Do čoho investovať v roku 2009?

Radim Dohnal | rubrika: Článok | 2. 2. 2009
Rok 2009 bude najmä v znamení nezamestnanosti a jej dopadu na reálny produkt, trhy a sentiment. V 2009 sa dá teda odporúčať kupovať akcie firiem, ktoré toto všetko ustoja. Prinášame vám ich prehľad.
Do čoho investovať v roku 2009?

Zdroj: Shutterstock

V niektorých regiónoch bude známe určité oživenie, naproti tomu v krajinách predtým ťažiacich z úverového boomu, recesia zasiahne do značnej časti roku 2009. Vo väčšine krajín bude hlavnou témou deflácia. V prvej polovici roku bude naďalej problémom likvidita, zadlženosť a hotovosť.

Nedá sa povedať, že za tejto situácie do akcií nemá zmysel investovať, iste budú a existujú akcie s potenciálom rastu. Naďalej je možné zarábať na poklese kurzov akcií. V roku 2009 sa teda dá odporúčať kupovať akcie firiem, ktoré toto všetko ustoja:

  • akcie farmaceutických spoločností, najmä tých, čo produkujú generika
  • akcie telekomunikačných firiem, s hlavným podielom zo stabilného segmentu. Mnoho z nich okrem toho poskytuje zaujímavý dividendový výnos silno atraktívny v dobe nízkych úrokových sadzieb.
  • monopolné spoločnosti (majú dostatok hotovosti, nízke zadlženie, stabilný dopyt po ich produktoch)
  • poisťovne zaoberajúce sa neživotným poistením (tieto spoločnosti neinvestujú také sumy na kapitálových trhoch ako životné poisťovne, a tak nie sú tak citlivé na výkony akciových a kreditných trhoch). Okrem toho sa všeobecne na trh neživotného poistenia očakáva zvyšovanie sadzieb (tzv. hard market), a to i napriek tomu, že hurikánová sezóna nepriniesla žiadne silné poistné plnenie.
  • utility (distribúcia elektriny, plynu, vody) a výrobcovia elektriny. Ich výnosy nie sú a nebudú tak zasiahnuté spomalením ekonomík, pretože ich výstupy sú predávané na niekoľko mesiacov dopredu. Naproti tomu palivo a energie ako vstup zásadne zlacnel. Sledujte však ich ukazovatele zadlženia.
  • neskôr v roku 2009 je možné odporúčať kupovať výrobcov hardwaru, a to pokiaľ ekonomika prejaví známky oživenia. Výrobcovia hardwaru sú zvyknutí na prostredie deflácie. Tento rok okrem toho budú ťažiť z výrazne nižších cien priemyslových kovov. Taktiež oslabenie mien novo sa rozvíjajúcich ekonomík. Ázie je pre ne výhodou.
  • podľa mnohých analýz sú aerolinky na recesiu pripravenejšie než kedykoľvek predtým. Minulý rok vysokých cien ropy totiž celý sektor bol nútený obmedzovať kapacity a realizovať prísnejšiu nákladovú politiku. Zložité podmienky pre získavanie úverov a leasing ešte obmedzuje aj vznik nových nízko nákladových aeroliniek.

Ak ste presvedčení, že ceny energií už svoje dno našli, potom skôr než komodity samotné je možné odporúčať kupovať akcie ťažobných spoločností, ktoré boli vypredané ďaleko viac než komodity, a to napriek tomu, že mnohé majú naďalej značnú zásobu hotovosti. Ešte zaujímavejším obchodom môže byť špekulácia na posilnenie nórskej koruny proti EUR, USD alebo českej korune.

Od začiatku septembra do 5. januára nórska koruna oslabila o 27,7 % oproti USD a o 19,2 % oproti EUR. Návrat na novembrovú úroveň je očakávaný snáď celým trhom. Za držbu tejto pozície cez noc sa okrem toho dostávajú aj úroky.

Aj keď akcie a akciové indexy sú pomerne nízko, dá sa naďalej odporúčať špekulovať na pokles akcií developerov a maloobchodníkov na trhoch skôr profitujúcich z úverového boomu, teda Veľká Británia, Švédsko, Dánsko. V neposlednom rade by vašej pozornosti nemali utiecť spoločnosti zaoberajúce sa zábavou pre široké masy. Tieto spoločnosti sú často silne zadlžené a sú citlivé na defláciu. Pri nami predpovedanej vysokej nezamestnanosti sa nedá očakávať plné kiná, reštaurácie a zábavné parky.


Autor je konzultantom Saxo Bank pre ČR

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok