Indikátory svetových akciových trhov

Lukáš Pololáník | rubrika: Článok | 6. 10. 2008
Viete k čomu slúžia burzové indexy? A orientujete sa v týchto svetovo najdôležitejších? Spracovali sme pre vás ich základnú charakteristiku, a to i ako prísľub budúcich on-line dát o dôležitých svetových burzových indexoch na Finance.sk.
Indikátory svetových akciových trhov

Zdroj: Shutterstock

Pre investorov predstavuje burzový index základný ukazovateľ, ktorý im hovorí ako sa daný trh v čase vyvíja. Je základným štatistickým indikátorom popisujúcim vývoj celého burzového trhu.

Na serveri Finance.sk ste doposiaľ mohli sledovať on-line informácie vzťahujúce sa k pražskej burze cenných papierov, ktorá je charakterizovaná indexom PX, a k mimoburzovému RM-systému, ktorý popisuje index RM. V blízkej budúcnosti pre vás server Finance.sk pripravuje prehľad on-line dát vývoja dôležitých svetových burzových indexov. Ich charakteristika je spracovaná v nasledujúcom prehľade.

Dow Jones EURO STOXX 50

Jedná sa o hlavný európsky burzový index, ktorý sa počíta ešte len od roku 1991. Zahŕňa 50 spoločností s najväčšou kapitalizáciou, pričom každý štvrťrok sa preveruje jak založenie, tak i váha jednotlivých titulov. Rozhodujúcim výberovým kritériom je „free float value“ (tržná hodnota voľne obchodovaného počtu akcií).

Zastúpenie technologických a telekomunikačných spoločností je necelých 20 %, váha energetických výrobcov a distribútorov predstavuje štvrtinu. Najväčší podiel má však sektor finančný, ktorý tvorí takmer 30 %.

DAX Performance-Index

Index DAX zahrňuje 30 hlavných emisií, ktoré sú obchodované na nemeckej burze vo Frankfurte. Zloženie indexu sa opiera o kombinovaný ranking zameraný na „free float value“ a objemy burzových obchodov. Zloženie sa preveruje každý štvrťrok.

Váha technologických spoločností predstavuje takmer 30 %, naopak finančný sektor je zastúpený približne 20 %.
Klasické energeticky orientované spoločnosti v indexe celkom chýbajú. Výsledná volatilita indexu DAX je v porovnaní s inými pomerne vysoká.

ATX Austrian Traded Index

Hlavný viedenský index, do ktorého sa prijíma na základe kombinovaného rankingu z „free float value“ a objemu burzových obchodov. Od roku 2003 zdoláva jedno maximum za druhým.

Najväčší podiel má petrochemický koncern ÖMV (20 %), druhá najväčšia spoločnosť je Erste Bank (16 %), tretí je Telekom Austria (13 %).

SMI Swiss Market Index

Švajčiarsky index zohľadňuje maximálne 30 najlikvidnejších a najvýznamnejších spoločností so sídlom vo Švajčiarsku alebo Lichtenštajnsku. Index sa každoročne preveruje a výberové kritéria stanovujú zastúpenie jednotlivých titulov na základe tržnej kapitalizácie.

Štyri najväčšie spoločnosti tvoria cez 60 % hodnoty indexu. V indexe SMI je veľmi silne zastúpený sektor healthcare a financií.

FTSE 100 Index

Hlavný index Spojeného kráľovstva, ktorý zohľadňuje hodnotový vývoj 100 akcií s najväčšou tržnou kapitalizáciou. Váhové zastúpenie jednotlivých spoločností je stanovované podľa „free float value" (tržné hodnoty voľne obchodovaného počtu akcií).

FTSE 100 na rozdiel od ATX alebo SMI dobre reprezentuje hospodársku štruktúru Veľkej Británie.

CAC 40 Index

Francúzsky akciový index, ktorý zahŕňa 40 titulov. Kalkulácia indexu začala 31. decembra 1987  a zloženie je štvrťročne preverované na základe „free float value“.

AEX Amsterodam Exchange Index

Holandský akciový index sa svojou koncepciou výrazne odlišuje. Pre zohľadnenie spoločnosti v indexe je bežne hlavným kritériom tržná kapitalizácia. Naopak u AEX rozhodujú objemy burzových obchodov. Zloženie indexu sa preveruje každoročne na báze „free float value“.

