Čo je to tapering a máme sa ho báť? Odpovedá analytička

Redakcia | rubrika: Článok | 27. 10. 2021
Do slovníka ekonómov sa čoraz viac dostáva výraz tapering. Čo to znamená a aký dopad môže mať na investorov? Odpovedá dlhopisová analytička Saxo Bank Althea Spinozzi.
Čo je to tapering a máme sa ho báť? Odpovedá analytička

Zdroj: Shutterstock

Čo je tapering?

Zjednodušene povedané, tapering je spomaľovaním tempa kvantitatívneho uvoľňovania. Centrálne banky využívajú kvantitatívne uvoľňovanie (tlačenie peňazí), keď ekonomika aj napriek nulovým sadzbám ešte stále potrebuje podporu. Po prepuknutí pandémie v marci 2020 tak napríklad Fed znížil svoje sadzby na nulu a od júla tohto roku pridal ešte aj kvantitatívne uvoľňovanie - výkup amerických pokladničných poukážok v hodnote 80 miliárd mesačne a cenných papierov podložených hypotékami v objeme 40 miliárd dolárov mesačne.

Prečo chce Fed tapering zaviesť?

Ekonomika už nepotrebuje tak masívne stimuly. Americké HDP tento rok podľa očakávaní vzrastie o šesť percent. Na budúci rok by to mali byť ďalšie štyri percentá. Rastie zároveň aj inflácia a nafukuje sa bublina na finančnom trhu. Úvaha o ukončovaní kvantitatívneho uvoľňovania je tak namieste. Kvantitatívne uvoľňovanie predstavuje pre ekonomiku riziko prehrievania.

Prečo sa báť?

Strach investorov z taperingu sa vzťahuje na epizódu z roku 2013. Fed začal vtedy pod vedením vtedajšieho šéfa Bena Bernankeho v marci toho roku pripravovať trh na pokles výkupu dlhopisov. Výnosy vládnych dlhopisov však vyskočili na tri percentá. Udialo sa to aj napriek ubezpečeniam vedenia Fedu, že tapering bude postupný a nebude po ňom nasledovať zvyšovanie sadzieb. Dôsledkom rastu sadzieb bol odlev kapitálu a znehodnotenie mien rozvíjajúcich sa trhov, ako Brazília, India, Turecko a Južná Afrika. FED potom začal aj napriek tomu v decembri 2013 s taperingom o desať miliárd dolárov mesačne. Z úrovne 85 miliárd sa dostal na nulu v októbri 2014. Po vedením Janet Yellenovej Fed ešte v ten istý rok redukoval svoju bilanciu, teda začal so zbavovaním sa nakúpených aktív.

Môže tapering vyvolať podobný šok ako v roku 2013?

J. Powell sa poučený minulosťou snaží oddeliť tému taperingu od zvyšovania sadzieb. Treba zdôrazniť aj to, že tapering ešte neznamená zbavovanie sa vykúpených aktív. Ich nákup bude ďalej pokračovať, len pomalším tempom. Podpora pre ekonomiku tak zostane prítomná. Tapering by preto nemal zatriasť dlhopisovým trhom. Áno, platí, že ide o jasný signál centrálnej banky. Podľa nášho názoru však nepríjemná situácia ako v roku 2013 nehrozí. Aj samotný rast sadzieb je štandardným ekonomickým javom, ktorý je prejavom zlepšovania ekonomických fundamentov.

 

Čo môže byť skutočnou hrozbou?

Ak dôjde k redukcii bilancie centrálnej banky, bude to znamenať zvýšenú ponuku cenných papierov na trhu pri nezmenenom dopyt. Dôsledkom môže byť rast výnosov dlhopisov a zhoršenie dostupnosti úverov. Od čias finančnej krízy sa Fed rozhodol pre tento krok len v čase od októbra 2017 do septembra 2019 a neskončilo to dobre. Podobná situácia v septembri roku 2019 spôsobila nárast dlhopisových výnosov prudko nahor. Fed bol nútený rýchlo hasiť požiar repo operáciami a v októbri opäť zaviedol kvantitatívne uvoľňovanie v objeme 60 miliárd mesačne. Pokračoval s tým, až do druhej polovice minulého roka, keď pre Covid-19 podporu ekonomiky ešte viac zintenzívnil.

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok