Niektorí analytici súdia, že z dlhodobého pohľadu zlato poklesne. Podľa mňa tu bublina nie je. Fed od roku 2008 až 2012 napumpoval do systému toľko peňazí ako za predchádzajúcich 40 let dohromady. Od januára tohto roka 2013 nakupuje Fed dlhopisy dvojnásobným tempom ako v rokoch 2008 až 2012. Cena zlata v posledných rokoch narastala rovnakým tempom ako bilancia Fedu. Keby táto závislosť mala pokračovať, cena zlata by mala byť nad úrovňou 2000 USD za uncu.
Vzhľadom k tomu očakávam v roku 2013 rast na nové maximá.
Hlavným dôvodom vidím jednoznačne trh práce v USA. To je alfa a omega uťahovania alebo povoľovania kohútikov s likviditou v USA. Fed zavesil kvantitatívne uvoľňovanie na nezamestnanosť. V prípade, že klesne pod 6,5%, tak začne zvažovať o ukončení programu. Súčasná nezamestnanosť je 7,8%. Nezamestnanosť mimo iného závisí na tzv. participačnej miere pracovnej sily (labor force participation Rate, vysvetlení viď: http://www.amosweb.com/cgi-bin/awb_nav.pl?s=wpd&c=dsp&k=labor+force+participation+rate)
Keď rastie ekonomika, táto miera sa zvyšuje, pretože viac Američanov má podnety aktívne hľadať prácu a opäť sa zaregistrujú na úradoch práce. Keď participačná miera rastie rovnakým tempom, ako rastie tvorba nových pracovných miest, de facto sa nezamestnanosť nemení. Preto je možné, že dosiahnuť nezamestnanosť 6,5% môže trvať aj osem rokov. Ak budeme optimisti, 6,5% dosiahne USA najskôr za dva roky.
Pre rok 2013 by som drobným investorom odporučil fondy. „Zlaté fondy“ totiž investujú jednak do ETF, ale aj do akcií ťažobných firiem, čiže sú výborne diverzifikované. Niektoré fondy tiež investujú do ďalších drahých kovov, ako je striebro alebo paládium. Ďalšou výhodou fondu môže byť menové zaistenie. Ak totiž chcete investovať do zlata alebo ťažiarov zlata, potrebujete americké doláre a tu ste už vystavení menovému riziku a nakoniec by kvôli posilňovaniu domácej meny mohla byť vaša investícia nulová alebo záporná. Preto sa mnoho fondov menovo zaisťuje a menové zaistenie je pre veľký fond menej nákladné ako pre drobného investora, ktorý nedisponuje dostatočným kapitálom. Naopak za drobného investora vykoná menové zaistenie fond. Zlato je teda veľmi vhodné pre dlhodobú investíciu, ale zároveň musím upozorniť na diverzifikáciu. Vsadiť len na zlato nie je rozumné. Komodity by v portfóliu nemali prevažovať viac ako 10%. V extrémnom prípade môžeme ísť na 20%, ale viac by som už naozaj neodporúčal.
Michal Valentík, hlavný investičný stratég Generali PPF Invest