Ako získať investora rizikového kapitálu?

Michal Ruml | rubrika: Článok | 27. 10. 2008
Rizikový kapitál je modernou a veľmi efektívnou formou financovania firiem. Získať investora rizikového kapitálu však nie je práve jednoduchou záležitosťou a príprave kvalitného podnikateľského plánu sa tak vyplatí venovať patričnú pozornosť.
Ako získať investora rizikového kapitálu?

Zdroj: Shutterstock

Aby si firma mohla zaobstarať rizikový kapitál, bude potrebovať predovšetkým kvalitný manažérsky tým, ktorý je schopný preukázať vysokú odbornosť v odvetví, v ktorom spoločnosť pracuje, a tiež úspešné riadenie spoločnosti, a je schopený prezentovať presvedčivý a jasný dôvod pre uplatnenie rizikového kapitálu. Každý záujemca o vstup rizikového investora tiež musí byť schopný demonštrovať, že jeho spoločnosť produkuje osvedčený výrobok či službu a že jeho spoločnosť má alebo môže dosiahnuť pevného postavenia na trhu. V prvom rade však musí byť záujemca schopný vypracovať kvalitný podnikateľský zámer, ktorý zahrňuje všetky vyššie zmienené oblasti a ktorý výstižne dokazuje, prečo by do spoločnosti mali byť investované peniaze a akou formou budú investorovi poskytnuté výnosy.

Vytvorenie podnikateľského zámeru

Hlavným účelom podnikateľského plánu pri získaní financií je „predať“ váš podnikateľský zámer. Mal by potenciálnych investorov presvedčiť, že pokiaľ budú investovať do vášho podniku, vy a váš tým im dáte jedinečnú príležitosť podieľať sa na skvelé návratnosti investície. Podnikateľský plán by mal byť považovaný za základný dokument pre vlastníkov a management podniku pre formálne posúdenie potrieb trhu a konkurencie, vyhodnotenie silných a slabých stránok podniku a stanovenie kritických faktorov pre úspešnosť podniku a dosiahnutie jeho ziskového rastu. Môže poslúžiť i k posúdeniu a zmene interného financovania a stanoveniu cieľov pre vás a váš tým manažérov. Mal by byť pravidelne vyhodnocovaný a prípadne upravovaný. Zostaviť by ho mal management podniku. Zodpovednosť za jeho obsah by mal niesť vlastník alebo jednateľ podniku, každopádne podnikateľský plán by mali za svoj vziať všetci členovia managementu ako celok a považovať ho za dokument, ktorý stanovuje náročné, ale splniteľné ciele, k ich dosiahnutiu sa všetci zaväzujú. Súčasťou podnikateľského plánu by malo tiež byť zdôvodnením, prečo ste presvedčený, že váš podnik bude úspešný, a čo ho činí jedinečným. Investori  súkromného kapitálu zaujíma, čo vy a váš tým manažérov chcete urobiť, nie to, akou má váš podnikateľský plán literárnu hodnotu. Majte neustále na mysli, že podnikateľský plán budú čítať potenciálni investori hľadajúci možnosť investovať svoje peniaze s odpovedajúcou návratnosťou.

Vyhnite sa zbytočným podrobnostiam a snažte sa podnikateľský plán zostaviť tak, aby nebol príliš rozsiahly.

Fázy priebehu investície rizikového kapitálu:

  • Predanie podnikateľského zámeru investorov, posúdenie podnikateľského plánu a návrh ďalšieho postupu – investor obvykle reaguje do desiatich dní od prijatia žiadosti. V prípade záujmu o ďalšiu spoluprácu fond obyčajne požaduje doplnenie zámeru o niektoré detailnejšie informácie, prípadne navrhuje osobnú schôdzku
  • Osobná návšteva zástupca fondu vo firme -  zástupca investora pri svojej návšteve podniku získa dojem o chode podniku a má záujem osobne poznať kľúčových manažérov.
  • Vypracovanie indikatívnej ponuky financovania – investor navrhne štruktúru svojho finančného vstupu a formulácii jeho zásadných podmienok. Ak príjme podnik indikatívnu ponuku financovania, investor si obyčajne faktúruje províziu z požadovaného objemu finančných prostriedkov a vyhradzuje si obyčajne niekoľkomesačnú exkluzivitu pre dokončenie jednania o financovaní podniku. Zároveň dochádza k uzavretiu zmluvy o zachovaní obchodného tajomstva medzi firmou a investorom.
  • Due diligence – detailná príprava investície a overenie podniku – veľmi intenzívna fáza spolupráce, kedy investor detailne poznáva finančnú a právnu históriu a súčasnosť firmy, jej kľúčových obchodných partnerov, interné systémy, atď. Investor obvykle začína detailným finančným auditom podniku vedeným zástupcom fondu. Podstatou súčasných príprav je zmluvné zabezpečenie vzťahov investora, firmy a kľúčových manažérov. Často sa v tejto fáze stáva, že investor nájde problémy natoľko zásadné, že od investície ustúpi. Niekedy tiež môže na základe nových faktov dôjsť k úprave štruktúry finančného vstupu investora. Štandardne trvá due diligence dva až tri mesiace.
  • Rozhodnutie vedenia fondu o investícií – po odsúhlasení investície dochádza k podpisu investičnej zmluvy a postupnému čerpaniu prostriedkov od investora.
  • Monitoring investície – po poskytnutí finančných prostriedkov sa investor stane skutočným spoločníkom podniku s jasne vymedzenými právami podieľať sa na dôležitých rozhodnutiach, kontrolovať hospodárenie firmy a s plným prístupom k interným informáciám. Je bežné, že hodnota konzultácií, zvýšenie imagu firmy, strategického poradenstva a kontaktov poskytnutých investorom je porovnateľná s hodnotou poskytnutých finančných prostriedkov.
  • Zakončenie investície – investori rizikového kapitálu vstupujú do podnikov preto, aby speňažili získaný podiel za maximálne dosiahnuteľnú cenu. Najčastejšou predpokladanou formou speňaženia podielu investora v podniku je predaj celého podniku strategického partnerovi (dodávatelia alebo odberatelia, národné spoločnosti, atď. )

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, investor, kapitál

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok