Investovať môže každý
Zdá sa vám investovanie na prvý pohľad príliš komplikované? Nie je tomu tak. Začať s investovaním môže úplne každý. V prvom rade si musíte odpovedať na otázku, či je pre vás dôležitejšie, že investované prostriedky sa vám vrátia späť, alebo možnosť vyššieho zhodnotenia. Okrem toho musíte vziať do úvahy aj ďalšie faktory, akými sú napríklad objem investovaných prostriedkov, investičný horizont, počas ktorého chcete nechať svoje prostriedky zhodnocovať, rozsiahlosť portfólia, ktoré chcete vytvoriť, náklady investovania či skutočnosť, či chcete investovať sám alebo či chcete investovať prostredníctvom finančného poradcu, ale aj makroekonomické faktory, ktoré ovplyvňujú dianie na kapitálových trhoch.
Investičné portfólio
Investičné portfólio predstavuje súhrn jednotlivých investícií. Čím viac jednotlivých investícií portfólio obsahuje, tým väčšie úsilie a čas je nutné venovať pre sledovanie jeho vývoja. Portfólio tvorí napríklad 100 akcií, 15 dlhopisov a 25 podielových listov. Pri tvorbe portfólia je dôležité zohľadniť riziko jednotlivých zložiek portfólia a diverzifikáciu rizika: rozloženie investícií do rôznych aktív znižuje rizikovosť portfólia a zároveň stabilizuje očakávaný výnos.
Náklady investovania
Popri časových nákladov a úsilia, ktoré musíte venovať zisťovaniu informácií sledovaním a vyhodnocovaním vývoja investícií, je nutné počítať aj s rôznymi poplatkami, napríklad poplatkom za vedenie investičného účtu, za jednotlivé transakcie, za správu portfólia a inými.
Časový horizont
Pri určovaní časového horizontu musíte zvážiť dva faktory, a to dobu, počas ktorej predpokladáte, že investované prostriedky nebudete potrebovať a minimálna dĺžka doby investície. Pre každý druh investičného nástroja platí iná minimálna dĺžka doby investície, pričom po uplynutí tejto doby je pravdepodobné, že bude investícia zisková, vo všeobecne však platí, že čím je dlhšie obdobie investície, tým je zisk istejší.
Investovať sám, či s poradcom?
Ak máte dostatok informácií a znalostí a dokážete naformulovať svoju investičnú stratégiu, tak si zrejme vystačíte. Ak ste však začiatočník, je lepšie obrátiť sa na finančného poradcu. Dobrý finančný poradca má obvykle väčší prehľad o možnostiach investovania, o aktuálnej situácii na kapitálovom trhu a nákladoch na investovanie. Odborníci tak dokážu investíciu vhodne rozložiť a sledovať, čomu sa na trhoch darí a naopak, čo stráca. „Správnymi reakciami dokážu presúvať prostriedky tak, aby klient z aktuálneho vývoja vyťažil čo najviac," uviedol Matej Varga, expert na investovanie z PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY. Poštová banka zároveň prináša užitočné rady, ktorými sa riadiť pri vašich investičných začiatkoch.
7 zlatých pravidiel investovania
1. Majte pri investovaní reálne očakávania, oboznámte sa s tým do čoho investujete
2. Investujte len takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku
3. Pri krátkom zamýšľanom investičnom období buďte konzervatívni, pri dlhom sa naopak nebojte podstúpiť vyššie riziko
4. Nestavte všetko na jednu kartu. Investície si rozumne rozložte
5. Rozhodujte sa s chladnou hlavou a nenaleťte tým, čo garantujú, že z vás za týždeň urobia boháča
6. Investovanie nie je tipovacia súťaž. Rozhodujte sa vždy na základe relevantných informácií
7. Investujte pravidelne napríklad formou sporenia. Znížite tak možné riziko nesprávneho načasovania investície.
Aké máte možnosti
Trh finančných produktov sa stále vyvíja a rozširuje a je tak k dispozícii čoraz viac investičných možností.
Ak patríte medzi tých, pre ktorých je dôležitá istota, že investované peniaze dostanete späť, mali by ste sa zamerať na zaistené produkty, kde máte garantovanú návratnosť investovanej čiastky ku dňu splatnosti, a to aj pri nepriaznivom vývoji na trhoch. Ide najmä o dlhopisy.Ponuka dlhopisov na slovenskom trhu obsahuje široké spektrum produktov, a to od klasických dlhopisov s pevným kupónom až po prémiové dlhopisy, ktorých výnos môže byť viazaný na vývoj rôznych podkladových aktív. Vysvetlenie ich odlišností oproti iným cenným papierom vám v jednotlivých krokoch ponúkne práve naša abeceda o dlhopisoch: DLHOPISY alebo v článok: Dlhopisy alebo vyšší výnos než na sporiacom účte.
V prípade, že uprednostňujete možnosť vyššieho zhodnotenia, využite investície do podielových fondov či akcií. Sú vhodné pre skúsených investorov, ale aj pre začiatočníkov. Prečo investovať do podielových fondov, aká je ich ponuka, aká by mala byť investičná stratégia, kde sa poradiť a aké sú výhody obchodovania? Dozviete sa viac v našom sprievodcovi svetom podielových fondov: Sprievodca svetom podielových fondov alebo v článku: V čom spočíva investovanie do podielových fondov.
Ďalšou formou investície sú akcie, ktoré sú všeobecne považované za jedny z najrizikovejších cenných papierov. Nákupom akcie získate podiel na riadení a hlasovacích právach spoločnosti, ktorá akcie vydala. Vzhľadom k skutočnosti, že akciové spoločnosti vydávajú svoje akcie vo veľkom počte (aj miliónoch), nákup jedného kusu mnoho hlasovacích práv nezaistí. Akcie sú spravidla obchodované na organizovaných trhoch. Zaujíma vás, ako sa dá obchodovať s akciami, aké sú ich kurzy, kedy ich nakupovať a kedy predávať, alebo aké sú základné investičné pravidlá? Čítajte o akciových stratégiách!