Dow Jones Industrial Average

Tento index sa počíta už viac než 100 rokov a považuje sa za indikátor nálady na medzinárodných finančných trhoch. Pritom jeho hodnota je dnes stále počítaná podľa mechanizmu, ktorý bol zavedený v roku 1896. Dow Jones je počítaný ako cenovo vyvážený index – všetky spoločnosti sú v ňom zastúpené podľa svojich absolútnych akciových kurzov. To spôsobuje, že niektoré spoločnosti s vysokým akciovým kurzom majú v indexe významnou pozíciu, i keď čo sa týka tržnej kapitalizácie, patrí skôr k tým menším. Zmeny v zložení indexu sú veľmi vzácne.

S&P 500 Index

S&P 500 sa počíta od roku 1943 a obsahuje 500 titulov. Jednotlivé akcie sa vyberajú podľa tržnej hodnoty a celkového objemu obchodov. Ďalším kritériom je odborová reprezentatívnosť – váhové zastúpenie by malo zobrazovať aktuálne odborovú štruktúru amerického hospodárstva.

NASDAQ 100 Index

Váhové zastúpenie sa upravuje štvrťročne na báze tržnej kapitalizácie. Vďaka vysokej likvidite nemajú kritéria ako napr. obchodovaný počet akcií alebo objemy obchodov význam.

Sú tu zastúpené spoločnosti predovšetkým z oblasti software, hardware, telekomunikácie, infraštruktúry sietí, informačne-technologických služieb alebo biotechnológie (Microsoft, Intel atd.)

S&P TSX 60 Index

Kanadský akciový index. Kritéria pre výber akcií jednotlivých spoločností je sídlo spoločnosti v Kanade, vysoký objem burzových obchodov a odpovedajúca tržná hodnota voľne obchodovaných akcií.

Nikkei 225 Index

Japonský Nikkei 225  patrí k najstarším globálnym indexom. Podobne ako u amerického Dow Jones Industrial Average je metóda tohto indexu celkom zastaraná. Nikkei 225 zohľadňuje pri svojej kalkulácie iba výšku aktuálnych kurzov.

TOPIX

Jeho kalkulácia sa začala v roku 1998 a v súčasnosti je v tomto indexe kótovaných asi 1600 titulov. Čo sa týka koncepcie, je tento ďalší japonský index v porovnaní s Nikkei 225 o hodne lepší. Váhové zastúpenie spoločnosti sa stanovuje na základe tržnej kapitalizácie. Okrem toho sa uplatňuje aj medzinárodne uznávané kritérium „free float“. I cez jasné prednosti indexu TOPIX voči Nikkei 225, sa viac progresívnejší TOPIX zatiaľ nepresadil a vodcovským indexom japonských ostrovov tak zostáva Nikkei 225.

HSI Hang Seng Index

Zobrazuje hodnotový vývoj 33 spoločností sídliacich v Hongkongu. Charakteristickým je viacstupňový výberový proces – spoločnosť musí mať patričnú tržnú kapitalizáciu, vysoké objemy burzových obchodov a dôležitú roľu tiež hrá odvetvová reprezentatívnosť.

NIFTY 50 Index

Najdôležitejší indický index, ktorý zahrňuje 50 akciových titulov z 24 oborov. Hlavným váhovým kritériom je likvidita zohľadnených akcií.

BOVESPA Index

Tento brazílsky index zohľadňuje celkom 53 spoločností. Štyri z piatich najvýznamnejších titulov pochádzajú z komoditného sektoru.

FTSE/JSE Africa Top 40 Index

Index reprezentuje Juhoafrickú republiku. Zohľadňuje 40 titulov s najväčšou tržnou kapitalizáciou, ktoré sú kótované na burze v Johannesburgu. Významné postavenie majú v rámci indexu banky i poisťovne, i keď je JAR vnímaná ako zem s veľkou zásobou nerastných surovín.

S&P/ASX 200 Index

Austrálsky akciový index, v ktorom je zohľadnených 200 titulov. Index je každý štvrťrok novo koncipovaný na báze „free float value“. Váha finančného sektoru je viac než 60 %, pričom zastúpenie iných odvetví je výrazne podhodnotené. Tiež diverzifikácia s ohľadom na  jednotlivé tituly nie je príliš optimálna.

MSCI World Index

Globálny index, ktorý zahŕňa okolo 1 500 akcií z 23 zemí a právom platí za najväčší globálny benchmark.

Dow Jones Global Titans 50 Indes

Globálny index zohľadňujúci vývoj 50 najväčších multinacionálnych  koncernov sveta. Vo výbere Titans 50 sú veľké globálne koncerny s patričnou burzovou hodnotou. 

Lukáš Pololáník

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok