Celková výška investícií rizikového kapitálu do českých podnikov, ktorých akcie nie sú obchodované na burzách, už prekročila čiastku 20 miliárd korún. Úspešná expanzia a odkúpenia akcií u nás prebiehali v mnohých rôznych odvetviach, pričom je dosiahnuté veľmi vysokej návratnosti týchto investícií. Z nedávnej štúdie vypracovanej Európskou venture kapitálovou asociáciou vyplýva, že návratnosť šiestich investícií do českých podnikov neobchodovaných na burzách bola viac než trojnásobná.
Výber investora rizikového kapitálu
Najúčinnejší spôsob, ako získať rizikový (súkromný) kapitál, je vybrať si niekoľko investorov rizikového kapitálu a tím potom predložiť podnikateľský zámer. Vyberať by ste mali iba tých investorov rizikového kapitálu, ktorí pri investovaní dávajú prednosť podnikom s podobnými zámermi a vlastnosťami, aké má i váš podnik. Pri výbere investora by ste sa mali riadiť týmito kľúčovými faktormi:
- Fázy rozvoja vášho podniku alebo typ investície rizikového kapitálu, ktorý chcete získať – Fázu rozvoja podniku definujú investori rizikového kapitálu väčšinou podľa účelu, ktorý je financovanie požadované (viď nižšie)
- Odvetvie, v ktorom váš podnik pôsobí – Väčšina investorov rizikového kapitálu investuje do rôznych priemyslových odvetví, pokiaľ vaše požiadavky odpovedajú ich ďalším investičným preferenciám. Niektoré sa špecializujú na určité odvetvia, napr. biotechnológia, informačná technológia a ďalšia technológia, iné sa aktívne vyhýbajú odvetviam typu výroba zbraní, tabakových výrobkov a liehovín alebo prevádzkam kasín a herní.
- Výška investície, ktorú váš podnik potrebuje
- Geografický trh, na ktorom váš podnik pôsobí
Fáza rozvoja podniku a typ investície:
- Založenie podniku – cieľom je umožniť ďalší rozvoj podnikateľskej koncepcie, napr. vytvorenie podnikateľského plánu, prototypu a prevedenia ďalšieho výskumu, pred uvedením produktu na trh a zahájením jeho výroby vo veľkom. Investori rizikového kapitálu investujú v tejto fáze rozvoja iba do niekoľkých málo podnikov ročne. Tento typ investície nie je príliš kapitálovo náročný ale vyžaduje intenzívnu praktickú podporu zo strany investora, aby sa z podporeného podniku stala ekonomicky životaschopná investícia. Napriek tomu existuje niekoľko špecializovaných investorov, ktorých sa vyplatí osloviť, ale za podmienky, že váš podnik zodpovedá ich investičným preferenciám. Ďalšou možnosťou môže byť využitie tzv. business angels, bývalých podnikateľov či manažérov, ktorí chcú investovať svoje vlastné peniaze do podniku a aktívne sa podieľať na jeho rozvoji. S takou osobou v predstavenstve môže byť váš podnik atraktívnejší pre investorov súkromného kapitálu, až budete zháňať kapitál pre ďalšie fázy rozvoja.
- Rozjazd firmy – cieľom je podporiť rozvoj produktov podniku a financovať ich marketing v začiatočnej fáze. Jedná sa o podniky, ktoré sú práve zakladané alebo už krátku dobu vyvíjajú obchodnú činnosť, avšak zatiaľ svoje produkty neponúkajú na trhu.
- Ďalšia počiatočná fáza – cieľom je podporiť zahájenie komerčnej výroby a predaja v podnikoch, ktoré dokončili fázu vývoja produktov, avšak zatiaľ negenerujú zisk.
- Expanzia – cieľom je podporiť rast a expanziu zavedeného podniku. Napríklad financovať zvýšenie výrobných kapacít, ďalší vývoj produktov a marketingu a poskytnúť ďalší pracovný kapitál. Tejto forme kapitálu sa hovorí tiež rozvojový alebo rastový kapitál.
- Odkúp podniku interným managementom (management buy-out, MBO) – cieľom je umožniť terajšiemu managementu a investorom získať alebo odkúpiť významný podiel na základnom kapitále, divízii alebo podniku, ktoré riadi. Môže sa jednať o odkúp relatívne malého rodinného podniku, ale tiež o odkúp veľkých zavedených spoločností. Výskyt tohto typu investícií je často vyšší než v prípade iných foriem financovania, pretože ide o akvizíciu celého podniku.
- Odkúp podniku externým managementom (management buy-in, MBI) – cieľom je umožniť externému manažérovi alebo skupine externých manažérov odkúpiť podnik.
- Zmenový kapitál – cieľom je umožniť terajším investorom získať alebo odkúpiť časť podielu alebo celý podiel iného investora.
- Záchranný kapitál – cieľom je financovať podnik, ktorý sa dostal do problémov, alebo zachrániť podnik pred konkurzom.
- Refinancovanie bankových úverov - cieľom je znížiť pomer dlhov k vlastnému kapitálu.
Zdroj informácií: Česká asociácia venture kapitálu (CVCA) - CVCA vznikla, aby zastupovala Českých investorov súkromného kapitálu a venture kapitálové fondy. Má takmer 30 členov. K jej úlohám patrí mimo iné poskytovanie informačných služieb svojim členom, vytváraním podmienok a príležitostí ku spolupráci a propagácii investícií do tohto typu aktív v České republike. Členovia CVCA uskutočnili od roku 1990 do roku 2006 celkom 75 investícií v celkovej hodnote 1 607 miliónov EUR. Najviac sa investovalo do sektoru IT/telekomunikácie/internet, ďalej do stavebníctva, výroby zdravotných prostriedkov.