Finančná kríza z minulého i súčasného pohľadu

Lucia Adamjaková | rubrika: Článok | 5. 11. 2008
Ako všetci vieme, svetom hýbe v súčasnosti finančná kríza, ktorá vypukla v USA. Nedá sa povedať, že by bola prvou v našom storočí, ale rozhodne je najzávažnejšou. Takáto závažná situácia nastala už aj v 20. storočí a miestom jej pôvodu, boli tak ako aj teraz USA.
Finančná kríza z minulého i súčasného pohľadu

Zdroj: Shutterstock

Prečo takéto závažné kolapsy celosvetovej ekonomiky majú kolísku práve v USA? Aké to bude mať následky pre zvyšok sveta? To sú otázky, ktoré zaujímajú v dnešnej dobe každého.

Základným problémom oboch spomínaných kríz je, že Američania viac spotrebovávajú a menej šetria ako napríklad priemerný Európan. Dokonca spotrebovávajú nielen svoj kapitál ale aj zahraničný (napr. Japonsko, Čína).

USA boli po prvej svetovej vojne najvýznamnejšou veľmocou, tzn. že tam bola živná pôda pre rozvoj  či už stavebníctva, elektrifikácie, či automobilizmu. Jednoducho prosperita v každom zmysle slova. To viedlo k rastu produktivity práce a následne k rastu reálnych miezd, na základe čoho začali Američania viac spotrebovávať, nastal spotrebiteľský boom. Okrem iného investovali aj na burze a do nehnuteľností. Dochádzalo k silnému zhodnocovaniu doláru a čoraz väčšiemu zadlžovaniu amerických domácností. Nakoniec došlo až ku krachu na burze, v dôsledku rôznych špekulácií,  tzv. „Čierny piatok.”

Avšak kríza neostala iba v USA, ale preliala sa do celého sveta, za čo mohli tesné vzťahy medzi jednotlivými krajinami, systém pevných zmenných kurzov, ďalej problémy s reparáciami a vojnovými dlhmi, poklesli medzinárodné investície, avšak hlavným dôvodom bol protekcionizmus, ktorý USA začali zavádzať vo vzťahu k ostatným krajinám. Obmedzili vývoz kapitálu a dovoz tovaru, pričom hlavne pokles investícií sa prejavil v európskom hospodárstve. Vedľajším efektom bol rast úrokových mier, ktorý vyvolal problémy so splácaním dlhov a tlaky na platobné bilancie zadlžených krajín. Došlo k úplnému kolapsu svetovej ekonomiky, keďže po prvej svetovej vojne boli USA hlavným pilierom svetovej ekonomiky.

Zatiaľ čo krízu v 20. storočí zapríčinil rast reálnych miest a silné zhodnocovanie doláru, krízu 21. storočia zapríčinila benevolentnosť bankového sektora. Jednou z príčin súčasnej krízy boli „lacné peniaze,” teda peniaze poskytnuté bankou za nízku úrokovú sadzbu. Centrálna banka v USA znížila úrokové sadzby a rizikové prémie, aby tak povzbudila ekonomiku po hospodárskej kríze na začiatku tohto storočia. Peniaze teda zlacneli a to viedlo k obrovskej expanzii hypotekárnych úverov, boom fúzií, akvizícií, developerských projektov atď. Hypotéky si brali všetci, upratovačky, robotníci, ilegálni imigranti. Ako náhle však začali úrokové sadzby rásť, mnohí prišli na to, že splátky sú vyššie než ich príjmy a nezvládali hypotéky splácať.

Nestabilita na trhu s nehnuteľnosťami spôsobila zase krach na burze, keďže najväčší giganti pôsobiaci na tomto trhu doplatili na to, že investovali prevažne do nehnuteľností, pričom kameňom úrazu bola nedostatočná likvidita, respektíve hotovosť, kvôli ktorej neboli banky schopne dostať svojim povinnostiam. Kríza v bankovom sektore opäť vyvolala vlnu neistoty a nestability nielen v americkej ale následne i svetovej ekonomike, keďže americké investície sa nachádzajú v mnohých krajinách.

Dá sa povedať, že obe krízy vznikli z podobných dôvodov a mali podobné dôsledky, avšak v inom rozsahu, naproti situácií z 20. storočia, kedy svetová ekonomika dá sa povedať závisela od USA, v súčasnosti je stav omnoho stabilnejší a napríklad Japonsko, či Európska únia, sú natoľko silné, aby krízu zvládli.

Myslím teda  že predpovede do budúcna by nemuseli byť úplne pesimistické. Verejné financie a makroekonomické ukazovatele nevyzerajú až tak zle, napríklad čo sa týka nezamestnanosti, tak je relatívne nízka, ako v USA tak i v Európe. Zdá sa teda, že kríza veľkého rozsahu nehrozí, i keď niektoré sektory ňou budú výrazne poznamenané, ako napríklad hypotekárne bankovníctvo, realitný development a rizikové investície.


Lucia Adamjaková

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok