Začať s investovaním môže úplne každý. Ide o obľúbený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý rešpektuje potreby konkrétneho investora. Finančný trh v súčasnosti ponúka širokú paletu investičných nástrojov, do ktorých sa dajú vložiť voľné finančné prostriedky.
Aký je pre vás vhodný typ investície?
Na začiatok si musíte odpovedať na otázku, či je pre vás dôležitejšie, že investované prostriedky sa vám vrátia späť, alebo možnosť vyššieho zhodnotenia. Nemenej dôležitý je objem investovaných prostriedkov a časový horizont, počas ktorého chcete prostriedky zhodnocovať. Aké máte teda možnosti? V nasledujúcom texte sa zameriame na vybrané druhy investícií.
1) Ak patríte medzi tých, pre ktorých je dôležitá istota, že investované peniaze dostanete späť, mali by ste sa zamerať na zaistené produkty, kde máte garantovanú návratnosť investovanej čiastky ku dňu splatnosti, a to aj pri nepriaznivom vývoji na trhoch. Musíte však počítať s tzv. kreditným rizikom emitenta, čo znamená skutočnosť, že firma, ktorá dlhopis vydala, nemusí mať dostatok prostriedkov na jeho splatenie.
Dlhopisy sú obľúbenými investičným nástrojom predovšetkým pre svoje výnosy v podobe pravidelných úrokov, ku ktorých platbe sa priamo v texte dlhopisu jeho vydavateľ zaviazal. Úroky sú vo väčšine prípadoch vyplácané až do konca platnosti dlhopisu. V okamihu konca platnosti dlhopisu dostanete späť i prostriedky, ktoré ste za dlhopis pri jeho kúpe zaplatili, resp. jeho nominálnu hodnotu. Pri investovaní do dlhopisov spravidla získate vyšší výnos, než na klasických sporiacich účtoch a termínovaných vkladoch. Výhodou dlhopisov s tzv. pevným kupónom je pravidelný výplata výnosu. To znamená, že majiteľ dlhopisu dostáva (spravidla) ročne úrokový výnos, s ktorým môže naložiť podľa svojho uváženia. Výnos dlhopisov sa väčšinou vyvíja od ratingu jeho emitenta. V prípade tzv. prémiových dlhopisov je výnos závislý na podkladovom aktíve. Teda na indexe, vývoji určitej akcie alebo napríklad komodity.
Ponuka dlhopisov na slovenskom trhu obsahuje široké spektrum produktov, a to od klasických dlhopisov s pevným kupónom až po prémiové dlhopisy, ktorých výnos môže byť viazaný na vývoj rôznych podkladových aktív. Vysvetlenie ich odlišností oproti iným cenným papierom vám v jednotlivých krokoch ponúkne práve naša abeceda. Čítajte viac o dlhopisoch: DLHOPISY
2) Ak však uprednostňujete možnosť vyššieho zhodnotenia, využite investície do podielových fondov či akcií. Sú vhodné pre skúsených investorov, ale aj pre začiatočníkov.
Výhodou investovania do podielových fondov je rozloženie investičného rizika, ktoré je dané tým, že investičné spoločnosti nakupujú veľký počet rôznych cenných papierov a tým znižujú riziko vysokej straty, ktorá môže vzniknúť pri individuálnom investovaní. Fond umožňuje investovať bez štúdia a sledovania kapitálových trhov, pretože spoločnosť obhospodarujúca fond disponuje odbornými znalosťami a informáciami, ktoré umožňujú kvalifikované a rýchle investičné rozhodnutia. Finančné prostriedky investované do fondu sú likvidné a investor sa k nim ľahko dostane v krátkom horizonte. Podielové fondy klientom ponúkajú možnosť investovať prostriedky do mnohých cenných papierov takmer po celom svete. Môžete si zvoliť z pestrej palety ponúkaných zameraní fondov: zameraná na konkrétny sektor odvetvia (IT – technológie, potravinárstvo atď.), alebo na určitý trh (Východná Európa, Ázia, atď.) či druhy investícií nakupovaných do portfólií (dlhopisové fondy, zmiešané fondy atď.).
