Indexové fondy. Sú vhodným riešením pri páde trhov?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 4. 9. 2019
Pre mnohých investorov na Slovensku sú indexové fondy skôr neznámym pojmom a svoje peniaze často zverujú do podielových fondov s aktívnou správou. Tá však nemusí znamenať väčšie zhodnotenie ako pasívny prístup indexových fondov, ktorým chýba manažér. Dokonca ani v neistých časoch.
Indexové fondy. Sú vhodným riešením pri páde trhov?

Zdroj: Shutterstock

Aktívne a pasívne fondy

Klasické podielové fondy či už akciové, dlhopisové, zmiešané  a mnohé ďalšie sa radia k takzvaným aktívne spravovaným. To znamená, že majú svojho manažéra fondu, ktorý zodpovedá za ich výkonnosť. O zložení fondu však vždy rozhoduje manažér a nie investor.

V aktívne riadenom fonde môže manažér prispôsobovať zloženie fondu aktuálnej situácii na trhu. To znamená, že ak sa mimoriadne darí niektorému akciovému sektoru alebo krajine, môže manažér zvýšiť podiel daných investícií vo fonde, čím zvýši výnos sporiteľov. Ak akciový trh dlhodobo klesá, v takom prípade môže správca znížiť podiel akcií vo fonde na minimum a tým limitovať dopad prepadu trhov na majetok sporiteľov. Teda tak by to malo vyzerať v ideálnom prípade. Realita je však často iná.

Oproti aktívnemu prístupu hľadania skvelých príležitostí totiž stoja indexové fondy, ktoré nemajú manažéra fondu, ale ich zloženie vyberá počítať a nakupuje akcie ako sú zastúpené v niektorom svetovom indexe.  Dá sa teda povedať, že môžete tak investovať do fondu, ktorý má rovnaké zastúpenie ako napríklad MSCI World Index. Alebo ďalšie zaujímavé indexy. Avšak ako bude klesať a stúpať, tak budú klesať a stúpať vaše investície. Nikto do štruktúry fondu nezasiahne, aby jeho kondíciu vylepšil alebo portfólio zmenil.

 „Indexový fond takéto možnosti nemá, keďže jeho zloženie je naviazané napríklad na MSCI World Index. Ten obsahuje akcie spoločností rôznych veľkostí z vyše dvadsiatky ekonomicky vyspelých krajín. Správca fondu preto nemôže skladbou portfólia reagovať na aktuálny vývoj na trhu,“ vysvetľuje Martin Kaňa, generálny riaditeľ Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.  Avšak pri páde trhov nemusí byť liekom na červené čísla len aktívna správa. Práve naopak, niekedy je lepšie nerobiť nič.  

 

Indexové trhy pri páde trhov

Pravdou je, že ak idú trhy hore, pôjdu hore aj investície, ak dole, aj portfólio v indexovom fonde zamieri do straty.  Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že aktívne investovanie je praktickejšie a dokáže efektívne reagovať na zmeny, keďže naopak zloženie indexového fondu sa nemení od nálad trhu.

Avšak ani manažér fondu nemá vešteckú guľu a preto nie vždy je aktívna správa o výkonnosti. Aktívny prístup je trochu preceňovaný. Čo to znamená? Že snaha neustále meniť zloženie fondu podľa toho, ako fúka vietor, v princípe neprináša až tak dobré výsledky.

„Najlepšie, čo môže investor urobiť, je čo najpresnejšie kopírovať indexy s čo najnižšími nákladmi, teda poplatkami a daňami. Aktívnych manažérov je možné prirovnať k politikom. Nasľubujú, no väčšinou sľuby nesplnia. Ich sľuby sú jednoduché  a  vaša investícia bude menej padať, ak pôjdu trhy dole a viac rásť, ak pôjdu hore. Tento prístup niečo stojí a skutočnosť je jednoznačná. Pri investovaní do veľkých amerických spoločností dokázalo za posledných 15 rokov prekonať svoj porovnávací index len 7,77 % amerických podielových fondov,“ hodnotí indexové fondy v porovnaní s aktívne spravovanými Maroš Ďurik  z Across Private Investments.

Pri aktívne spravovanom portfóliu tak síce manažéri deklarujú, že robia pre vaše investície to najlepšie, no často sa napriek tomu môžete pozerať na červené čísla. Pretože nikto nezaručí stabilný rast. Pri indexoch máte efektívne rozdelené portfólio v rámci indexu a index niektorého odvetvia nebude klesať donekonečna.

Investovanie do indexov nie je o náhode

Veľmi pozitívnou správou je, že zloženie indexového fondu sa nevyberá náhodne podľa rozhodnutia manažéra fondu, ale kopíruje zloženie konkrétneho indexu.

„Vhodným indexom, ktorý kopíruje globálnu dlhopisovú trhovú kapitalizáciu je napríklad Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond a akciovú MSCI AC World Index. Investovaním do indexových fondov, ktoré kopírujú spomínané indexy tak dosiahnete trhovo neutrálne pasívne portfólio, prípadne môžete každý jeden z indexov rozložiť na pod-indexy a investovať do nich separátne a v iných pomeroch,“ radí Ďurik.

Indexové fondy sú teda ideálnym  nástroje pasívneho investovania v pozitívnych aj menej výkonných časoch.

 „V Európe podľa tejto štatistiky v uplynulých 10 rokoch 98,5% aktívne riadených fondov zameraných na globálne akcie neprekonalo index S&P Global 1200. Väčšina akciových fondov ponúkaných na Slovensku zaostáva dlhodobo výkonnosťou za ich benchmarkami alebo porovnateľnými indexmi,“ dopĺňa Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

Aj preto sa môže zdať indexový fond omnoho lepším riešením pre investovanie bez toho, aby sa portfólio fondu neustále menilo. Tým vytvára istejšie prostredie aj pri páde trhov. Kopírovanie indexov je pritom veľmi zaujímavé, keďže široká škála portfólia fondu je vlastne aj do istej miery diverzifikáciou portfólia investora. A to je pri rozkolísaných trhoch dobrý prístav.

Anketa

Uplatnili ste si niekedy príjem z príležitostných činností v daňovom priznani?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok