Pre investorov s averziou k riziku je nemysliteľné vystaviť svoje úspory pôsobeniu akciového trhu. V praxi zotrvávajú ich peniaze na bankových termínovaných účtoch, vo fondoch peňažného trhu, a sčasti i v najbezpečnejších dlhopisových fondoch. Z investičných štatistík vyplýva, že ľudí so silnou nechuťou k riziku je v Českej republike veľa. Na silno konzervatívny investičný profil českého národa ukazujú dve skutočnosti. Za prvé je to zanedbateľná časť úspor v akciových fondoch v porovnaní s inými krajinami v Európe i vo svete. Za druhé je to veľký úspech všetkých emisií zaistených fondov v posledných niekoľkých rokoch.
Nielen tuzemský fenomén
Slovo „zaistený“ ako by malo nad investormi magickú moc. Nejedná sa iba o tuzemský fenomén. Fondy garantujúce minimálne návrat vložených prostriedkov vznikajú a oslavujú úspech v celej Európe a v menšej miere i v Amerike a v niektorých krajinách Ázie. Mnoho investorov sa rado vzdáva časti potenciálneho zisku za istotu nulovej možnej straty. Niektorí analytici prirovnávajú zaistené fondy k forme poistenia investície – musia zaplatiť určitý poplatok (vzdám sa časti potenciálneho zisku), ale v prípade nepriaznivého vývoja investície neskončia v strate (je poistená). Zaistenie teda nikdy nie je zdarma, ale je vyvážené tým, že sa investor dobrovoľne vzdá možného výnosu.
Zaistených fondov začína byť nepreberné množstvo. Každá významná investičná spoločnosť sa snaží mať nejaký zaistený fond v ponuke. Musí, ak chce svojimi produktmi uspokojiť každý typ investora. Spoločným znakom všetkých zaistených fondov zatiaľ zostava dopredu vymedzená doba investície. Obvykle sa jedná o dva až päť rokov. Investor síce môže zo zaisteného fondu vystúpiť skôr, ale iba za cenu vysokých poplatkov a okrem toho tým stratí nárok na garanciu. Zaistené fondy sú zo svojho princípu nelikvidné. Vystupovať predčasne sa nevyplatí. Tým ale zhodné vlastnosti končia. Jednotlivé zaistené fondy distribuované v súčasnej dobe na českom trhu majú až diametrálne odlišné stratégie.
Miera zaistenia: Rôzna, fond od fondu
Fondy sa líšia mierou zaistenia. V minulosti prevažovala garancia návratu minimálne sto percent investovanej čiastky. Pre investora to znamenalo, že pri nepriaznivom vývoji trhov dostal na konci presne toľko, koľko do fondu na začiatku vložil. V poslednom čase sa začína rozmáhať i garancia aspoň nejakého minimálneho zisku. Príkladom je sľub návratu 105 % pôvodne vloženej sumy na konci doby investície pri akomkoľvek vývoji trhov. Investorom sa takýto stupeň zaistenia páči, často ale nemajú na zreteli všeobecné pravidlo: čím vyššia garantovaná minimálna návratnosť, tým nižší potenciál zisku nad garanciu. Je logické, že pri silnejšom poistení musím zaplatiť vyššie „poistné“. Fondy sa od seba líšia rozpätím minimálnym a maximálnym zhodnotením.
Ďalšou odlišnosťou jednotlivých fondov je podkladové aktívum, na ktorého vývoj je naviazaný investorov zisk. Väčšinou sa jedná o konkrétny trh, resp. akciové indexy hlavných svetových búrz. Zisk môže byť naviazaný na vývoj jedného alebo viacej indexov v rôznom pomere. Podkladovým aktívom môže byť taktiež kôš dopredu vybraných akciových titulov, napríklad desať alebo dvadsať hlavných akcií z rôznych regiónov. Ďalšou odlišnosťou je spôsob nadviazania výnosu na vývoj podkladového aktíva. Môže sa jednať čisto o rast s tým, že je obmedzená participácia na zisku (napríklad na 70 %). Častejšie sa ale jedná o kombináciu rastu a volatility podkladového aktíva. To sú takzvané zaklikávacie fondy. Doba investície je rozdelená na niekoľko období a pokiaľ v danom období podkladový index vzrastie aspoň o určitú hodnotu alebo neklesne pod určitú hodnotu, je výnos z obdobia zakliknutia a investor už oň nepríde. Skúsenosti emitentov ukazujú, že rozdelenie doby investície do obdobia, v ktorých je možné zakliknúť výnos, je u klientov obľúbenejšie než ponechanie investora po celú dobu v neistote a výnos mu spočítať až na konci.
Chyby na kráse zaistených fondov
Aké majú zaistené fondy nevýhody? Ako pre koho. Svojou podstatou funguje väčšina v ČR ponúkaných zaistených fondov na báze trochu vylepšených termínovaných vkladov. Zo svojej podstaty nemôžu prinášať závratné zárobky. Záleží na tom s akým očakávaním investor do zaisteného fondu vstupuje. Ak sa na zaistený fond pozerá ako na vylepšený termínovaný vklad s tým, že keď to pôjde dobre, zarobí o niekoľko percent viac než na klasickom termínovanom vklade, a keď to pôjde zle, tak aspoň nič nestratí. Potom je možné zaistené fondy odporúčať. V kontexte aktuálneho vývoja a pohľadu späť sú zaistené fondy atraktívne. Na druhú stranu pokiaľ investor dostane po piatich rokoch späť 100 % investície z reálneho pohľadu je v strate päťročnej inflácie. Kto ale čaká od svojej investície vyšší výnos než niekoľko percent ročne, ten nebude so zaisteným fondom spokojný. V takom prípade by mal zvážiť či skutočne potrebuje garanciu. Možno je pre neho príliš drahá.
U zaisteného fondu vedeného v cudzej mene by si mal český investor uvedomiť, že nesie i riziko pohybu kurzu českej koruny voči tejto mene. Do zaistených fondov v cudzích menách typicky vkladajú peniaze investori, ktorí sa obávajú, že kurz českej koruny nemusí v budúcnosti iba jednosmerne posilňovať.
Autor je analytikom odborného časopisu FOND SHOP.