Kde investovať úspory
Alternatívou sporenia na účte v banke je investovanie. Keďže so sebou nesie rôznu mieru rizika podľa toho, do čoho budete investovať, treba v prvom rade vyplniť investičný dotazník. Ten s vami vyplní sprostredkovateľ alebo zamestnanec správcovskej spoločnosti.
Ešte predtým, ako začnete investovať, je nutné vytvoriť si „železnú rezervu“.
„Od financií, ktoré chcete investovať, treba oddeliť likvidnú rezervu vo výške 3-6 bežných mesačných výdavkov. Ak tak neurobíte, riskujete, že sa v prípade nečakanej udalosti, ako je nehoda, choroba s dlhším liečením alebo aj pokazené auto, budete musieť na úspory či investície siahnuť za cenu vysokej straty alebo poplatkov,“ odporúča Marián Búlik z OVB.
Zdroj: shutterstock
Ak je pre vás dôležitejšia istota ako zisk, ste typický konzervatívny investor a máte tieto možnosti:
-
Peňažné fondy
Majú optimálny investičný horizont 6 až 12 mesiacov. Najúspešnejší peňažný fond dosiahol za posledných 12 mesiacov zhodnotenie až 3,2%. V priemere sú však tieto fondy výkonnosťou len o pár desatín percenta vyššie ako jednoročné termínované vklady. Platia sa aj vstupné poplatky (0-1 % z vloženej sumy).
-
Dlhopisové fondy
Majú optimálny investičný horizont 2 až 3 roky. Investujú do dlhopisov (štátnych alebo podnikových), a majú teda potenciál zarobiť viac ako peňažné fondy. Najvýkonnejšie dlhopisové fondy ponúkané za posledných 12 mesiacov, zarobili až 10,7%. Avšak, mnohé z týchto fondov skončili za posledný rok v strate. Vstupné poplatky môžu byť pomerne vysoké (0 až 5 % z vkladu). Všeobecnou výhodou peňažných i dlhopisových fondov je možnosť vybrať z nich peniaze rýchlo, s minimálnym rizikom straty a často bez poplatku za výber.
-
Stavebné sporenie
Úročenie za posledné obdobie výrazne kleslo a pri nových zmluvách dosahuje cca 1 % ročne. Je však garantované až na 6 rokov. Podmienkou je každoročný vklad: aktuálne 1327,80 eur, ku ktorej získate 5 % prémiu (66,39 eur).
Stredné riziko investovania – viac možností
Ak vám nevadia dočasné poklesy vašich investícií, môžete úspory vložiť do fondov s vyšším rizikom, ale aj vyšším potenciálnym výnosom. Vaše portfólio môže vo výsledku obsahovať dlhopisové, zmiešané a akciové fondy.
Ich rizikovosť, ako aj potenciál výnosu rastie v tomto poradí. Najlepšie zmiešané fondy mali za posledné 3 roky výnos až 7,4 % ročne (na porovnanie, akciové fondy dosiahli v priemere 21,2 % ročne), pričom za posledných 12 mesiacov dosiahli výnos až 34,9 % (akciové fondy 38,4 %).
Vstupné poplatky zmiešaných i akciových fondov sú maximálne až 5,75 % z vloženej sumy. Vysoký vstupný poplatok predlžuje čas potrebný na ziskovosť investície, preto je vhodné vybrať si lacnejšie fondy, ak majú porovnateľné výsledky s drahšími fondmi. Pre obe tieto kategórie fondov je každopádne odporúčaný investičný horizont minimálne 5 až 8 rokov.
Pri výbere fondov treba zvážiť:
- Veľkosť fondu
- Rizikový profil fondu
- Reputácia správcovskej spoločnosti
- Obdobie existencie spoločnosti (čím dlhšie tým lepšie)
- Sharpeho pomer (t.j. priemerný výnos fondu očistený o bezrizikovú úrokovú sadzbu)
- Priebežné poplatky fondu (výnosy fondov sú však o tieto poplatky už očistené)
Kúpa bytu ako investícia
Ak máte nasporenú väčšiu čiastku, možno budete uvažovať nad kúpu nehnuteľnosti. V minulosti bolo možné počítať s úverom od banky, ktorá vám poskytla 100 % z kúpnej ceny. Dnes je nutné mať pripravených minimálne 10 až 15% z kúpnej ceny v hotovosti. Nehnuteľnosť vám následne môže priniesť zisk troma spôsobmi:
- Kúpy bytu alebo domu za účelom prenájmu
- Kúpy bytu alebo domu kvôli očakávanému rastu ich cien
- Kúpy pozemku, ktorého cena má potenciál rastu
„Vo všeobecnosti odporúčam ísť do investícií do nehnuteľností veľmi opatrne. Najmä dnes v čase nízkych úrokov hypotekárnych úverov a zároveň vysokých cien nehnuteľností, je riziko prepadu ceny pri zmene situácie na trhu pomerne vysoké. Naopak, po takomto náhlom poklese cien nehnuteľností sa môže investícia do nehnuteľnosti javiť ako výhodná. Pre každého investora však platí, že najlepšou ochranou majetku je diverzifikácia portfólia. Preto, ak je to v súlade s vaším rizikovým profilom a cieľmi, je optimálne mať vo svojom portfóliu čo najviac z trhových možností, a to vo vhodnom pomere,“ odporúča Marián Búlik.
Dynamické investovanie
Ak máte možnosť, nechať peniaze pracovať dlhší čas bez to aby ste ich potrebovali a nebude vám vadiť väčšie riziko, môžete naplno využiť akciové fondy alebo zvážiť kúpu investičnej nehnuteľnosti.
„Portfólio podielových fondov odporúčam vytvoriť podľa princípu: čím dlhšia doba do výberu a ukončenia investície, tým vyšší podiel akciových fondov v portfóliu. Táto stratégia zároveň predpokladá postupné znižovanie akciovej zložky celého portfólia ku koncu investičného horizontu,“ odporúča Marián Búlik.
Pri investíciách do zlata, striebra, umeleckých predmetov, diamantov či kryptomien (Bitcoin a pod.), treba byť obozretný.
Zdroj: OVB Allfinanz Slovensko
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.