Podielové fondy: podľa čoho vyberať

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 8. 8. 2013
Podielové fondy klientom ponúkajú možnosť investovať prostriedky do mnohých cenných papierov takmer po celom svete. Môžete si zvoliť z pestrej palety ponúkaných zameraní fondov.Podľa čoho vyberať podielové fondy?
Podielové fondy: podľa čoho vyberať

Zdroj: Shutterstock

Existuje niekoľko základných kategórií podielových fondov, ktoré sa od seba líšia investičnou stratégiou, resp. druhmi aktív, ktoré do svojho majetku nakupujú (akcie, dluhopisy, nemovistosti atd.), zameraním sa na rôzné trhy, kde investujú (Europa, Ázia, BRIC), či sektorom priemyslu, do ktorého investujú (automobilový priemysel, bankovníctvo, atď.). Investor si môže fondy rozdeliť aj podľa odporučeného investičného horizontu, teda na ako dlhú dobu plánuje prostriedky uložiť. Podľa čoho vybrať ten správny?

Investovanie do podielových fondov
Výhodou investovania do podielových fondov je rozloženie investičného rizika, ktoré je dané tým, že investičné spoločnosti nakupujú veľký počet rôznych cenných papierov a tým znižujú riziko vysokej straty, ktorá môže vzniknúť pri individuálnom investovaní. Fond umožňuje investovať bez štúdia a sledovania kapitálových trhov, pretože spoločnosť obhospodarujúca fond disponuje znalosťami a informáciami, ktoré umožňujú kvalifikované a rýchle investičné rozhodnutia. Finančné prostriedky investované do fondu sú likvidné a investor sa k nim ľahko dostane v krátkom horizonte, spravidla do 14 dní. Podielové fondy klientom ponúkajú možnosť investovať prostriedky do mnohých cenných papierov takmer po celom svete. Môžete si zvoliť z pestrej palety ponúkaných zameraní fondov: zameraná na konkrétny sektor odvetvia (IT – technológie, potravinárstvo atď.), alebo na určitý trh (Východná Európa, Ázia, atď.) či druhy investícií nakupovaných do portfólií (dlhopisové fondy, zmiešané fondy atď.).

Slovákom od začiatku roka najviac zarábajú akciové podielové fondy. "Od začiatku tohto roka vzrástol objem prostriedkov investovaných v akciových fondoch o 7,95 % a dosahuje momentálne objem 490,8 milióna eur, pričom v tomto roku pribudlo nových investícií do akciových fondov za 11 miliónov eur," uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik. Dôvodom rastu akciových fondov je podľa odborníkov dianie na zahraničných trhoch. "Hlavným dôvodom pre prudký rastový trend akcií od začiatku roka je masívne nalievanie dolárov do amerického finančného systému zo strany Federálneho rezervného fondu, pričom časť z týchto nových peňazí prúdi aj na akciové trhy, a tým posúvajú akcie nahor," priblížil analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Ponuka podielových fondov je pestrá
Ponuka podielových fondov je v súčasnej dobe veľmi pestrá a bohatá. Zvoliť ideálny podielový fondy rozhodne nie je jednoduché. V súčasnej dobe existuje hneď niekoľko základných kategórii podielových fondov. Od seba sa vzájomne rozlišujú investičnou stratégioiu, rozložením rizika a časovým horizontom, po ktorom by mali priniesť výnos. Členenie fondov závisí najmä od toho, kam investujú. Svoje prostriedky tak môžete vložiť do fondov:

  • akciových,
  • dlhopisových,
  • zmiešaných,
  • peňažných fondov
  • nehnuteľnostných

Akciové fondy


Akciové fondy investujú podstatnú časť svojho portfólia do akcií. Vývoj kurzov spravidla  kolíše v závislosti na vývoji na akciových troch po celom svete. Čím ďalej však svoje prostriedky v akciovom fonde necháte pracovať, tým viac je pravdepodobné, že investícia bude výnosná. Oproti bežnému investorovi disponuje akciový fond mnohonásobne väčším kapitálom, a teda môže disponovať širokým množstvom nakupovaných akcií. Myslite však na rozloženie rizika. Ak kúpite akciu jedného konkrétneho titulu, nesiete riziko zlého výberu. Môže sa stať, že nemáte šťastie a napriek tomu, že väčšine firiem sa darí, práve s tou jeho to ide z kopca, hodnota akcie vybranej firmy klesá, a to aj napriek tomu, že ostatné idú nahor. Ochranou je rozloženie portfólia, tzv. diverzifikácia portfólia. Nekúpite veľký balík jedného akciového titulu, ale napríklad akcie desiatich rôznych firiem z rôznych odvetví. Keď jedna sklame, ostatné môžu celkovú investíciu ešte zachrániť.

Dlhopisové fondy

Dlhopisové fondy vkladajú svoje prostriedky predovšetkým do dlhopisov. Môže sa jednať o štátne dlhopisy, firemné dlhopisy atď. Z časového hľadiska sú výhodné pre stredné až dlhodobé investície (1-3 roky). V tomto čase spravidla neprichádza k veľmi prudkým výkyvom cien obligácii a dlhopisov - a taktiež k poklesu hodnoty podielového listu.

Zmiešané fondy

Zmiešané fondy investujú do akcií, dlhopisov a finančných nástrojov peňažného trhu a poskytujú investorom rozsiahlu diverzifikáciu majetku. Tento typ fondu by mal prevládať u dlhodobo zameraného investora. Výnos veľmi závisí najmä na skúsenostiach správcu fondu a manažéra portfólia.

Fondy peňažného trhu

Fondy peňažného trhu prinášajú v krátkom období stabilný výnos len pri malom riziku. Aktivita týchto fondov sa sústreďuje predovšetkým na krátkodobé vklady a termínované účty bánk. Ich správa nie je tak náročná, preto je spoplatnená nižšou mierou než pri akciových či zmiešaný fondov. Výnos týchto fondov je závislý od výšky úrokových sadzieb a vykazuje len malú premenlivosť. Minimálna doba pre ukladanie peňazí do tohto fondu je pol roka.

Fondy fondov

Fondy fondov sú zvláštnym typom fondov. Ich portfólio sa skladá z podielových listov iných investičných fondov. Za výhodnejšiu čiastku tak môže investor nakúpiť celú radu fondov, ku ktorým by s ohľadom na obmedzené finančné zdroje mal prístup. Minimálna vstupná investícia sa pohybuje u veľkého počtu svetových fondov v sumách niekoľko desaťtisíc eur.

Nehnuteľnostné fondy

Nehnuteľnostné fondy nakupujú do svojho majetku budovy. Môže sa jednať o kancelárske, obchodné či logistické nehnuteľnosti. INvestor sa podieľa na nájomnom či rastu hodnoty nehnuteľnosti. U nehnuteľnostných fondov sa počíta s dlhším investičným horizontom klienta, napríklad so sedemročným obdobím.


Čítajte viac o podielových fondoch v našom sprievodcovi: Čo obnáša investovanie do podielových fondov?

 


Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok