Zhodnocovanie financií v dlhopisoch spravidla ponúka straktívnejší výnos než bežné sporiace účty alebo termínované vklady. Při dlhopisoch sa však počíta s dlhšou dobou uloženia, zvyčajne viac jako tri roky. Čo vám teda dlhopisy ponúkajú a aké sú s nimi spojené riziká?
Dlhopis
Už samotný názov dlhopis napovedá, že sa jedná o dlžný úpis, zjednodušene povedané, požičiame niekomu (firme, štátu...) určitú čiastku a za to dostaneme dlhopis. Majiteľ dlhopisu má nárok na vopred stanovený úrok a na navrátenie požičasnej čiastky, teda istiny. Výška stanoveného úroku aj termín jeho výplaty sa u každého dlhopisu líši, rovnako jako dátum splatnosti dlhopisu. Kompletné informácie ku konkrétnemu dlhopisu nájdete v tzv. Emisných podmienkach.
Členenie dlhopisov
Dnešný finančný trh ponúka niekoěko druhov dlhopisov. Ešte před tým, jako si predstavíme ich členenie, je nutné ujasniť si niekoľko základných pojmov s nimi spojených. Prvou je kupón, čo je súčasť dlhopisu oprávňujúci majiteľa k uplatneniu výnosu z dlhopisu. Ďalej ide o dátum splatnosti, teda dátum, ku ktorému bude dlhopis ukončený. Nemenej doležitým pojmom je emitent, čo je subjekt, ktorý dlhopisy vydáva a ktorý si teda peniaze požičiava.
Dlhopisy možeme rozčleniť napríklad podľa doby splatnosti, druhu emitenta alebo podľa úroku. Doba splatnosti rozlišuje tri druhy dlhopisov: krátkodobé (do jedného roku), strednedobé (1 – 10 rokov) a dlhodobé so splatnosťou dlhšou ako 10 rokov.
Dlhopisy podľa druhu emitenta
Podľa druhu emitenta sa dlhopisy dajú členiť na štátne, korporátne, komumálne a napríklad aj bankové. Rovnako jako predchádzajúci typ členenia aj tento typ odráža nielen výšku úroku, ale aj riziko. V niekoľkých investičných publikáciách z obdibia milénia sú napríklad štátne dlhopisy označované za bezrizikovú investíciu. Do akej miery može byť riziko práve u štátnych dlhopisov, nám ukázala nedávna situácia v Grécku či Portugalsku. Zjednodušene teda môžeme povedať, že čím väčšie je riziko emitenta, že nedokáže splatiť svoje záväzky (napríklad skrachuje), tým väčší je aj výnos dlhopisu.
Dlhopisy podľa úrokov
Pri členení podľa úrokov je základným typom dlhopis s pevným kupónom. Ide o dlhopis s pevne daným úročením, napríklad 3 % ročne po dobu piatich rokov. Ďlším typom je dlhopis s variabilným (premenlivým) kupónom, kde je výnos závislý napríklad na výške referenčnej úrokovej sadzby. Ďalej sa stretávame s diskontovaným dlhopisom, ktorý sa kupuje za nižšiu cenu, než je jeho nominálna hodnota. Dlhopis s nominálnou hodnotou 500 eur si napríklad kúpite za 470eur.
Kde dlhopisy kúpiť
Ak sa teda ako potenciálny investor zoznámite so základnými druhmi dlhopisov a rizikom, ktoré podstupujete, ostáva už len posledná otázka, a to kde sa dajú dlhopisy kúpiť. Asi najjednoduchšou cestou je návšteva banky alebo iného finančného sprostredkovateľa. Ďalšou možnosťou je investícia cez podielové fondy kolektévneho investovania, ktoré ponúkajú banky prostredníctvom svojich investičných společnosti alebo finanční sprostredkovatelia. Ponuka dlhopisov na slovenskom trhu obsahuje široké spektrum produktov, a to od klasických dlhopisov s pevným kupónom až po prémiové dlhopisy, ktorých výnos môže byť viazaný na vývoj rôznych podkladových aktív. Vysvetlenie ich odlišností oproti iným cenným papierom vám v jednotlivých krokoch ponúkne práve naša abeceda. Čítajte viac o dlhopisoch v našom sprievodcovi: DLHOPISY