Akciové fondy: Riskantná cesta k zisku

David Urbánek | rubrika: Článok | 7. 1. 2009
Akciové fondy sú pre investora najrizikovejšie, ale v dlhodobom horizonte taktiež najziskovejšie. Dokazujú to burzové štatistiky za posledných päťdesiat rokov v Európe a viac než osemdesiat rokov v USA.
Akciové fondy: Riskantná cesta k zisku

Zdroj: Shutterstock

Portfólio manažér akciového fondu typicky nakupuje za peniaze vybrané od investorov akcie firiem, o ktorých si myslí, že sa im v budúcnosti bude dariť.  Problém je v tom, že burzová hodnota jednotlivých akciových titulov je v čase veľmi kolísavá. Bohužiaľ je reálne, že hodnota investície v akciovom fonde niekoľko rokov klesá. To dokladuje aktuálna situácia. Zatiaľ sa ale v histórii vždy trend obrátil a následný rast viac než vynahradil predchádzajúci pokles. Rastový trend akcií vychádza z logiky akciových spoločností, ktorých hlavným cieľom je dosiahnutie zisku, ktorý inkasuje akcionár.

Diverzifikácia sa vyplatí

Investor, ktorý si kúpil akciu jedného konkrétneho titulu, nesie riziko zlého výberu. Môže sa stať, že nemal šťastie a napriek tomu, že väčšine firiem sa darí, práve s tou jeho to ide z kopca, hodnota akcie vybranej firmy klesá, aj napriek tomu,že ostatní idú navrch. Obranou je rozloženie portfólia, tak zvaná diverzifikácia. Investor nekúpi veľký balík jedného akciového titulu, ale napríklad akcie desiatich rôznych firiem z rôznych odvetví. Keď jedna sklame, ostatné môžu celkovú investíciu ešte zachrániť. Nevýhodou pre drobného investora sú vysoké transakčné náklady. Pri nákupe zaplatí desaťkrát poplatok obchodníkov s cennými papiermi, ktorý jeho menom konkrétne akcie na burze nakupuje. Náklady diverzifikácie je možné elegantne obísť investíciou do otvoreného podielového fondu akciového typu.

Akciové fondy sa dajú členiť z rôznych hľadísk

Portfólio manažér akciového fondu spravidla nakupuje niekoľko desiatok až stoviek rôznych akciových titulov. Niektoré z nich zaberajú v majetku fondu významnú časť (napríklad päť percent), iné zanedbateľnú (niekoľko desatín percenta). Akciové fondy je možné deliť z rôznych hľadísk. Najčastejšie sa používajú regionálne členenia. Existujú fondy, ktoré sa zameriavajú na firmy pôsobiace napríklad v západnej Európe, USA, strednej a východnej Európe, juhovýchodnej Ázii, Južnej Amerike, Japonsku. Niektoré regióny označujú finančníci ako rozvinuté (developed), iné ako rozvíjajúce sa (emerging). Medzi rozvinuté trhy patrí napríklad USA, západná Európa a Japonsko. Tieto burzy sú vnímane ako likvidnejšie, efektívnejšie, stabilnejšie, jednoducho bezpečnejšie než burzy rozvíjajúcich sa zemí. Medzi tie patrí celá Ázia bez Japonska, Blízky východ a Afrika, Južná Amerika a východná Európa.

Volatilita je prirodzeným procesom

Rozvíjajúce sa trhy obvykle trpia vyššou kolísavosťou kurzov (volatilitou) než vyspelé trhy. Investor do akciového fondu sa síce zbavil rizika zlého výberu konkrétnej akcie, ale stále ho môže postihnúť nepriaznivý tržný vývoj. Na burze sa striedajú obdobia, kedy kurzy takmer všetkých obchodovaných akcií klesajú s obdobiami, kedy kurzy väčšiny obchodovaných akcií rastú. V období poklesu trhov nepomôže investorovi do akciového fondu ani široká diverzifikácia do desiatok či stoviek akcií. Práve hlboké poklesy celého trhu o niekoľko desiatok percent na dobu až niekoľkých rokov sú najväčšou nočnou morou investorov do akciových trhov, napriek tomu že dlhodobý trend je rastúci. Teraz prežívame práve takúto fázu.

Čo ide dolu, musí raz hore

Finanční poradcovia si obľúbili dve príslovia: „Nič nie je tak hlboko, aby nemohlo klesnúť ešte nižšie“ a „Čo ide dolu, mu raz hore“. Chcú tým klientom zdôrazniť, že zatiaľ sa na burzách vždycky klesajúci trend obrátil a straty boli vyrovnané. Niekedy to ale trvalo na vkus investorov príliš dlho a časť z nich strácala nervy a chcela predávať v tom najmenej príhodnom čase. Spodné hodnoty klesajúceho trendu tesne pred otočením pohybu ceny dohora sú pre drobného investora najväčším rizikom. Môže sa stať, že bude práve v tomto nevhodnom čase potrebovať peniaze a bude musieť predať zo stratou. Naopak z pohľad kupujúceho sa jedná o najatraktívnejšiu investičnú príležitosť.

Existujú i fondy orientované na konkrétne odvetvie

Obvykle platí, že rozvíjajúce sa trhy sú viac kolísavé než trhy rozvinuté. Na rozvinutých trhoch v Európe a USA sa veľké kolísanie súhrnných indexov vidí zriedka, ale vývoj v poslednom roku ukázal, že i rozvinuté trhy sú rizikové. Vedľa regiónu existujú také fondy orientované na konkrétne odvetvie, napríklad farmácia alebo ťažobný priemysel. Niektoré odvetvia sú rizikovejšie než iné. Príkladom rizikového (volatilného) odvetvia sú moderné technológie alebo aktuálne segment nehnuteľností. Ďalej môžu byť fondy rozčlenené podľa toho ako veľké firmy do portfólia nakupujú. Existujú špeciálne fondy zameriavacie sa na akcie veľkých alebo malých firiem.

Menové riziko

Český a či slovenský korunový investor by si mal uvedomiť, že v akciovom podielovom fonde, ktorý investuje v zahraničí, nesie menové riziko. Portfólio manažér v ČR distribuovaných akciových fondov nakupujú akcie firiem na zahraničných burzách za eura, dolári či inú menu. Pre českého resp. slovenského investora to znamená, že jeho peniaze sú zmenené do cudzej meny a za ňu sú v zahraniční nakúpene akcie. Nezáleží na tom v akej mene je fond vedený, ale aké akcie má v portfóliu. Menové riziká je možné ošetriť nákupom fondov, ktoré zaisťujú výkonnosť do českej koruny prípadne eura.

Autor je analytikom odborného časopisu FOND SHOP. 

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

15. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

Investičný svet v roku 2025 čelí novým výzvam, keď obchodné rozhodnutia amerického prezidenta vytvárajú neistotu na trhoch. Slovenskí investori reagujú presunom k bezpečnejším investíciám,... celý článok

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

11. 4. 2025 | Redakcia

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

Investovanie do zlata je často vnímané ako bezpečný prístav v časoch ekonomickej neistoty. V súčasnosti, keď sa trhy otriasajú a papierové meny sú pod tlakom, mnohí investori zvažujú... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok