17,9% | -20% | 2,1% |
---|
Výnosy dividend | -19,9% | -21% | 1,1% |
---|
Hore uvedené údaje nie sú zvlášť príťažlivé najmä v porovnaní so štátnymi dlhopismi ako Bunds s dlhou dobou splatnosti, ktorých výnosy sú v súčasnosti 3.5%. Po pridaní rizika poklesu akcií v roku 2009 vychádzajú tieto porovnania pre akcie ešte horšie.
Očakáva sa ďalší pokles príjmov
Globálna úverová kríza, ktorá mala značný negatívny dopad na korporátne zisky a znižovanie očakávaní príjmov už chvíľu prebieha. Avšak napriek tomu, že zhodnotenia vyzerajú stále príťažlivejšie, očakávame, že dôjde k ďalšiemu znižovaniu príjmov. V Európe očakávame 36% pokles príjmov pre rok 2009 pre trh bez finančných spoločností, a v priemere 28% pokles u marží EBIT. V USA a Japonsku očakávame pokles 30% a 41% pre trhy bez finančných spoločností a 20% a 35% pokles u marží EBIT.
Dobrou správou je, že akciové trhy už vzali do úvahy veľkú recesiu príjmov. Väčšina meradiel, či už založených na budúcich, historických alebo cyklicky opravovaných P/E, uvádza, že akcie sú aktuálne podcenené alebo sú na svojej reálnej hodnote. História však neposkytuje žiadny zmysluplný referenčný bod pri zvažovaní aktuálnej úverovej krízy.
Na súčasných úrovniach akcie nie sú príťažlivé a stále existuje pre akcie veľké riziko poklesu. Medvedie trhy majú tendenciu značne podhodnocovať korekcie dolu, a ak sa k tomu ešte vezme v úvahu, že predchádzajúci rast bol silný. Posledné nadhodnotenie na akciových trhoch bolo historicky najväčšie.
Na poklese cien akcií sa dá špekulovať so zárobkom
V období finančnej krízy sa obchodníkom na akciových trhoch viac vyplatí špekulovať na poklese cien akcií (tzv. „short selling“ alebo „predaj na krátko“), čo dáva šancu zarobiť práve v dobe, kedy predávaný titul klesá. jedná sa o investičný nástroj CFD (Contract for Difference), ktorý obchodníkom umožňuje participovať na pohybe cien akcií bez vlastníctva podkladovej akcie alebo indexu.
Akciový index alebo cenný papier je možné predať (tzv. short-selling) rovnako jednoducho ako je možné kúpiť (long). obchodníci na on-line kapitálových trhoch stále viac využívajú tento investičný produkt, pre jeho efektívny spôsob participácie na trhu.
Nakupujeme S&P500 na 500
Naším makroekonomickým scenárom je dezinflácia. Pri tomto scenári budú spoločnosti čeliť nižším predajom. Kvôli relatívne vysokej operačnej páke budú marže silne zasiahnuté: očakávame, že sa marže znížia v priemere o 20 % pre S&P500 spoločnosti. To vedie k očakávaniu rastu príjmov o -30% pre S&P500. Podľa použitej techniky ocenenia a predpokladov učinených pred analýzou očakávame minimum pre S&P500 v pásme 600-650 v roku 2009.
Medvedie trhy však majú sklon byť nižšie, zvlášť keď predchádzajúce býčie trhy boli nadhodnotené. Nadhodnotenie na poslednom býčom trhu bolo vôbec najväčšie za celé dobu, a tak méta 500 u S&P500 sa javí ako pravdepodobná. Veríme však tiež, že na konci roku 2009 sa dočkáme pomalého odrazu, a až S&P500 klesne na 500, začne byť skutočne veľmi atraktívny. Na týchto úrovniach budeme nakupovať.
Autor pochádza so Saxo Bank. Získajte kompletný dokument Výhľadu Saxo Bank pre rok 2009