Prečo investovať do podielových fondov, aká je ich ponuka, aká by mala byť investičná stratégia, kde sa poradiť a aké sú výhody obchodovania? Dozviete sa viac v našom sprievodcovi svetom podielových fondov: Sprievodca svetom podielových fondov
Ďalšou formou investície sú akcie, ktoré sú všeobecne považované za jedny z najrizikovejších cenných papierov. Nákupom akcie získate podiel na riadení a hlasovacích právach spoločnosti, ktorá akcie vydala. Vzhľadom k skutočnosti, že akciové spoločnosti vydávajú svoje akcie vo veľkom počte (aj miliónoch), nákup jedného kusu mnoho hlasovacích práv nezaistí. Akcie sú spravidla obchodované na organizovaných trhoch.
Zaujíma vás, ako sa dá obchodovať s akciami, aké sú ich kurzy, kedy ich nakupovať a kedy predávať, alebo aké sú základné investičné pravidlá? Čítajte o akciových stratégiách!
Pri rozhodovaní o investícii by ste mali brať do úvahy rôzne faktory. Do úvahy by ste mali vziať základné faktory, ktorými sú výnos, riziko a likvidita daného aktíva. Hovoríme o tzv. magickom trojuholníku. Magickosť trojuholníku spočíva v tom, že za snahou o dosiahnutí najlepšieho výsledku na jednom jeho vrchole zaplatíme stratou na inom. Nie je možné dosiahnuť najlepších výsledkov na všetkých troch vrcholoch súčasne. Okrem toho musíte vziať do úvahy aj ďalšie faktory, akými sú napríklad investičný horizont, rozsiahlosť portfólia, ktoré chcete vytvoriť, náklady investovania či skutočnosť, či chcete investovať sám alebo či chcete investovať prostredníctvom finančného poradcu, ale aj makroekonomické faktory, ktoré ovplyvňujú dianie na kapitálových trhoch.
Ako ovplyvňuje investíciu časový horizont
Pri určovaní časového horizontu musíte zvážiť dva faktory, a to dobu, počas ktorej predpokladáte, že investované prostriedky nebudete potrebovať a minimálna dĺžka doby investície. Pre každý druh investičného nástroja platí iná minimálna dĺžka doby investície, pričom po uplynutí tejto doby je pravdepodobné, že bude investícia zisková.
Čo je investičné portfólio
Investičné portfólio predstavuje súhrn jednotlivých investícií. Čím viac jednotlivých investícií portfólio obsahuje, tým väčšie úsilie a čas je nutné venovať pre sledovanie jeho vývoja. Portfólio tvorí napríklad 10 akcií, 15 dlhopisov a 25 podielových listov. Pri tvorbe portfólia je dôležité zohľadniť riziko jednotlivých zložiek portfólia a diverzifikáciu rizika.
Aké sú náklady investovania
Popri časových nákladov a úsilia, ktoré musíte venovať zisťovaniu informácií sledovaním a vyhodnocovaním vývoja investícií, je nutné počítať aj s rôznymi poplatkami, napríklad poplatkom za vedenie investičného účtu, za jednotlivé transakcie, za správu portfólia a inými.
Investovať sám, či s poradcom?
Ak máte dostatok informácií a znalostí a dokážete naformulovať svoju investičnú stratégiu, tak si zrejme vystačíte. Ak ste však začiatočník, je lepšie obrátiť sa na finančného poradcu. Dobrý finančný poradca má obvykle väčší prehľad o možnostiach investovania, o aktuálnej situácii na kapitálovom trhu a nákladoch na investovanie.
Čítajte viac o investičných začiatkoch v našej abecede: Užitočné informácie, než začnete s investovaním