Ako Slováci investujú?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 2. 8. 2017
Najprv do seba a potom do zhodnotenia. Tak by sa dala zjednodušene opísať investičná schéma priemerného Slováka.
Ako Slováci investujú?

Zdroj: Shutterstock

Termínovaným vkladom klesal nielen úrok

Najobľúbenejší investičný a sporiaci produkt, na ktorý Slováci v minulosti spoliehali zažíva v poslednom období výrazné straty. Ako úrokové, tak aj investičné.

V prvom štvrťroku 2017 podiel objemu zostatkov najrozšírenejších vkladov s dohodnutou splatnosťou do 2 rokov klesol o 1,7 % na úroveň 60,0 % z celkového objemu vkladov.

Pričom celkový objem vkladov zaznamenal pokles o 6,1 %. Slováci tak výrazne prehodnocujú uloženie financií, no zatiaľ sa neorientujú celkom správnym smerom.  V máji 2017 totiž mali domácnosti na vkladoch viac než 32 miliardy pričom približne polovica, 16,1 miliardy ostalo na bežných účtoch, druhé miesto stále patrí termínovaným vkladom a je na ich takmer 11 miliárd.

Medziprednosti termínovaného vkladu patrí hlavne možnosť zhodnotenia voľných peňažných prostriedkov, ktoré je výhodnejšie než pri bežných účtoch.

Termínované vklady sú ľahko dostupné. V ponuke ich majú až na výnimky všetky banky na našom trhu. Vklad si u väčšiny z nich zriadite zdarma. Bezplatné je aj vedenie termínovaného účtu.

Fondy skúšame opatrne - vedú zmiešané 

Objem peňazí v podielových fondoch na Slovensku rastie, aktuálne je na nich približne sedem miliárd eur. Národná banka Slovenska však konštatuje, že  Slováci do podielových fondov, akcií alebo dlhopisov investujú stále mizivo. Dôvodom však nie je nedostatok ponuky, skôr podľa odhadov zohrávajú rolu  nižšie disponibilné príjmy a nižšie bohatstvo slovenských domácností. Investičné portfólio je pritom bohaté.

Na finančnom trhu SR je možné investovať prostredníctvom šiestich tuzemských správcových spoločností a jednej zahraničnej, ktoré mali k  31.3.2017 v správe 86 tuzemských otvorených podielových fondov. Najväčší podiel na celkových aktívach zmiešané fondy s podielom 39,83 %. Začiatkom roka 2017 zaznamenali zmiešané fondy medziročný nárast o 22,96 %, medzikvartálne ide o  nárast 9,89 percentuálnych bodov.

Nasledovali dlhopisové fondy, ktorých podiel je 28,96 % a k 31.3.2017 klesol o 2 % oproti predchádzajúcemu kvartálu. Na treťom mieste sú realitné fondy s podielom 18,25 % a podiel akciových fondov na začiatku roka 2017 klesol na hodnotu 6,48 % , pričom predstavujú štvrtú najväčšiu skupinu. 

Túžby a sny sú na prvom mieste

Ak ide o investície a operácie na finančnom trhu, Slovákov plným právom možno označiť za konzervatívnych, no ak hovoríme o investovaní do seba, v spotrebe sa nemusíme hanbiť. Investovanie pre samotné investovanie, hry na finančných trhoch, či vytváranie zisku pre zisk nie sú hlavnými motormi investičnej aktivity.

UniCredit Bank analyzovala v apríli 2017 dáta z investičných a sporiacich účtov viac ako 2 100 klientov a zistila, že ak Slováci sporia a investujú, je to hlavne preto, aby si v budúcnosti mohli splnili rôzne sny a túžby. Z údajov vyplynulo, že ide o bicykel, cestu na olympiádu, rozlúčku so slobodou v exotickej krajine, bazén na záhrade či investícia do vzdelania potomkov.

„Investovanie nie je len o finančnej budúcnosti, môžeme si vďaka nemu plniť malé i veľké životné sny. Nová motorka, drahé koníčky, či dokonca plastická operácia – na to všetko si Slováci podľa ich  vlastných názvov investičných programov  neváhajú odkladať peniaze bokom či investovať,“ hovorí Raymond Kopka, riaditeľ retailového bankovníctva UniCredit Bank pre Slovensko

facebook_120

Po bežných spotrebných veciach Slováci investujú aj do vlastného bývania. Na kúpu, ale aj rekonštrukciu bytu, domu či chaty ale aj na nového bazéna či záhradky.

Podľa UniCredit Bank si každý dvadsiaty Slovák sporí aj na prilepšenie ku dôchodku, napríklad na cestovanie alebo koníčky, ktorým by sa v novo nadobudnutom voľne mohol venovať. 

Keď sme pri dôchodku, aj na Slovensku si obyvatelia čoraz viac uvedomujú potrebu dosporiť si na penziu a preto až 62% Slovákov priznalo, že investujú aj preto, aby získali finančný vankúš do budúcnosti.  Práve tu sa však ukazuje horšia finančná gramotnosť a nezáujme viac riskovať s cieľom získať „tlstejší“ finančný vankúš, keďže približne 80 % sporiteľov v rámci druhého dôchodkového piliera sa nachádza v konzervatívnych, dlhopisových fondoch.

Sporenie pre deti je v obľube

Investícia do detí je tiež jedna z priorít. Najprv deťom sporia rodičia, neskôr už svoje peniaze zhodnocujú aj sami.

Podľa Slovenskej sporiteľne až 50% vkladných knižiek zakladajú deťom rodičia už hneď po narodení, alebo do jedného roka. Následne do 6. narodenín tak urobí ďalších 26 % rodičov.

V priemere má dieťa nasporených 1 500 eur, za posledné tri roky narástla táto suma o polovicu.

Čo sa týka pravidelného sporenia, tu sme už opatrnejší, pravidelne odkladajú rodičia len na každú piatu či šiestu vkladnú knižku, no sú schopní odložiť v priemere do 200 eur mesačne.  

pojisteni_100

Foto: Pixabay 

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok