Rizikový kapitál (venture capital, ) je jednou z moderných a progresívnych foriem financovania firiem. Jednoducho by sa dal chápať ako akési partnerstvo podnikateľa, ktorý má zaujímavý podnikateľský nápad či investiční zámer a chýbajú mu na jeho realizáciu finančné prostriedky s investorom, ktorý naopak voľné finančné prostriedky má a chce ich zaujímavým spôsobom zhodnotiť. Rizikový kapitál je využívaný prostriedok jednak pre financovanie zahájenia činnosti spoločnosti, ale tiež do jej rozvoja. Často býva používaný i pri odkúpení celej spoločnosti investorom. Investor rizikového kapitálu totiž väčšinou získava dohodnutý podiel základného kapitálu spoločnosti na oplátku za poskytnutie potrebného kapitálu.
Rizikový kapitál je teda svojim spôsobom konkurentom čí skôr alternatívou k ostatným formám dlhodobého a strednodobého financovania, najmä potom firemným úverom. Tie totiž majú v našich podmienkach síce pomerne prijateľné úrokové sadzby, ale pre mnohé obzvlášť začínajúce firmy a podnikateľov sú často prakticky nedostupné. Investičné obdobie rizikového kapitálu je väčšinou tri až sedem rokov, často však býva i dlhšie.
Pre koho je rizikový kapitál určený a ako funguje?
Rizikový kapitál býva najčastejšie využívaný predovšetkým malými a strednými podnikmi, ktorých akcie nie sú obchodované na burzách. Podmienkou vstupu rizikového kapitálu je transformácia spoločnosti na akciovú spoločnosť, pokiaľ ňou spoločnosť, ktorá chce rizikový kapitál využiť, už nie je.
Ako sme už písali vyššie, zásadným poznávacím rysom rizikového financovania je synergický efekt pre investora a podnikateľa, či firmu – príjemcu rizikového kapitálu. Je nutné si uvedomiť, že rizikový kapitál nie je jednorazové poskytnutie financií, ale mnohoročný proces súžitia firmy s investorom, ktorý investíciou svojich prostriedkov pomáha rozvoju firmy a pravidelne monitoruje aktuálnu situáciu vo firme. Pre samotný rozvoj firmy majú mnohokrát rovnako dôležitý význam ako samotné investičné prostriedky i odborné znalosti, ktoré so sebou investor prináša. Často sa tieto prostriedky preto nazývajú ako SMART MONEY (chytré peniaze).
Podstatou investovania do podniku formou rizikového kapitálu je teda priamy vstup investora do základného imania firmy. Obvykle sa investor stáva menšinovým podielnikom na firme s právom veta v niektorých zásadných rozhodnutiach. Keď firma neuspeje, potom investor samozrejme stráca vložené prostriedky. V prípade úspechu firmy však môže jeho menšinový podiel predstavovať i niekoľkonásobné zhodnotenie investície. Investor teda dobre vie, že zarobí iba vtedy, keď zarobí i firma, do ktorej svoje prostriedky investuje.
Od obvyklého spolupodielnika na firme sa investor rizikového kapitálu odlišuje tým, že sa vôbec nepodieľa na bežnom chode firmy, ale účastní sa iba na prijatí strategických rozhodnutí firmy. Na rozdiel od bánk, sa investor rizikového kapitálu nerozhoduje podľa záruk a zaistenia splácania svojich investovaných prostriedkov, ale predovšetkým podľa atraktívnosti podnikateľského zámeru a schopnosťami jeho tvorcov.
Výhody a nevýhody Venture kapitálových investícií
+ rizikový kapitál poskytuje solídny kapitálový základ pre štart či rozvoj firmy
+ počas investičného obdobia firma neplatí investorovi žiadne splátky ani úroky ( jediným nákladom môžu byť dividendy zo zisku)
+ investor rizikového kapitálu sa podieľa na riziku a poskytuje firme svoje odborné znalosti
+ vďaka tomu, že existuje mnoho rozličných zdrojov, druhov a typov organizácií poskytujúcich rizikový kapitál, je možné uspokojiť skutočne široké portfólio podnikateľských zámerov
- väčšina rizík plynúcich z využitia rizikového kapitálu je na strane investora, ktorý nesie riziko nezdaru rovnako ako ostatní majitelia alebo akcionári firmy