Dnešná doba na prvý pohľad investíciám práve nenahráva – podielové fondy zažívajú významné poklesy ,jednak čo sa týka kurzov, tak i čo do objemu investovaných prostriedkov a podobné tvrdenie bohužiaľ platí i o väčšine akciových titulov. Vyplatí sa teda vôbec v súčasnosti investovať? Odpoveď znie áno, len sa vyplatí dodržovať isté pravidlá.
Päť zásad, ako si vybrať dobrý investičný fond
Voľba správnej stratégie – základné a zrejme najdôležitejšie pravidlo pri investovaní, obzvlášť pri investovaní do podielových fondov. Konečný výber konkrétneho fondu by mal vždy odrážať dopredu stanovenú investičnú stratégiu, ktorá by mala odpovedať požiadavkám klienta.
Hodnotenie investičnej spoločnosti – dôležitú rolu pri výbere fondu hrá výber investičnej spoločnosti, jej finančné zázemie a stabilita, hospodárenie a výsledky, skúsenosti a schopnosti managementu, poprípade dodržovanie etických princípov, atd.
Historická výkonnosť – minulá výkonnosť nie je zárukou výnosov budúcich, napriek tomu môže mnohé napovedať. Pokiaľ portfólio manažér určitého fondu dlhodobo v počte niekoľkých rokov dokáže prekonávať konkurenciu (fondy porovnateľného zamerania), svedčí to o jeho kvalitách.
Poplatky, resp. nákladovosť fondov – nič nie je zadarmo, a to platí i pre podielové fondy. Investor by nemal vyberať fondy len na základe výšky poplatkov, čo sa často deje. Nákladovo drahý fond môže byť ďaleko efektívnejší než lacný, ale zle spravovaný fond. Napriek tomu mala by byť spomenutá aj celková nákladovosť fondu (TER = Total Expense Ratio).
Sledovanie ratingu – rating predstavuje súbor nástrojov, ktoré hodnotia fondy podľa niekoľkých základných hľadísk. Okrem kvantitatívneho hodnotenia výkonnosti fondu a porovnanie s konkurenciou je hodnotená samotná investičná spoločnosť a osoba portfólio manažéra, dodržovanie stanovenej investičnej stratégie, poprípade kvalita distribučných kanálov.
Zásady pri investovaní do akcií
Investujte dlhodobo, nešpekulujte – k investovaniu do akcií je možné pristúpiť rôznymi spôsobmi, kedy na jednej strane je aktívne krátkodobé obchodovanie s niekoľkými vybranými titulmi, na druhej strane potom dlhodobý nákup akcií a ich držanie niekoľko rokov. V druhom prípade síce investor nezažije toľko adrenalínu, na druhú stranu krátkodobé výkyvy a poklesy ho nemusia trápiť a má pokojnejšie spanie.
Neinvestujte bezhlavo – pokiaľ niečo sľubuje rýchly a ľahký zisk, potom buďte obozretný. Takéto investície majú spravidla zlý koniec.
Nesnažte sa časovať trh – predovšetkým menej skúsený investori zapojujú do obchodovania emócie a práve náhle a často iracionálne rozhodnutia bez širšieho konceptu môžu negatívne ovplyvniť konečný investičný výsledok. Niektoré prepady sú mnohokrát neopodstatnené a väčšinou ide len o určité výkyvy, ktoré len málokedy predstavujú dostatočný dôvod k zmene stratégie.
Investujte s rezervou – vždy je nutné nechať si určitú finančnú rezervu pre prípad náhlych neplánovaných výdajov. Núdzové predaje akcií z dôvodu nedostatku peňazí obvykle prichádzajú v tých najmenej vhodných chvíľach, t.j. v dobe, kedy kurzy akcií nedosahujú svojho maxima.
Držte sa toho, čomu rozumiete – pokiaľ chcete investovať do akcií na vlastnú päsť, potom investuje do tých odvetví, ku ktorým máte blízko, a ktorým sa rozumiete. Pokiaľ „ste v obore“, dokážete racionálnejšie uvažovať a lepšie vyhodnotiť situáciu na trhu.
Majte svoju investíciu pod dozorom, ale uvážlivým – neustále sledovanie kurzov akcií majú v popise práce profesionáli, drobný investor nemusí sledovať vývoj svojich investícií denne, ale v dlhších časových intervaloch.
Pozor na rady expertov – nie všetky nákupné a predajné odporučenia maklérov si musíte vziať nutne k srdcu a nutne sa nimi riadiť. Väčšinou ide o krátkodobé závery, z dlhodobého hľadiska nemusia mať príliš veľkú vypovedaciu schopnosť.